Başlık bulamadım

14.07.2015 14:02:48
A+ A-

Çarls altmışaltıncı yaşını buruk bir şekilde kutlamaktaydı. Çayını yudumlarken seçkin arkadaşlarının onun için açtığı konuya şöyle bir kulak verdi. Yine tarih konuşuyorlardı. İyi ki bir tarih okumuştu; herkes onunla tarih konuşuyordu. Anne zoruyla okuduğu tarihe lanet etti. Prens olunca mühendislik okutmazlar tabi adama diye düşündü. Bu çaydan da bıkmıştı, ama gazoz istemeye çekiniyordu. Ne zor işti prenslik. ''Majesteleri bilir o dönem taht kavgaları, çocuk hükümdarlar ülke çok gerilemişti''. Ah nerde diye düşündü. Tam o sırada vilyım hızla içeri girdi.
-Vay prenslerin prensi 66 oldu mu ya
- Vilyım babana saygılı davran
-Baba valla helal olsun senin bu rekor şu an bile kırılmaz ama sen her yıl daha da geliştiriyorsun.İngiliz halkı seninle gurur duyuyor.
-O benim değil büyükannenin rekoru git ona söle bunları. Huysuz karı ölmedi gitti.
Çarls çok ileri gitmişti. Neyse ki karısı durumu kurtardı ve herkesi dışarı çıkardı. Son on senedir olduğu gibi doğum günü partisi erken ve tatsız bitmişti. Karısı çarlsı yatıştırmak için yanına sokuldu.
-çarls vilyım seninle şakalaşıyor. alma ciddiye
- O da haklı. Bir kral olamadım gitti. On yıldır aşçıya para veriyorum teflona çatal sürüyor yemeği öyle yapıyor. Kadın hala taş gibi. Geçen balıkla beraber ayran içirdim bana mısın demedi. (ikimize özel şaka: üç aydır sırf karpuz yediriyoruz o bile işe yaramadı.)
-Hayatım yapacak bir şeyimiz yok. Açıktan da öldüremeyiz ki.
-Ben sana hep diyorum hasta olursan hapşur öksür yüzüne diye. Hiç yapmıyorsun.
-Ay hayatım napıyim sevemedi beni diana dan sonra, sokmuyor ki yanına.
-Aman bana diana deme; bana  diana deme. Nasıl beddua ettiyse bir kral olamadım.
-Aman canım sinirlenme sen de her yıl aynı şey bi güzel kutlama yapamadık.
-Nasıl sinirlenmiyim annem bana plastik taç hediye etti. Şuna bak.
-Burgerking tacı da olabilirdi.
-Sen de mi dalga geçiyorsun. Öyle olsun. Edvırt, Edvırt! Arabayı hazırla gidiyoruz.
Uzun bir gece yolculuğu yapmayı istiyordu. Fakat bu korumalar iyice canını sıkmıştı. Yav madem yanımdasınız iki bir şey diyin, anlatın dedi. Hemen tarihe girdiler.
-Hitler zamanında ne yürmüştü majesteleri değil mi?
-Açtığı geyiğe bak,gidin lan istemiyorum koruma falan.
-Ama korunmanız lazım
-hadi ordan, sanki kral olcam.
-Fakat majesteleri
-Eğer ben prenssem gidin; yok siz prensseniz... Bana da saçmalattınız. Gidin lan.
Korumalar istemeye istemeye uzaklaştılar. Edvırta sürmesini söyledi. Yol boyunca dümdüz gittiler. O sırada solda bir bar gözüktü. Çarls edvırdı durdurdu.
-Sola çek
-Çekemem efendim yasak
-Kendi ülkemde sola çekemicek miyim lan
-Fakat efendim ceza
-Sola çek!
Yürüyerek içeri girdi. Edvırt napıcağını şaşırmıştı. Barın içinde 2-3 sarhoştan başka kimse yoktu. Tanınmamak çarlsın hoşuna gitti. Barmene yaklaştı ve bir martini istedi. Barmen anlamsız bir şekilde baktı. Çarls iç geçirdi. Bana en ağır içkini ver dedi. Barmen herkese verdiği içkiden bir bardağa doldururken bu müşteriye gıcık olmuştu bile. Çarls arkasını dönünce martini ha diye düşünüp romun içine koca bir tükürük bıraktı. Çarls tam içkisini alıcaktı ki barmen içkinin parasını istedi.
-Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
-Ne kadar güzel giyindiğin beni ilgilendirmez yaşlı adam ben paramı isterim
Çarls ceplerini karıştırdı. üzerinde hiç para yoktu. Gerizekalı Edvırt hala arabanın yanında duruyordu. Edvırtı camdan bağırarak çağırdı.
-Edvırt bana bi 10 lira borç versene
Edvırt on lirayı verirken çok üzgündü. O on lira hiç oldu diye düşünüyordu. Bi prensden nasıl borcunu alabilirdi ki. Çarls masaya oturdu. Edvırt hep en son bırakıldığı yerde duruyordu. Şimdi de barda kalakalmıştı. çarls onu yanına çağırdı.
-Sen bir şey içmeyecek misin
-Efendim araba kullanıcam
-İyi
Çarls yavaş yavaş içkisini yudumluyordu. Bu sıradışı insanların içeri girmesi sarhoşları biraz ayıltmıştı. Tek gözle Çarlsa bakıyolardı. Edvırt bu durumun tehlikeli olabilceğini düşündü. Sonuçta prensin bildiği tek spor poloydu ve kendisi 3 tane sarhoşu dövemezdi. Ayağa kalkıp ''galler prensi çarls'' diye bağırdı. Bu Çarlsı iyice sinirlendirdi.
-Kaçıncı çarls olduğumu bile bilmiyorsun. ne bağırıyorsun şurda bi kafa dinlicez otur yerine. Gerizekalı
-Özür dilerim majesteleri
Bu olay bir kaç sarhoşu sakinleştirdi. bu barda her gün en az bi kişi prensliğini ilan ederdi. Edvırt sessizlikten dolayı gerilmişti. Tam ağzını açıcakken çarls durdurdu ''sakın tarih hakkında konuşma''.
İki saattir bardaydılar. Çarls iyice sarhoş olmuştu; gençliğinden ve kızlardan bahsediyordu. Edvırt ise kaptırdığı parayı düşünüp duruyordu. Çarls içkinin etkisiyle bütün seçkinliğinden vazgeçmişti. Edvırtın bütün uğraşlarına rağmen en sonunda kravatını kafasına takmayı da başarmıştı. Edvırt artık prensten de ingiltereden de iğreniyordu. Borcumu verdiği anda istifa edicem lan diye düşündü. Barın sahibi bütün sarhoşları dışarı atmıştı  ama edvırttan gelen para tatlı gelmişti. Evin kirasını çıkarmaya çalışıyordu. Şöyle bir iki saat daha otursalardı hayatının vurgunu olcaktı.  Herkes düşünceler içindeyken birden barın kapısı açıldı. Çarlsın karısı hızla onun yanına gitti.
-Kahrolası biz bu durumlara mı gelcektik. Kalk gidiyoruz
-Kadınım gelmiş edvırt bak
-Sus iğrenç kokuyosun annen çok kızdı sana
-İyi iyi streslenirde ölür belki
Çarls karısına tutunup yalpayarak ilerledi. Edvırt bu korkunç akşamın bittiğine seviniyordu. Barmen ise durumun ciddiyetini şimdi anlamıştı. Kraliyet ailesinin erkek üyelerini bilmezdi ama kadın üyelerinin hepsini hafızasına kazımıştı. Her şey büyük bir hızla olup bitti. Barmen barı kapadı. Prens ya da değil bütün sarhoşlar aynı diye düşündü ve uyudu. Hiç kimsenin bilmediği şey bu akşamın herkesin hayatını değiştireceğiydi.
Çarls: 66 yaşından sonra iyice asileşti. Halkın önünde yaptığı hareketler nedeniyle saraya kapatıldı. Fazla dayanamadı. Krallık görmeden öldü. Oğlu ardından ''krallık fıtratında yoktu'' dedi.
Edvırt: Ne borcunu alabildi ne de istifa edebildi. Fakat kısa sürede terfi etti ve baş hizmetkar oldu. Çarlsın ölmesiyle sarayda tutunamadı. Atıldıktan sonra ''prens çarlsın gizli akşamı'' adlı kitabı yazdı. Çok zengin oldu. Fakat 65 yaşında parayla yapıcak bir şey bulamadan öldü. Herhangi bir akrabası olmadığı için para yine saraya gitti.
Barmen: O gece gördüklerini bütün müşterilerine anlattı. Kimse inanmadı. 2 sene sonra şizofreni tehşisi konuldu. Akıl hastanesinde geçirdiği 3 yılın ardından doktordan çaldığı uçlu kalemle intihar etti. Odasında ölü bulunduğunda duvarda kanla ''prens çarlsın romuna tükürdüm'' yazıyordu. Yıllar sonra ''prens çarlsın gizli akşamı'' yayınlanınca doktorlar yaptıkları hatadan dolayı özür diledi. Kendisi adına londra da barlar sokağı açıldı.
Bıradley: O geceki sarhoşlardan biriydi. Hayatında hiçbir şey değişmedi.
SONYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.