Davutoğlu’nun Hollanda’daki Türklere gönderdiği seçim mektubu

19.10.2015 08:31:33
A+ A-

İnsan iyiki bazı şeyleri kendisi yaşamadan önce başkasından duyuyor. Duyuyor da, başına gelince düşüp bayılmıyor. Haber iyi olunca farketmiyor tabi, ne kadar erken duyarsanız sevinciniz o kadar erken başlıyor ama hayrete şayan bir olaysa eğer sözkonusu olan, iş değişiyor. 

Başbakan Davutoğlu' nun Hollanda'da yaşayan Türklere gönderdiği mektup mesela. 'Ak Parti''ye oy verin' mektubu. Zarfın sol üst köşesinde Prf. Dr., altında da koyu harflerle Ahmet DAVUTOĞLU.

Posta kutunuzda olmaması gereken bir mektup yani.

Ben olsam 'Laa, nasıl buldular beni.. Anaaa...Vatandaşlıktan mı atıldım yoksa?' gibi tepkiler gösterirdim herhalde. Ödüm ağzıma gelir, sarılık falan olurdum. Hayır, üzerinde ' Oy içindir' falan yazsa, hadi yine neyse.

Hergün başbakandan bir mektup almıyorsunuz sonuçta.Herhangi bir samimiyetiniz yok. Öyle ağzı açık bir zarf falan da değil, yukarıda gördüğünüz gibi, başbakanlığa yakışır cinsinden. İçeriği sıradan sadece.

Hadi AK Parti göndersin, o anlaşılır da, koca bir ülkenin başbakanı sizden oy vermenizi rica edince, kendisini önemli hisseder herhalde insan. Mektubu çerçeveletip duvara asanlar da olur ama parça parça edip çöpe atanlar, ne alaka ya, diyenler de var. 

Orada yaşamamanıza rağmen, özelinize girilmesinde hiçbir sakınca görülmeyen bir Türk olduğunuzu hatırlatıyor size o zarf.

Kötü bir duygu yani.

Hem, alışkın değiliz biz böyle Türk usülü şeylere burada. Haklarımız var. Özelimizin sokaklara düşmesini engelleyen kurumlar yasalar var. Dışişleri bakanlığına bir soru önergesi verilmiş bile bu konuda. Adreslerin nasıl sokağa düştüğünü araştıracaklar.  

AK parti komitesi,' bizim haberimiz yok valla' , demiş telefonda. 'Seçim bürolarına gidecek otobüslerin paralarını bile kendi aramızda topladık. Türkiye' den bir kuruş yardım almadık.'

.

Davutoğlu'na adres vermeyecek konsolos daha anasından doğdu mu bilmiyorum ama sekreterleri 'biz öyle şeyler yapmayız', demişler.

CHP ve MHP de doğal olarak duruma tepki göstermiş tabi.

Böyle bir servisiniz var da, bizim niye haberimiz olmuyor demişler.  Hem, kim ödedi onca zarfın ve pulun parasını ha? Tüm bunlar devletin kasasından, vatandaşın cebinden çıkıyor. 

Davutoğlu'nun kendisine tahsis edilen makam zarflarını partisi için kullanması kabul edilemez. Derhal bir inceleme başlatıp, masrafların nasıl deklare edildiğini araştıracağız.

 

Alamancılara da gitmiş mektup. Bana gelmedi şükür.

AK partili olmayanları kayda almadıkları yalan değil yani ama itirazlar olduğuna göre, demek ki 'yanlış adreslere' de gitmiş mektup.

THY'dan yüzde 20 indirim, çocuk yardımı, kreşler, iki dilde eğitim, Aziz Kardeşim, Allah, Allah falan derken bol vaad içerikli bir mektup ama bu bu kadar dil dökmeye ne gerek vardı bilmem. Hollandadaki Türklerin % 64'ü kendilerine oy vermişti zaten..

 

Mektubun içeriği.

 

 

Haber, Volkskrant, Zaman

 

 

 

 YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.