Ejderhalar var mıydı?

21.04.2014 16:04:06
A+ A-

Bu aralar Game of Thrones dizisine sardığımdan mıdır yoksa siyaset denen sıkıcı ve bildik oyunu izlemekten sıkıldığımdan mıdır nedir aklıma yine “ejderhalar var mıydı?” sorusu geldi. Ejderhalarla ilgili anlatılan her şeyin bir masal kurgusu olduğunu söyleyebiliriz çünkü cengaver bir ejderhanın fosili gibi güçlü bir kanıt yok ortada ama birbirinden bu kadar habersiz çok farklı uygarlıklarda ejderha imgesinin olması da çok ama çok ilginç.

İnsan türünün o zamanki şartlarında aşması imkansız uzaklıklarda yaşayan ve tabi ki birbirlerinden habersiz ve iletişim kuramayan farklı uygarlıkların (Çin, Japon, Avrupa vs.) hemen hepsinde ejderhalar karşımıza çıkıyor. Hem de hepsinde de aşağı yukarı benzer bir yaratıkla karşılaşıyoruz. 

Bir an için ejderhaların gerçekten bir zamanlar var olduğunu ve sonra da bizim bilemediğimiz nedenlerden türlerinin yok olduğunu varsayalım. 

Bir ejderhanın uçması o kadar da akla uzak mantıksız bir şey değil. Dinozorların uçan cinsleri vardı. Bunlardan bazıları büyük dinozor katliamında paçayı kurtarmış olabilir. Eğer şimdiye kadar bir ejderha fosili bulamadıysak da bunun akla uygun bir açıklaması bulunabilir.  Dünya üzerinde bizim bilmediğimiz bir ejderha mezarlığına gidip orada ölüyorlardı vs. vs. Aynı şekilde uçabilmelerini de biyoloji ile açıklayabiliriz çünkü daha önce devasa boyutta olup da uçan dinozor türleri vardı. 

Buraya kadar bir sorun yok. Ejderhalar uçan etobur canlılardı ve karınları aç olduğunda insanları da bir güzel yiyorlardı. İşte bu yüzden farklı uygarlıklarda ejderhalar karşımıza çıkıyor. 

Bu kabul edilebilir ve zorlama da olsa mantıklı bir varsayım. 

Diyelim ki…

Evrimsel süreçte ejderhalar ağızlarından ateş püskürtmeyi becerdiler. Hem kendini düşmanlarından korumak hem de avlanmak için (hazır pişmiş av) bu ateşi kullanıyorlardı. 

Ejderhaların nasıl ateş püskürttüğünü açıklamaya geldiğinde işimiz epey zorlaşıyor. Ejderhanın ağzından ateş püskürtebilmesi için iki önemli şeye ihtiyacımız var: ateşi yapan gaz veya sıvı ve ejderha istediğinde bunu ateşleyecek sistem.

Ateşin kaynağı gaz olabilir, örneğin bağırsaklarda çürüyen metan gazı gibi. Ejderha metan gazını bağırsaklarında üretebilir. Tıpkı biz insanlar gibi ama farklı olarak ağızlarından osuruyorlardı diyelim.  Fakat metan-oksijen karışımını ateşleyecek bir kıvılcıma ya da oksitleyiciye ihtiyacımız var. Ağızda kıvılcım oluşturmak imkansız ama başka bir kimyasalı metan-oksijen karışımına ekleyerek çok güzel ateş elde edebiliriz. 

Masallardaki gibi şehirleri yakmak için falan gerekli metan gazını vücut içinde depolamak çok zor. Büyük miktarlardaki metan gazını sıvı olarak depolamak için yüksek basınçlara çıkmak gerekir ki biyolojik bir varlık bunu yapamaz. Ayrıca çok yüksek basınç altındaki sıvı metan -180 derece gibi çok düşük bir sıcaklıktadır ve düşmanlarından önce zavallı ejderhamızı öldürür.

Metan gazı varsayımımızı benimsersek zavallı ejderhamızın ayda bir kerelik tek bir atışı falan olacaktır çünkü bu miktarda metan üretmek için epey ot yemesi ve epey beklemesi gerekli. 

Gördüğünüz gibi yanıcı gaz varsayımı pek tutarlı değil. Gaz yerine yanıcı bir sıvı varsayabiliriz. Sıvının vücut içinde depolanması ve ateşleme anında atomize edilmesi çok daha kolay. Ama yanıcı sıvı ne olabilir. Açıkçası herhangi bir canlının içinde yanıcı bir sıvı oluşturulamaz çünkü kimyasal olarak stabil olmadıkları için ya oluşur oluşmaz oksitlenirler ya da depolanamazlar.

Varsayalım ki ejderhalar böyle bir şeyi becerdi…

Karşımıza yine ateşleme mekanizması çıkıyor. Atomize hale gelmiş yanıcı sıvı (alkol?) ve hava karışımını yakacak bir kıvılcıma ihtiyacımız var. Tıpkı otomobil motorlarında olduğu gibi.

Şansımızı epey zorlayarak, ejderhaların vücutlarında elektrik ürettiklerini varsayabiliriz. Bunu yapan canlılar var, ejderhalar neden yapamasın? Ürettiği elektriği ağzında kıvılcıma dönüştürebiliyor. Buradaki en büyük zorluk senkronizasyon.  Atomize yanıcı sıvının ağızdan tam çıkarken ateşlenmesi gerekiyor ki bu kadar yüksek hızda çıkan bu karışımın hızına yetişebilene aşk olsun.

Gördüğünüz gibi ateş çıkarmak imkansız. Geriye zehirli gaz veya sıvı püskürtmek kalıyor. Bu olabilir ama ateş püsküren ejderha karizması vermiyor maalesef.

Sonuç olarak: ejderhalar belki vardı ama kesinlikle ağızlarından ateş çıkartamıyorlardı. İnsanlar yanlış gördü.

YORUMLAR

belki de erich von daniken haklıydı? -

kim bilir belki de tanrıların arabaları'nı yazan von daniken haklıydı ve o eski ve birbirinden habersiz uygarlıkların uzaydan gelen ziyaretçileri olmuştu.. ana gemi ve dünya arasında kullandıkları jet motorlu "uçan kuş"ları vardı belki. hani kalkarken arkalarından ateş saçan ve gökyüzden ateş ettiklerinde hedeflerini yakıp yıkan? hem belki de bütün bu ortak ejdarha efsanelerinin kaynağı taa o ilkel ötesi zamanların anılarından kopup gelmiştir.. açıklanamayan şeyler, eh işte açıklanabilir "alev püskürten uçan canavar" gibi bi şeylere dönüşmüştür.. kim bilir, hayal gücüne sınır yok:)

3 5
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.