Güler misin, ağlar mısın halimize...

11.07.2015 15:20:37
A+ A-

İlk duyulduğunda insanlara tuhaf gelebilir. Hatta insanın pek de inanası gelmeyebilir. “kim bunu yapar, buna gerek var mı, çok ayıp," falan gibi tepkilerle karşılaşılması da çok tabii bir durum. Neden mi bahsediyoruz? Cenaze ağlayıcılarından…

Hem gülünesi hem de ağlanılası bir iş aslında onların yaptıkları. Peki kimlerdir bu cenaze ağlayıcıları? Cenaze ağlayıcıları hiç tanımadıkları bir insanın cenazesinde para karşılığı gözyaşları döküp ağıtlar yakan insanlardır. Bu onların işidir. Varlıkları inkar edilir. Gizli ajan gibidirler, gerçekte olmadıkları söylenir fakat vardırlar ve cenaze sahibinden aldıkları ücret mukabilince, en az ölen kişinin yakınları kadar cenazelerde ağlar, ağıtlar yakarlar. İnsanlar arasında pek bilinmeyen bu paralı ağlayıcılığın aslında eski tarihlere kadar dayanmakta olduğunu biliyoruz...

Cenaze ağlayıcılığı ülkemizde yeni ortaya çıkmamıştır. Özellikle Anadolu köylerinde birçok insan bilir cenaze ağlayıcılığını. Ancak son dönemlerde cenaze ağlayıcılığı sadece Anadolu köylerinde değil, ülkenin diğer bölgelerinde de eskiye kıyasla daha çok bilinir oldu.

Hatta ülkemizde Cenaze Ağlama Derneği adıyla bir dernek bile var. Derneğe ulaşmak çok zor, neredeyse pek mümkün olmasa da Derneğin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Ali Öztürk, fıkra anlatmakla da meşhur nam-ı diğer Oflu Ali bu derneği nasıl kurduğunu kendine has uslubüyle bazı kanallarda anlattığına şahit olmuştum. Oflu Ali derneğin kendisi kadar ilginç olan hikayesini şöyle anlatıyordu:

Ali Öztürk, diğer bir deyişle Oflu Ali’nin asıl mesleği Küçükçekmece Kaymakam Danışmanlığıdır. Oflu Ali çevresinde fıkra ustası olarak tanınıyor. Fıkralardan oluşan "Reisin Takası" adlı bir albümü ve bir de fıkra kitabı var. Kaymakam Danışmanlığı’nın yanında TGRT FM’de radyoculuk da yapıyor. Söylediğine göre bunların dışın da bir de Cenaze Ağlama Derneği’nin yönetim kurulu başkalığını da yapıyor. 

“Cenaze ağlayıcıları derneği bizim öylesine, gırgırına kurduğumuz bir dernekti. İşin bu boyutlara gelebileceğini ben de hiç düşünmemiştim. Cenaze Ağlama Derneğinin hikayesi şöyle;  1985'te Üsküdar Selimiye caminin kapısından geçerken bir baktım adamın biri tabutun başında hüngür hüngür ağlıyor. Ağlamaktan bayılacak neredeyse… Ben de üzüldüm yanına gidip ‘Başın sağ olsun. Ölüye yazık olur. Böyle ağlama’ dedim. Demesin mi bana ‘Ben ölüyü tanımıyorum’, ben de o zaman ‘neden bu kadar ağlıyorsun’ diye sordum .”Parayla ağlıyorum, yanımda çok durma şimdi birisi anlayacak’ dedi. Ve 1985'te derneği kurdum.”

Oflu Ali'yi dinlerken insan gülme krizine giriyor...

Herkesin merak ettiği cenaze ağlayıcılarının ücretlerini sorulunca Ali Öztürk’e..

“Cenaze ağlayıcılarına talep çok, adamlarımıza saat başı bin lira veriyoruz. İşleri sadece cenazede ağlamakla bitmiyor tabii, tabutu taşıyorlar ve ölen kişinin yakınlarıyla birlikte mezarlığa kadar gidiyorlar. Ekibim 300 kişilik. Genelde hep para kazanmış, cebinde akrep olan pintiler var, servet bırakmış. Hanım da makyajı bozulmasın diye arıyor, "Ali bey, kocam öldü, ağlayabilir misiniz?" diye soruyor. Ekibi yolluyorum. Camları açıyorlar. Çatıya bile çıkan oluyor. Bir saat evde, bir saat de caminin kapısında ağlıyorlar. Mahalledeki insanlar da "Ne iyi adammış, kıymetini bilemedik" diyor.  Fatura da kesmiyoruz çünkü ölüye vergi iadesi yok."

Oflu Ali'yi canlı yayında dinleyen izleyiciler gülmekten kırılırlarken o anlatmaya devam ediyor...

Cenaze Ağlama Derneğinin vermek istediği mesaj da derneğin amacı da çok anlamlı;

“Bizim asıl vermek istediğimiz mesaj şu ‘dost biriktirin’.  Bakıyorsun adam zengin, iş adamı olmuş ama dostu yok. Bankadaki para cenazeye gelmez ki. Dost biriktirmek ve iyi bir insan olmak  bu yüzden çok önemlidir.  Mesela sanatçıların cenazelerini görüyorsunuz. Onların cenazeleri sahte, mezarlığa bir gidiyorsunuz kalmış üç kişi ya da beş kişi… Peki neden? Çünkü orada kamera yok. İşte bu zenginlerin cenazelerine bir bakın. Eğer etrafta takım elbiseli, boynu bükük, renkli gözlüklü birini görürseniz bilin ki o benim adamımdır.

Bizim derneğimiz kar amacı gütmeyen bir dernek. Amacımız garibanlar sevinsin. Cenaze ağlayıcılarımız hep fakir kesimden, sokakta çalışan insanlar.”

Oflu Ali kısaca şu mesajı veriyor: Sağlığında malı, mülkü, parası çok olan fakat kimseye bir yardımı olmamış, tek bir dostu olmayanların öldüklerinde arkalarında kimse olmadığı için, bize geldiklerinde fırsat bu fırsat yolabildiğimiz kadar yoluyoruz. Parayı öteki tarafa götüremeyeceklerine göre bari  ağlayan garipler nasiplensinler...

 

Bu arada basından öğrendiğimiz üzere Oflu Ali ile duyulan bu yeni iş alanı Çorum ve Giresun'da da devreye girmiş.
 
Demokrat Gebze Gazetesinin haberine göre Çorum'da işsiz kalan bir grup genç, kurdukları dernekle para karşılığı düğünlerde oynayıp cenazelerde ağlıyor...
"Düğünlerde oynanır, cenazelerde ağlanır" adındaki dernek 70 TL karşılığında düğünlerde çılgınca oynuyor, cenazelerde de hıçkıra hıçkıra ağlıyor.
 
Dernek Başkanı Oğuzhan Arslan, "Çorum'da işsiz olan arkadaşlarla düğünlere ve cenazelere zaten katılıyorduk. Bunu paraya çevirmek istedik. 20 arkadaşla derneği kurduk.Kişi başına 70 TL ücret karşılığında bu hizmeti veriyoruz. Bu yıl 20 düğünde oynadık, 10 cenazede ağladık.
 
Vatandaşların isteği doğrultusunda 50 kişi bile olabiliyoruz. Düğünde halay, oyun havası, kınayı getir aney, ağlama, mezar kazma gibi hizmetlerde bulunacağız" dedi.
 
Giresun Görele Sol Gazetesinin haberine göre,Çiftlik köyünün başarılı ve çalışkan muhtarı Haydar Tank bir ilke daha imza atarak cenazeler için “Çiftlik Köyü Ağlama Ekibi” kurdu.
 
Çiftlik Köyü Ağlama Ekibinin başına Nurettin Usta'nın getirildiği belirtiliyor.
 
Çiftlik Köyü Muhtarı Haydar Tank yaptığı açıklama ile şunları kaydediyor;
 
"Diyelim ki cenazeniz var ve ağlayacak kimseniz yok! Hemen "Çiftlik Köyü Cenaze Ağlama Ekibi"ni arıyorsunuz. Ücretin bir kısmını peşin ödüyorsunuz.70 kişilik grup cenazenize geliyor ve hıçkırıklarla,tabuta sarılarak,feryatlarla 2 saat ağlıyor.Hatta,isteğe bağlı olarak dövünerek de ağlıyorlar"dedi.
 
"Cenazede Parayla Ağlayanlar Derneği" şaka değil böyle bir dernek var,varlıklı kişilerin cenazelerine saati 300 Lira’dan ağlayacak adamlar ayarlanıyor,hayatı boyunca insanların anasını ağlatıp biriktirdiği paralarla hiç ölmeyecekmiş gibi sefa süreceğini zanneden insanların öldüğünde ağlayanı da olmuyormuş,para uğruna,yaşarken dost arkadaş edinmeyen bu insanların paraları da,öldüğünde gülünç hale düşmüş hallerine,sahte göz yaşları dökecek insanlara nasip oluyor demek ki!

https://www.youtube.com/watch?v=qCznXWOCzmk

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.