Faiz Meselesi Boks Maçına Döndü : Erdem Başçı vs Recep Tayyip Erdoğan

03.06.2014 10:53:28
A+ A-

Haftalardır ülkede hiç olmadığı kadar faiz, enflasyon, kur konuşuluyor. FED’in çıkış politikaları karşısında zorda kalan ve ardından yaşanan olaylarla politikaları etkisiz kalınca bir anda 5,5 puanlık faiz artırımı yapan Erdem Başçı ise faizi savunmaya çalışıyor. Merkez Bankası’nın şok faiz artırımı sonrasında son toplantıda siyasetçilere göre toparlanmalara rağmen sadece 0,5 puanlık faiz indirimi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "dalga mı geçiyorsun" sözleriyle yankılanmış, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında ise Erdem Başçı'nın sunumu Erdoğan'ın geçen hafta ki faiz çıkışına bir karşılık olarak kurgulanmıştı. Başbakan Erdoğan ise bugün o sunuma cevap vererek " Bunlar rutin sunumlardır, faiz konusundaki yaklaşımlarına katılmıyorum." mesajını yineledi. Önce raporda dikkat çeken slaytlara bakacak olursak;

FED’den Önce FED’den Sonra

FED’in çıkış sinyali sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükseldi.

Bu karar özellikle cari açığı fazla olan ve kırılgan beşli olarak adlandırılan ülkelerde de faizleri arttırdı. 

TCMB’nin bu dönem yaptığı Kısa vadeli faizlerde geçici olarak yapılan  sıkılaştırma ise hem kur artışını frenledi

Hem TL'nin tekrar değer kazanmasında % 10'un üzerinde etkili oldu. ( Parasal sıkılaştırma yani faiz artışı sonrası en çok değer kazanan para birimi)

 

Hem de rezervleri arttırdı. (Ancak kullanılabilir rezervler şuanda 33 milyar dolar civarında)

Geçici faiz artırımları geçmişte ABD ve Japonya ile birlikte AB ve İngiltere'de enflasyonu düşürmede etkili olarak kullanıldı (Sarı çember geçici faiz artışının zamanı ve enflasyona etkisini gösteriyor.)

 

Eğer Başbakan’ın istediği gibi sert bir faiz indirimi olursa;

Böyle bir durumda faiz ve enflasyonun birlikte artacaktır. Ancak ölçülü indirimlerle grafikteki “A ” noktasına gelebiliriz. Aksi takdirde sert faiz indirimi sonrasında “D” noktasında ifade edilen yüksek faiz oranı ve enflasyonla sonuçlanabilir. 

Erdem Başçı'dan Erdoğan'a "Sabret İndireceğiz."

Kısacası Erdem Başçı Bakanlar Kurulundaki bu sunumuyla Başbakan Erdoğan’a “sabret indireceğiz ama hemen değil” mesajını verdi. Grafiklerde en dikkat çeken nokta ise yukarıda da belirtmiş olduğumuz Japonya ve ABD faiz ve enflasyon oranlarıydı. Zira Erdoğan Köln dönüşü grup toplantısında “Japonya’da, Amerika’da faizler %0 bizde %10 günahtır.” demişti. Başçı bu grafiklerle hem o ülkelerdeki enflasyon faiz korelasyonunu göstermiş hem de zamanında aynı ülkelerin uyguladıkları şok faiz artırımları ve kademeli faiz indirimleri ile enflasyonu yükseltmeden faizleri nasıl kontrol altına aldıklarını göstermiş oldu.

Erdoğan'dan Başçı'ya "Faiz Sebeptir Enflasyon Neticedir."

Erdem Başçı'nın Bakanlar Kurulun'daki sunumu görülmekteki Başbakan Erdoğan'ı etkilememiş ki kendisi bugün Erdem Başçı'nın sunumuna yanıt verdi. Erdoğan  rutin bir sunum olarak başladığı açıklamalarına "TCMB'nin  faiz ile ilgili kararlarına katılmıyorum. Faiz artışına rağmen enflasyon çift hanelerde seyrediyor. Faiz sebeptir enflasyon neticedir." yanıtını verdi. Başbakan Erdoğan sözlerini "hemen yeni adımlar atılmalı ve bu iş çözülmeli." diyerek noktoladı.

Faiz Meselesi Boks Maçına Döndü

Erdem Başçı'nın koltuğu faizleri arttırdığından beri sallantıda. 2016'da görev süresi dolacak Erdem Başçı bir yandan TCMB'nin yetki ve etki alanları içerisinde para politikalarını belirlerken bir yandan da koltuğunu korumaya çalışıyor. Ancak TRY'nin karşısında bu kez RTE var ki faiz inmeden kolayca gardı düşecek gibi durmuyor. Siyasi politikalar yüzünden ekonomi temellerinden uzak uygulamalar ekonomiye çok büyük zarar verir. Bu boks maçının galibi kim olur göreceğiz ama kaybedecek olan yine bizler olacağız.

Not: Başçı’nın sunumunun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.tcmb.gov.tr/yeni/duyuru/2014/Basci_BK.pdf

Caner Otrakçı

https://twitter.com/canerotrakci

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.