Faiz Savaşları

07.04.2014 09:51:24
A+ A-

FED’in politika faizlerinde değişime gitmesi ve Dünya büyüme beklentilerin aşağı çekilmesiyle birlikte, tüm gelişmekte olan ülkeler, likidite çıkışını durdurabilmek için birbiri ardına faiz artırımlarına gitti. Bu bağlamda Brezilya 9, Hindistan 2, Güney Afrika ve Türkiye 1’er kez faiz arttırarak FED politikalarından minimum hasarla çıkmanın yolunu aradı. Ancak Türkiye’de şuan da Ankara kulislerinde konuşulan faizleri yeniden aşağıya çekmek konusunda dört bir yandan farklı söylemler gelmeye devam ediyor.

Erdem Başçı

Erdem başçı Londra’da uluslararası yatırımcılarla yaptığı toplantıda enflasyondaki yukarı yönlü trend yüzünden faiz uygulamasının ve diğer tedbirlerin yeterli olduğuna ancak bir sıkıntı gördükleri taktirde yeniden yukarı yönlü müdahaleden ise kaçınmayacaklarını söyledi. Bu söylemi kısaca Erdoğan ve Zeybekçi’ye rağmen enflasyonla mücadele açısından bu faiz oranlarına devam olarak algılandı.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdem Başçı’nın açıklamalarının ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yerel seçimlerin ardından piyasa faizlerinin düşmeye başlaması ve borsanın 70.000’in üzerine çıkarak seçim sonuçlarına olumlu tepki vermesi nedeniyle, TCMB’nin olağan üstü arttırdığı faizlerde yine olağan üstü bir indirime gitme talebi, cuma günü gazetecilere iletildi. Bahar’ın yaklaştığını vurgulayan Erdoğan; TCMB’nin kararını gözden geçirerek faizleri nasıl arttırdıysa öyle indirmesi gerektiğini söyledi.

Nihat Zeybekçi

Ekonomi Bakanı, Nihat Zeybekçi’de Başbakanın açıklamalarının ardından, Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi gerektiğine işaret etti. Zira Zeybekçi’ye göre yüksek faiz; mutsuzluk, yatırım yapılmaması, üretim yapılmaması, tüketime yönelmemek, istihdamın azalması ve büyümenin gerilemesi demek. Zeybekçi bu nedenlerden dolayı TCMB’yi görev başına çağırarak gerekli adımların atılmasını istedi.

Ali Babacan

Yine Cuma günü konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise özerkliğe sahip bir merkez bankasının iç ve dış gelişmelere göre para piyasalarında gevşeme beklentisine rağmen, gelişmeleri inceleyerek en doğru nihai kararı verebileceğinin altını çizdi.

Kafalar Karışık

Toparlayacak olursak Erdem Başçı’nın Londra’da yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmede vurguladığı; enflasyonist ortamda faiz uygulamasının bir süre daha devam edeceği vurgusu, Erdoğan’ı rahatsız etmiş olacak ki, Erdem Başçı’nın açıklamalarının ardından, gazetecilere seçim sonuçlarının borsayı arttırmasını örnek göstererek, “faizlerin arttığı gibi inecek” mesajı verildi. Piyasaların bu mesaja aşırı tepki vermesinin ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan; TL varlıklarındaki panik nedeniyle, durumu toparlamaya çalışarak, TCMB’nin özerklik yapısı içinde en doğru kararı vereceğini açıkladı. Son olarak da yeni Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi faizlerin bu seviyesinin vatandaş ve bakan Nihat’ı üzdüğünü belirterek, Başbakan’ın açıklamalarına destek verip, faizlerin inmesi gerektiği vurgusu yinelendi.

Erdoğan’ın son seçim zaferinin ardından faizleri indirme hamlesi, acele verilmiş bir karar gibi gözüküyor. Zira küresel ekonomik trendlerin bu denli belirsiz olduğu, içeride seçimin kazanılmış olmasına rağmen iç gerginliğin arttığı ve EM’lerde yabancı yatırımların çekilebilmesi için faiz savaşlarının açıkça devam ettiği bir ortamda acele verilecek, siyasi kararlar olumsuz sonuçlara neden olabilir. Zira yabancılar faiz lobisi falan dinlemez.

Caner Otrakçı

https://twitter.com/canerotrakci

Not: Kapak fotoğrafı manset.at 'dan alınmıştır. 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.