Freelance Çalışanlar İçin 5 İpucu

14.02.2014 12:09:31
A+ A-

Evden çalışarak gelir sağlamak dendiğinde bir çok insanın aklına ilk gelen freelance çalışmaktır. Freelance çalışmak ise bünyesinde bir çok seçenek barındırır. Freelance bilgisayar programlama, freelance yazarlık, freelance fotoğrafçılık bunlardan sadece bir kaçı.

Aslında freelance çalışma sizin belirli bir kiye/şirkete değil de birden fazla kişi/şirket için ihtiyaç dahilinde görev almanızı ifade eder. Eğer freelancer olmak ve evinizden işlerinizi yürütmek istiyorsanız başlamanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları var.

İpucu 1 ? Kendi Web Siteniz Olsun ? Freelance dünyada var olmak istiyorsanız herşeyden önce kendinize ait bir web siteniz olmalı. Bugünlerde WordPress, Joomla gibi içerik yönetim uygulamaları sayesinde web sitesi hazırlamak aslında çok kolay. Bir web sitenizin olması işverenlerinizin sizinle ilgili bilgi edinmesine ve işinizde profesyonel olduğunuzu göstermeye olanak veren önemli bir unsur.

İpucu 2 ? Mevcut İşleri Sık Kontrol Edin - Elinizde sizi tam kapasite çalışmaya zorlayacak kadar işleriniz olsa bile işverenlerin proje ilanlarını olabildiğince sık inceleyin. Yeteneklerinize uygun öyle kritik bir işe denk gelirsiniz ki sizin bir anda sivrilmenize ve farkedilmenize sebep olabilir.

İpucu 3 ? Örnek Çalışmalarınız Olsun - Freelance çalışmanın hangi dalında olursanız olun daha önce tamamladığınız işlerinizi portföyünüzde bulundurun. İşverenlerden yeni iş alabilmek için çalışmanızın kalitesini ve çeşitliliğini göstermenize imkan verecek olan bu örnek çalışmalarınızdır. Hatta bazı durumlarda bir projeye teklif verirken o işe uygun basit ama etkili bir prototip/örnek oluşturarak farklılığınızı ve ciddiyetinizi sergileyebilirsiniz.

İpucu 4 ? Teklif Öncesinde İşle İlgili Detaylı Bilgi Edinin - İşverenler tarafından ilan edilen projelere teklif vermeden önce işle ilgili aklınıza takılan ya da detaylandırmak istediğiniz konularda ek bilgi isteyin. İşverenle haberleşmenizi elektronik ortamda yazılı şekilde yapmanız sonrasında doğabilecek uyuşmazlıkların giderilmesinde önemli bir detaydır.

İpucu 5 ? Excel vb Bir Uygulamada Muhasebenizi Yapın ? İşverenlerden aldığınız çalışmalar sonrasında elde ettiğiniz geliri, harcadığınız süreyi ve belki de zorlandığınız noktaları kayıt altına alın. Bu kayıtlar sayesinde hem hedef belirlemede hem de performansınızı takip etmede büyük avantaj sağlarsınız. Ayrıca unutmayın ki düzenli bir gelir elde etmeye başladığınızda bir vergi mükellefiyeti oluşturmanız gerekecektir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.