Gel mühendis Gel!

30.08.2014 01:10:52
A+ A-

Uzun dönem stajyer mühendis...
Son günlerin yeni moda üniversite mezunu sömürüsü, görünmeyen işsizlik destekçisi, ucuza fikir çalmanın yeni parlak fikri. 
Eli kuvvetli büyük firmaların büyüklüğünü kullanarak devlete karşı çıkması, yeni nesile karşı yaptığı zorunlu saygısızlık, çocuk yetiştiren profesörlere güvenmemesi ve daha niceleri.

 

Artık herkes üniversite okuyabiliyor. Mühendis, mimar, hatta para verip doktor bile olabiliyor. 15 sene sonra hastaların böbreği nerdeydi diyen doktorlar, sadece patates baskı yapabilecek düzeyde olan mimarlar, fabrikalarda çay götürüp getiren mühendisler olacağını görmemek için yeterince algısız olmak gerekiyor. Nedeni çok basit. Seri üretim çıkan bu kadar mühendis varken, seri üretim yapan tek yeni fabrikanın olmaması ucuz işçiliğin de önünü açıyor. Kimbilir belki de bu isteniyor.

 

Sadece ara elemanlığı bize hak gören devletimiz kendine hakaret edildiğinin ya farkında değil, ya da işine öyle geliyor. Öğrenci hak kazanıyor, okuyor ve sen de iş yapabilir diye bu genç insana diploma veriyorsun. Para sahibi firmalar ise senin verdiğin diplomayı yok sayıp, genç beyni 6 ay - 1 sene test edip kafasına göre kapının önüne koyuyor. Bu çelişkiyi 2 şekilde anlamak mümkün. Devlet işsizlik yüzdesini düşürmek için bu hakareti kabul ediyor, ya da piyasayı düşürüp mühendisleri asgari ücret düzeyine çekmek istiyor. 

 

Kim kazanıyor kim kaybediyor bunu düşünmek lazım. İş veren minimum rakamlara fikir işliyor ve kendisi kazanıyor. Devlet ve hükümet kazanıyor. İşsizlik oranının yanı sıra mühendis maaşlarını asgari ücrete yakın tutarak piyasayı düşürüyor ve toparlıyor. Yüksek lisans yapmadan iş bulmayı zorlaştırarak insanların hayata 25 yaşından önce atılmamasını sağlıyor. Zamanında 16 yaşında başlayan işe başlama yaşlarını 25 lere çıkarıp bir neslin hızını 9 sene tüketmek de kendilerine kar kalıyor. Kim kaybediyor? Çocuklarının bir yere gelebilmesi için yıllarca okutmak zorunda kalan aileler kaybediyor. Yıllarca okuyup hatta yüksek lisans yapıp 1000-1500 tl ye kendi kalifiyesinin altında iş arayan yeni mezunlar kaybediyor. Üretim yapmayan sadece dışardan satın alıp geçinen toplum kaybediyor.

 

3 çocuk yapıp ülkeye kalabalık kazandırmak ne kadar plansız bir davranışsa, iş imkanı olmadan piyasaya bu kadar mühendis sürmek o kadar plansız bir davranış. Mühendisin sokak çocuğu olarak görüldüğü ve patron kapılarında dilendirildiği bu ekonomi ve iş balonu ne zaman patlayacak gerçekten merak ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

çok değil 2 gün önce -

İş bulamayan bir mühendis arkadaşımla sohbet ettiğimde benzeri şeyler duymuştum. En çok üzüldüğüm cümlesini aynen aktarmak istiyorum. ''biz work&travel'' ile mevsimlik amele gibi yurt dışına gittiğimizde bile ayda 2000 $ kazanıyorduk. Şuan stajyer adı altında sömürülüyoruz''

2 0
Kendimden örnek vereyim. -

Fabrika kapılarında 1-1.5 sene çalıştırılıp sonra işine gelmedi mi işten çıkarmalar moda oldu. İnönü Üniversitesinden mezunum. Hangi ilana baksam en az 2 yabancı dil,5 sene bilmem şu şirkette tecrübe, ortalıkta ne kadar bilgisayar programı varsa hepsini istiyorlar. Birilerine dedik mi 'Sen de git onları öğren' diye azar işitiyoruz. Hatta 'niye seçtin bu mesleği' deyip bu sığ soruyu soran onlarca insanla karşılaşıyorum-Ergen çağda nerden bilir insan ki böyle olacağını- Madem Türkiye'den sadece Odtü, ve bunun gibi isim yapmış üniversitelerden mühendis alıyorsun o zaman neden bilmem hangi ilin üniversitelerinde mühendislik bölümleri açıyorsun anlamak mümkün değil. Baş vurup seni işe alan şirketler de genellikle sahip olduğun hiç bir hakkı vermemeye çalışıyor.Aklı başında bir insanın da bu gibi yerlerde çalışmak istemiyor açıkçası.Devlette mühendislik yapayım diyorsun 3-4 sene bu sınavlarla uğraşıyorsun. Yaş oluyor 29. Gel de işin içinden çık. Yukarıda stajiyer mühendislikten bahsetmişsin. Belli haklarının verildiği,mühendisliğe azıcık ta olsa değer veren bir işe bile giremiyorsun ki ne stajiyerliği.

4 0
doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar -

Yorumcu çok haklı piyasada yeni inşaat mühendisleri 1500-2000 TL arasında maaş alırken Devlette bu maaş yeni başlayana 2500TL minimum. Mühendis fazlalığı mühendislerin düşük ücretle çalışmalarına neden oluyor. Kalifiye eleman yetiştirmeden iş hayatında bata çıka işi öğreniyor mühendisler. Eğitim sistemi çöküyor. Teknik Sanat öğretimi alanlara da inşaat mühendisliği hakkı verildi. Yakında işimiz imamlara kalacak. bina yapmak yerine yıkılan binalarda ölen insanlar için imam yetiştiriyorlar. Allah cezalarını bir gün verecek bu sisteme yönelenlerin. 3. Köprü yollarıda çöker başlarına böyle giderse. Ölen yine gariban olur????

4 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.