Nerden çıktı vergi affı?

05.06.2014 02:09:40
A+ A-

Herkes yazıyor. Vergi affı geliyor...
 
3 haziran 2014 Salı günü, Akp grup toplantısında bizzat Başbakan tarafından dev vergi affı geliyor diye müjdelendi.
Oysa, bu bir aftan ziyade geçikmiş vergi, sgk primi vb. devlete olan borçlar için ödeme kolaylığı sağlayan yeni bir düzenleme. Bu bir af değil ana borcun taksitlerle ödeme kolaylılığıdır. Bunun toplumun bir kesiminde tüm vergi borçları siliniyor, yaşasın af geliyor gibi yanlış algıya yol açmaması lazım. Asıl borç değil faizler siliniyor. Borçlar hep baki.
 
Bu defalarca uygulanan ve devlet ne zaman nakit sıkışıklığına düşse ya da siyasi menfaat için başvurduğu bir yoldur. Devlet adına genelde beklenilen gelir hiç bir zaman elde edilmemiştir. Süresi defalarca uzatılmıştır ama sonuç pek değişmemiştir. Devlet geçikmiş vergi tahsilatını haciz yolu ile zaten yapmaktadır. Bu af denilen uygulama aslında batıp gitmiş, hukuki olarak tahsilat yapılamayan kişi  ve kurumlar içindir. Yani "canımı alacaksın" diyenler ile "kasıtlı olarak zaten ödemeyecek" olanlaradır. İstediğin kadar faiz sil, istisnalar hariç ve bekle az daha diye haber alanlar dışında hiçbir şey değişmeyecektir.
 
Bu ülkede bir Maliye Bakanı ve eğer kuzeni yazmıyorsa onun da bir Twitter hesabı var. Twitter tarafından onaylanmış bir hesaba sahip olsa da hesabı kendi mi kullanıyor yoksa sosyal medya uzmanı bir danışmanı mı kullanıyor bilemiyorum. Sonuç olarak onaylı bir hesaptan yazılan mesajları kayda değer olup bilgi niteliğindedir. 
 
Maliye bakanı Mehmet Şimşek'in Twitter hesabından bir kaç gün önce yazdığı yukardaki mesajına yoğun tepkiler veriliyor. Daha geçen gün  böyle dediniz ama bakın af geldi gibi göndermeler yapılıyor.   Mesajdan anlaşılacağı gibi bakan bey vergi indirimi yok diyor.  Bir gazete haberine yaptığı yorumdan anladığım ülkede cari açık olduğunu en çok verginin tüketim araçlarından alındığını anlatmış. Sayın bakanın bu sözde af haberinden habersiz olduğunu sanmıyorum. Bizzat çalışmaları neticesinde planlı yapılmış bir düzenleme olasılığı yüksek. Bakan beyin avukatı veya savunucusu değilim elbette ama vergi gibi önemli bir konuda körü körüne muhaliflik yapamam. Vergi oran indirimi başka gecikmiş ödemelerin faizinin silinmesi başka olsa da bakan bey bir açıklama yapmalıdır. İstifa diyeceğim ama bizim topraklarda pek olmuyor o.
 
Faizlerin silinmesi bir af mıdır? 
 
Evet, kısmen af denilenilir.  Ancak yaratılan ve yaratılmak istenen algı vergi borçlarının tamamen siliniyor olması şeklindedir.  Bu sakıncalıdır. Vatandaşlık, eşitlik gibi konularda haksızlıktır. Bedelli askerliğin bir başka çeşidi gibi yorumlanabilir. Düzenli vergisini ödeyen kişi ve kurumlar açısından son derece negatif sonuçlar doğurup, haksız rekabet oluşturur. Hele hele spor kulüpleri için kesinlikle uygulanmamalıdır. 
 
Bu bir hükümet projesidir.
 
Siyasi yönden istenilen tarafa çekilebilecek bir konu olup kimseye niye böyle düşündün denemez. Malum son 5 ay içinde inşaat, otomotiv gibi ana sektörlerde yaşanan satışların azalması ve en önemli gelir kaynaklarında yaşanan düşüş veya yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi  hoş gözükme aracı olarak da yorumlanabilir.... Hepsi de doğru olabilir.
En başta zamanlaması çok manidardır. Her ne kadar devleti yönetenler belli etmese de ekonomik verilerdeki kısmi düşüşler ve onları açıklamak için yayınlanan rakamlar gerçeğin çok dışındadır. Vatandaş için değil hükümet açısından faydalı düşünülmüş, artısı eksisi en ince detayına kadar  hesaplanmış ve kısmen muhaliflerin bile destekleyeceği en azından ses etmeyeceği, hadi affettim gitti denecek kadar abartılı, müjdeli bir şey değildir. 
 
Hükümet eğer vatandaşı için iyi  birşey yapmak istiyor ve müjde verecekse fahiş vergi oranlarını indirmelidir. Vergi oranı yüzünden dünyanın en pahalı benzini tüketen halk olmaktan kurtarmalıdır. Ayrıca, hayali ihracatcılar, naylon faturacılar, yandaş iş adamları gibi rakamların hafızaları zorladığı yerde gerçekten ödeme imkanı kalmayan vatandaş ve tahsil edilemeyen borçları kıyaslamak onun üzerinden siyaset yapmak hoş değildir. 
 
NOT...Yeni okuduğum bir haberde bir iş adamının kişisel borcunu ödememek için başvurduğu 17 ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını, Anayasa Mahkemesi Başkanı ile Barolar Birliği Başkanı’nın konuşması ve Başbakan Erdoğan’a yapılan Soma protestoları gibi gerekçelerden vergi ödemeyenler konumuz dışındadır. Onlara ne söylesem zaten fayda etmez. Onlar hep haklı.
 
 
http://www.cevdetaykandemir.com/
 
 
 
 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.