Geçmişi sorgulamadan özür dileyin..

07.03.2016 00:18:46
A+ A-

Dün akşam bir televizyon kanalında bir tartışma programında 1 Kasım erteleme maçında, pardon tekrarlanan genel seçimlerde MHP'den Milletvekili seçilen çiçeği burnunda bir milletvekili (ismini hatırlamıyorum) doğal olarak Ak parti iktidarını eleştirerek tıpkı bir sosyal demokrat milletveki edasıyla adeta günah çıkarırcasına geçmişten bir örnek vererek şu ifadeyi kullandı;

- "Bu iktidara karşı millet suskunluğunu bozması lazım. Geçmişte devrimci kardeşlerimiz "susma sustukça sıra sana gelecek!" sloganı kullanıyordu. Aynen o şekilde millet olarak sessizliğimizi bozmalıyız, yeter dur! demeliyiz"..

Aklıma hemen eski ANAP döneminde Çalışma Bakanlığı görevini yapmış Yaşar Okuyan bey geldi.

O da bir televizyon kanalında tartışma programı sunuyor. Bir iki defa zapping yaparken rastlamıştım. Kendi ifadesiyle 12 Eylül ihtilal döneminde ülkücü sıfatıyla idamdan yargılanıp işgence gördüğü ve uzun süre ceza evinde yattıktan sonra tahliye edilerek siyasi hayata döndüğünü söylemişti bir programda. Kenan Evren'e de ver yansın ediyordu adeta bir devrimci edasıyla.

"Amerika tarafından "yeşil kuşak projesi" adı altında kandırılmıştık o dönemde" diye sözlerine devam eden Okuyan, o dönemin sol devrimci gürüh'e de "devrimci kardeşlerimiz" ifadesini kullanmıştı adeta günah çıkarırcasına.

Şimdi kendi sunmuş olduğu programında Erdoğan ve Ak parti iktidarına karşı bazen ahlak kurallarını bile hiçe sayar düzeyde eleştiri yağmuruna tutuyor.

Erdoğan yukarı, Erdoğan aşağı..

Belli ki Okutan günah çıkarmaya çalışıyor.

*

Yakın tarihimizin en yıkıcı darbesi 80 darbesi olmuştur. Zira Washington Cumhuriyet tarihinde kardeşi kardeşe ilk 12 Eylül darbesi öncesinde öldürtmüştür. Altıbin genç ve yurttaşın hayatı "yeşil kuşak projesi" adı altında biri birine düşman edilerek sonlandırılmıştır.

"O günün koşulları" deyip geçemeyiz..

O yıllarda onsekiz yaşında delikanlı olarak hiç birimiz doğruları ve ne tür oyunlar oynandığını göremiyoruk. Nitekim toplumda büyük yaralar ve izler bırakan 80 darbesine şimdi baktığımızda, bunun bir Amerika-AB projesi olduğunu ancak anlayabildik.

Kısaca, sadece ve sadece bir türlü meclisten geçirilemeyen 24 Ocak kararlarının meclisten geçirilebilmesi için ancak ve ancak askeri bir yönetim ile gerçekleşebileceği Washinton tarafından öngörülerek ve planlanarak yapılmış bir darbeydi.

Önce sağ-sol terör ortamını oluşturarak arkasından askeri ihtilal gerçekleştirilmiş ve ardından 24 Ocak kararları denilen bugünkü serbest piyasa ekonomisi modeli hayata konulmuştur..

Benim burada ifade etmek istediğim ve dileğim şudur;

O dönemin genç kuşakları biri birinden özür dilemesini arzu ediyorum.

O dönemin genci bugün milletvekiliyse, kamera karşısında özür dilesin isterim..

Değilse, sosyal medya aracılığı ile özür dilesinler lütfen eğer vicdanlarını rahatlatmak istiyorlarsa..

Kim kime karşı şiddet uygulamaya kalkışmışsa..

İçten özür dileyebilmek insanı daha da yücelteceği muhakkaktır.

Geçmişi sorgulamadan!

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.