1 Mayıs’ta Taksim’de olmanın 5 ana gerekçesi

22.04.2014 01:35:39
A+ A-

Bir: İlk 1 Mayıs Osmanlı devletinde 1909 yılında Üsküp’te kutlanır. 1911 yılında kutlamalar Selanik’te 1912 yılında da ilk defa İstanbul’da yapılır. Osmanlı devletinde ilk kitlesel 1 Mayıs işgal yıllarında yani 1921 yılında kutlanır. Engellemeler olur elbet lakin buna rağmen işçiler greve gider, iş bırakır  ve çeşitli gösterilerle bir bayram havasında kutlamalar yapar. 2  Mayıs tarihli Osmanlı gazeteleri olayı bütün ayrıntılarıyla anlatır. 1922 yılında İstanbul’un yanı sıra Ankara ve İzmir’de de 1 Mayıs kutlamaları düzenlenir ve 1923 yılında 1 Mayıs ‘’Amele Bayramı’’ ilan edilir. Bayram ilan edilmesinden bir yıl sonra yasaklanır ve 1935 yılında çıkarılan bir kanunla ‘Bahar Bayramı’ olarak kabul edilir. Bu tarihten sonra çeşitli kesintilere uğrar kutlamalar. Yıllar sonra DİSK 1975 yılında 1 Mayıs’ı İstanbul’da bir düğün salonunda kutlar. 1976 yılında ise ilk 1 Mayıs Mitingi Taksim Meydanı’nda yapılır. Öyle coşkulu bir 1 Mayıs’tır ki sonraki yıl 500.bin kişi akın eder Taksim’e… Sıra sıra… Elele… Halaylarla… Meydanda kutlamalar başladıktan bir süre sonra kitlenin üzerine ateş açılır ve tanklarla meydana girilir. 34 insandan kimi tankların altında kalarak kimi kalabalıktan dolayı ezilerek kimi nereden geldiği besbelli kurşunlarla can verir. Taksim Meydanı’nın betonlarına  emekçilerin kızıl kanları akar baştan başa… Faili gün gibi ortada olan bu kanlı 1 Mayıs’ın tetikçileri bulunmaz. Yargılanmaz.   Ama Meydan işçiye emekçiye kapatılır. Sonraki yıllar malum. Darbeler, Yasaklar, Çağlayan deresi, Kadıköy sahili,  90lardaki kayıplar ve 2000li yıllardan beri fiili olarak verilen Taksim Mücadelesi; Gaz, Cop, TOMA, Tazyikli Su, Gözaltı ve Kayıplar…

Velhasıl 1886 yılında şikago işçilerinin 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için başlattıkları eylem bütün dünya da ve ülkemizde yıllardır kutlana gelmektedir.  105 yıldır bu topraklarda kutlanmakta olan bir günü hiçbir iktidar ve devlet yasaklayamaz. Üretenlerin, değer yaratanların hesap sorduğu, buradayız dediği bir günün adıdır artık 1 Mayıs. (http://www.bakisarisakal.com/1%20May%C4%B1s.pdf)

İki; Türkiye Cumhuriyeti Anayasa`nın 34. Maddesi “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” der.

Üç: Kamusal Alanlar (Meydanlar-Parklar vb) halka kapatılamaz ve yasaklanamaz. Bir kent tecavüzü ve vurgunu olan dolgu alanlar halka miting alanı olarak sunulamaz.

Dört: Avrupa İnsan Halkları Mahkemesi’nin Taksim’in 1Mayıs alanı olarak siyasi hafızalarda bir yeri olduğu 77 şehitlerinin anılarıyla bütünleştiğini ve burada kutlanmak istenmesinin haklı gerekçeleri olduğu ile ilgili kararı uygulanmak durumundadır. AİHM kararları bağlayıcıdır. Şuan uygulanmaması uluslararası kanunlara aykırıdır.

Beş: 27 Mayıs’ta Gezi Parkı’nın yıkılıp yerine Topçu Kışlası’nın inşa edilmesi ile ilgili fiili müdahale üzerine başlayan ve sonrasında hızla ülke çapına yayılan eylem ve sonrasında yaşananlar hala capcanlıdır. Ve artık Taksim Meydanı kadar önemli bir simge haline gelen Gezi Parkı oradadır. Gezi Parkı; İsyandır, Dayanışmadır, Polis şiddetidir, Gaz Kapsülüdür, Doğa Sevgisidir, Gezi Şehitleridir…

AKP iktidarı 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlatmamak için elinden geleni yapacak. Polis yine sınırsız şiddet yetkisiyle donatılacak. Çok gaz yiyeceğiz, coplanacağız biliyoruz. Lakin hiç bir şey haklı mücadelemizin yüzümüzde oluşturduğu gülümseyişi silemeyecek. Devrimci Şair Nazım’ın 1959 yılında Adnan Menderes için yazdıkları bugünün çürümüş iktidarları için de geçerlidir.

....

Korkuyor Adnan Menderes 
dirilerden korkuyor 
hele çarıklılardan 
hele kasketlilerden. 
Kasketliler hayını bağışlamayı bilmez. 

Korkuyor Adnan Menderes 
kocaman yanakları 
sarkıyor yağlı, sarı. 
Korkuyor Adnan Menderes 
üç saata indi uykusu. 
Korkuyor Adnan Menderes 
hiçbir korkuya benzemez 
halkını satanın korkusu.

Biz, 1 Mayıs’ta Taksim Meydan’ında 1977’den Gezi Şehitleri'ne yitirdiğimiz bütün canlarımızla bir arada olacağız. Ve hep bir ağızdan haykıracağız masmavi bir dünyanın inancıyla:  Bu daha başlangıç mücadeleye devam!

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.