13'ler nesli

07.06.2013 12:18:46
A+ A-

Susamayacağım.

2013'ün Haziran'ı (bu susamama hali bundan sonraki herhangi bir sene ve ayda da yaşanıyor olabilir)

Bir şeyler söylemek için önce kim olduğuma sonra nerede olduğuma bakarım.

Yanı başımdakilere ne "yürü koçum kim tutar seni" diyebilirim;

Ne de "bir tokat yediysen diğer yanağını çevir" diyebilirim.

Ben kimim ki?

Ancak artık susamayacağım.

Tarihi yanlı/yanlış/saptırılmış okuduk. Hala yaşayanlardan dinlediklerimizle okuduklarımızı bir türlü bağdaştıramadık. Çarptırıp taraflı yazılarak tarihe not düşülmüş olayları geçmişte bıraktık. Yaşayanlardan farklı yazılı kaynaklardan ayrı şeyler öğrendiğimiz tarih, tarihte kaldı artık. Günümüzün teknolojisini yavaşlatsanız da engelleseniz de önüne geçemeyeceğiniz bir haber alma özgürlüğü var. Evet, sebebini bilemediğimiz pek çok nedenden tutuklu gazetecimiz, para cezasına çaptırılmış TV'lerimiz var.

Ancak her bireyin nerede, kiminle ve ne yapıyor olduğunu ifade etme ve diğer bireylerin bundan haberdar olma hakkı var.

Evet, haber alma özgürlüğümüz var.

Her bireyin birer fahri gazeteci olup görevini kendi penceresinden layıkıyla yaptığı bir dönemdeyiz. Varsın TV yayınları ile suni hükümdarlık sürdürülsün. Sistemin ve medyanın apolitik nesli büyüdü de örtbas edilen ne varsa tüm çıplaklığıyla görebiliyor.

Son günlerde sosyal medyanın gücünden korkan çin gibi önlem almamanın sıkıntıları yaşanıyor.

Sizin gibi düşünmeyen ve yaşamayan insanlara saygı duymadığınız her adımda yanlış yaparsınız. Sizin kim olduğunuzun hiçbir önemi yok. Siz, sahip olduğunuz mevkiye gelen kadar eleştirdiklerinizi yapmaktan geri kalmamış bir siyasi erksiniz. Hanginiz "doğru olan şekilde yapacağım" vaatleriyle gelseniz, eksik kalmış ve kimi parçaları yanlış yerleştirilmiş puzzle bırakarak gideceksiniz.

Siz, bireyleri etkileyebilir ancak kitleleri bir süre sonra kandıramaz hale geleceksiniz.

Geçmişteki, bugün ve gelecekteki diktatörleşen liderlerin akıbetini, komplo teorilerini anlatmayacağım. Niyetim sağdan soldan derleme ve toplama bilgileri sunmak da değil.

Kürtçe şarkı dinliyor diye şiddete maruz kalan insanları; ana dilde eğitim pankartı açtığı için yıllarca hapiste kalan öğrencileri; "biz adige'yiz, sakın kimseye söyleme" diyen anneyi; baklava çaldı diye yıllarca hapse mahkum olan çocukları; polise taş attığında terörist ilan edilen gençleri; alevi olduğu için sevgilisinin ailesi tarafından istenmeyen, terk edilen genç kızı; Müslüman olmadığı ve oruç tutmadığı için nehirlere atılan üniversitelileri; Hristiyan olup ibadetini yaparken tartaklanan gençleri, yaşlıları, kadınları, çocukları; yahudi olduğu için kafir ilan edilip mahalli baskı altına alınan insanları; kadına, erkeğe, transeksüle, biseksüele, lezbiyene, gaye maddi manevi şiddeti reddettiği için terörist damgası yiyenleri gördüğümü söylemek niyetim.

Tanıdım ben bu insanları ve pek çoğunu.

Hepimiz tanıdık.

Bugünlerde yeni bir nesil olarak anılacağız cümleten:

13'ler.

Yalnızca 2013 doğumlular değil, bu ortamda bir ışık olmuş, bir ses olmuş herkesin anılacağı isim olacak 13'ler. Duruşuyla, seçimiyle, tercihiyle, sesiyle ya da sessizliğiyle yarına bir şeyler bırakanlar olarak anılacağız.

Şu süreçte bir tarafından savunduğu ve savunmadığı şeylere bakarak sonucu merakla bekleyenlere bir sözüm olacak: artık hiçbir şey eskisi gibi ol(a)mayacak!

02.06.2013YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.