Gezi direnişinde CNN Türk'ün yaptığı yayınlar üzerine-1

01.07.2013 11:27:04
A+ A-

Gezi direnişine basınımızın gösterdiği reaksiyon malumunuz. Üç maymunu oynamak mı dersiniz, penguenler üzerinden mi gidersiniz; orası size kalmış. Telefonlarla, maillerle tepkilerimizi dile getirdik bu kanallara karşı, haklı olarak. Ortalık biraz durulunca kendim de biraz sakinleşince bir mail atayım dedim CNN Türk haber merkezinden üst konumda birine. Daha önce bir projede mailleştiğimiz için spam mesajlara düşmeyeceğini biliyordum, merak etmiştim maillime geri dönüş olacak mı diye; sağ olsun geri dönüş yaptı. İsmini vermeden ve kim olduğunun anlaşılabileceği birkaç küçük yeri kırparak bu mailleri yayınlıyorum şimdi. Kendi yorumlarım bende, onları da bir sonraki yazımda yazacağım; şimdi maillerimde haliyle kattığım yorumların dışında ekstra bir yorum katmadan karşınızda bu mailler.

Ben:

Çok samimi olarak bir şey sormak istiyorum, asla yargılamadan; kanalınızın bu direniş boyunca süregelen yayın politikası gerçekten içinize siniyor mu? İçinize sinmiyorsa neden sessiz kalıyorsunuz, neden bir şey yapmıyorsunuz?

Üstüne basarak söylüyorum gerçekten yargılamak değil amacım sadece samimi bir şekilde soruyorum, merak ediyorum. Umarım samimi bir cevap alabilirim. Çalışmalarınızda başarılar, kolay gelsin.

 

Cnn Türk

Batuhan Bey

Tarafsız yayıncılık Halk Tv gibi eski görüntüleri canlıymış gibi tekrar tekrar sanki canlıymış gibi döndürmek değildir. Allah aşkınıza olan hangi olay bizim bültenlerimizde yer bulmadı. An be an, adım adım bütün gelişmeleri takip ettik ve yayınladık ve elbette ülke gündeminde çok da önemli başka gelişmeler de oldu, çözüm sürecindeki yeni aşama gibi, onları da yayınladık.

Taraflı, şerefsiz vb yeter artık bu hakaretleri ne kurumum ne kendim adına kabul etmiyorum. Muhabirlerimizin “direnişçi” arkadaşlar tarafından dövülmesinde de, siyasi iktidar tarafından azarlanmaktan bıktığımız kadar bıktık. Basın yayın kuruluşları bu süreçte maalesef demokrat olduğunu söyleyen kitleler tarafından terörize edilmektedir. Ben de buna isyan ediyorum

Saygılar

 

Ben:

Halk Tv'den başlarsak, ben asla Halk Tv'yi tarafsız bir kanal olarak görmüyorum. Burada hemfikiriz. Tekrar tekrar eski görüntüleri yayınlamak habercilikle bağdaşmaz, burada da hemfikiriz. Ben demiyorum ki Cnn Türk veya bir başka haber kanalı 24 saat eylemlerden canlı yayın geçsin, sürekli ekranlarda bunlar dönsün. Veya sadece ekrana direnişin sempatizanları çıksın, direnişe karşı olanlar ekrana çıkmasın, konuşmasın gibi bir talebim de yok. Böyle bir durum habercilikle bağdaşmaz. Lakin direnişin ilk günleri süregelen yayın politikası ben dahil pek çok insanı öncelikle kırdı, sonra da kızdırdı. İnsanlar orantısız bir şiddete kurban giderken haber kanallarını açtığımda penguenleri görmek, elli metre ötemdeki caddede arka arkaya gaz fişekleri patlarken yemek tarifi görmek haliyle bir tepki göstermemize yol açtı. Örgütlendik, bir amaç için bir araya geldik, bir arada çalıştık ama haberleri göremedik... İnsan, bir şeyler beklediği birinden veya bir kurumdan beklediklerini göremeyince ortaya tepki koyar, zaten bir şey beklemediğiniz bir yere tepki koymazsınız. Ben de Cnn Türk'ten bir şeyler bekliyordum. Haber Bültenlerinde "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" demenizi değil ama “haber”i de vermenizi bekliyordum. Tepkinin odaklandığı birkaç merkezden birisi Cnn Türk, neden tüm medyaya karşı olmadı bu tepki? Neden tüm kanallara telefonlar, mailler yağmadı; kapılarının önüne insanlar yürümedi? Çünkü diğerlerinden zaten bir şey beklemiyorduk, şahsi olarak büyük kanallardan Cnn Türk dışında hiçbirinden bir şey beklemiyordum ben. Tepki meselesine gelince ben asla ve asla şiddeti savunmadım şiddete her zaman karşı çıktım bundan sonra da öyle olacak. Örneğin, Habertürk muhabirine atılan tokadı görünce ben de sevinmiştim başta, helal olsun diye düşünmüştüm. Ama bu yanlış, olayın sıcaklığı geçince bunun farkına vardım. Ne olursa olsun hakim olmalıyız kendimize, asla başvurmamalıyız şiddete. Polis teröründen, polis şiddetinden, polisin kendini kontrol edememesinden dem vururken bizim de aynılarını yapmamız veya yapanları alkışlamamız büyük bir çelişki yaratıyor, direnişin ruhuyla asla uyuşmuyor. O yüzden asla muhabirlere uygulanacak şiddeti meşru görecek değilim. Haklısınız, en az siyasi iktidarın baskısı kadar kötü bir şey bu. İsyanınıza da hak veriyorum.

 

Cnn Türk:

O hafta sonu yayınım yoktu stüdyoda değildim sokaktaydım . Ve fakat Sultan Arınır her saat başı bülteninde olanı biteni aktarmaktaydı.

Birden bire bir efsane oluştu Cnn yayın yapmıyor diye ondan sonra bu önyargı, yalan yanlış “gaz” tweetlerle aldı yürüdü. Sokakta yolda anlamsız tepki gelince sabahlara kadar baktım bizim kanala, baktım yahu yayınlıyoruz.

Şimdi bana çıkışanlara soruyorum izlediniz mi diye, yok izleyemedik sokaktaydık vb diyorlar. E kardeşim madem izlemedin nereden biliyorsun yayın yaptım mı yapmadım mı? Basın tehdit doğrultusunda haber yapmak yükümlülüğünde değildir.

Saygılarımla

 

Ben:

Güvendiğim insanlardan gördüğüm tweetlere inandım belki onlar da dediğiniz bu gaza geldi belki de haber yaptınız bilmiyorum. Ama akşam saatlerinde veya gece saatlerinde dediğim gibi Ankara'da caddemde ciddi bir çatışma ortamı varken yemek tarifi de gördüm ben. Ülkede böyle bir durum varken, böyle olağanüstü bir ortam varken, insanların  doğru bilgiye kolayca ulaşmaya belki de en çok ihtiyacı olduğu dönemde saat başı yapılan 5-10 dakikalık yayınlar sizce yeterli mi? . Bizimki gibi duygusal bir boyut değildi Cnn Türk’ten beklentim ama en azından ülkede normal bir durum olmadığı için normal bir yayın akışı uygulanmamalıydı. Saygılar...

Mailler burada bitiyor, ne yazık ki bu son mailime geri dönüş alamadım. Başta da söylediğim gibi şimdilik okuyanların yorumlarına bırakıyorum sonra kendi yorumlarımı içeren ikinci bir yazı yazacağım. Küçük bir şey daha paylaşmak istiyorum bitirirken, yine Cnn Türk ile ilgili. Olayların ilk haftasında penguen olaylarından sonra şahsen aradım iki üç kez Cnn Türk’ü. Penguenler üzerinden dalga geçerek. Son aradığım zaman ise Ankara’da oturduğum yere 50 metre mesafede ciddi bir çatışma ortamı varken ve Ankara’da başka semtler dahil Türkiye’nin pek çok köşesinden bu yönde haberler gelirken o sırada yemek tarifi vardı Cnn Türk’te. Açtım telefonu durumu anlattım iletişim merkezindeki görevlilere, neden göremiyoruz bunları yeter artık dedim. Beni haber merkezinden birine bağlayacağını söyledi, bekledim 5 dakikaya yakın telefonu kimse açmadı. İkinci kez aradım, aynı diyalog geçti ek olarak az önce haber merkezinden kimsenin açmadığını söyledim. Bağlıyorum, bir daha deneyin dedi. Bu kez biri açtı, ben bir serzenişle başladım. Karşımdaki kişi hiçbir yorum yapmadan dinledi ve bu isteğinizi haber merkezine ileteceğim dedi. Sinirliydim, bunlarla geçiştirilmek istemiyordum. Israr ettim,  kime ileteceksiniz dedim. İsim istiyorum, hangi pozisyon, hangi yetki; siz kimsiniz dedim. Israrlarımdan mı olacak bilmiyorum bir süre sonra kadın; beyefendi, buranın numarasını nasıl aldınız, nasıl ulaştınız bilmiyorum. Lakin yanlış yeri aramışsınız burası haber merkezimiz değil, yönetim katı dedi… Cnn Türk’ün o dönem içinde bulunduğu sıkıntılara örnek olabilecek bir görüşmeydi bu bence. Haber Merkezinde kimse yok, iletişim bürosu ısrar ettiğinizde artık belki de acıdıklarından veya daha fazla sizinle uğraşmak istemediklerinden büyük ihtimalle zaten telefonların az çaldığı, daha önemli telefonların geldiği yönetim katına bağlıyor. Şok geçirdiler bu dönemde, zaten yedikleri iktidar baskısının üzerine bir de halkın baskısı eklenince. Şimdilik bu kadar…

 

Batuhan DOĞRUK

01/07/2013

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.