Gezi yüzünden 100 bin kaybettim, Soma oldu 25 bin kaybettim!

30.05.2014 12:04:59
A+ A-

- 31 Mayıs'a geliyor musun?
- 31 Mayıs'ta ne var?
- Gezi?
- Ya bu Gezi yüzünden 100 Bin kaybettim ben. Eğlence hayatı bitti. Gezi yüzünden 100 Bin  kaybettim, Soma oldu 25 Bin kaybettim. Esnafın anası ağlıyor başka bi' şey değil bunlar!

Dün bir yerde otururken kulak misafiri oldum bu konuşmaya. Soma ve Gezi yüzünden para kaybettiği için öfkeli olan genç arkadaşımızın (Hayatını dans ederek kazanan bu arkadaş eğlence sektöründe ikamet ediyor. Fakat bir yerde acı varsa eğlence olamıyor tabii, acılar ise bu tipteki insanları sadece ticari olarak etkiliyor, öfkesi ticariydi yani), 9 insanın öldüğü/öldürüldüğü Gezi ve 301 işçinin öldüğü/öldürüldüğü Soma yüzünden kaybettiği paraları anlatırken gözlerinden trajedi akıyordu. Dile kolay, para kazanamamış! Hani ölse daha iyi ama para kaybetmiş! 301 insan Soma da 9 insan Gezi'de ölmüş dert mi? Ortada para kaybetmiş biri var, ortada kaybedilmiş paralar var, mağdur olan esnaf var, heyhat... 

Ne zamandır insanları sağcı solcu apolitik diye ayırmıyorum ben. Kriterlerimi ikiye indirgediğimden beri daha konforlu bir hayata sahibim. Kimse hakkında uzun uzadıya düşünmek zorunda kalmıyorum, kimseyle lüzumsuz tartışmalara girmiyorum, kriterlerime uymayan hiç kimseyi hayatımda tutup kendime eziyet etmiyorum. Benim için artık sadece iyiler ve kötüler var. Çizdiğim sınırlar da gayet belirgin. Ağaçlardan nefret eden biri benim için kötüdür, katiller kötüdür, tecavüzcüler kötüdür, haksızlığa ses çıkarmayanlar kötüdür ama gözleri parayla perdelenmiş kişi herkesten daha kötüdür. Çünkü bu tip canlıların ileride ne yapacakları belli olmaz, olmadı da... Paraya doymayan kişilerin neler yapabileceğini cümleten öğrendik. Ha, bazılarımız için bu tecrübe" yiyor ama çalışıyor"dan, "öldürüyor ama duble yol "yapıyor"a kadar gelebildi ancak ama olsun. Netice itibariyle dünyanın en korkunç fıtratlarını bizzat tanıma şanssızlığına nail olduk ne yazık ki.

Ben ne zaman saçma sapan biriyle tanışsam ya da karşılaşsam acaba bundan daha kötüsü var mıdır, diye düşünürdüm. Artık düşünmüyorum. Kötünün de kötülüğünde sınırı yok çünkü nihayet anladım. İnsan bazen neyle savaşacağını kime karşı mücadele vereceğini düşünüp umutsuzluğa kapılıyor. Cahile yoksula işçiye köylüye bazı şeyleri anlatmak mümkün denedim, anlatılabiliyor. Ama paradan ve kendinden başka hiçbir şey düşünemeyecek kadar şuurunu yitirmiş birine ne nasıl anlatılır bilmiyorum. Para kaybettiği için neredeyse Soma'da ve Gezi'de ölen insanları suçlayacak olan bu İNSANA desen ki mesela; "Artık sen de dahil kimsenin can güvenliği yok, taziyeye gittiğin yerden bile canlı çıkamayabilirsin, evinde otururken atılan bir gaz bombası yüzünden sağlığını kaybedebilir ve hatta hayatından olabilirsin, her an birileri seni herhangi bir sebepten ötürü öldürebilir sonra da hiçbir şey yaşanmamış gibi hayatına devam edebilir, boynuna doladığın fular için tutuklanabilirsin, adını sanını bilmediğin ve belki de hiç tanımadığın gizli bir tanığın beyanıyla bütün hayatını bir hücrede geçirebilirsin, tüp nedeniyle yaşanan bir patlama sırf yanlış zamanda yanlış yerde olduğun için senin üzerine kalabilir aksi kanıtlansa bile o patlama yüzünden terörist etiketiyle yaftalanabilirsin, saçma sapan bir sebepten dolayı özgürlüğün elinden alınmasın diye ülkende gitmek zorunda kalabilirsin, tanımadığın birine kitap (Ya da başka bir şey fark eder mi) sattığın için örgüte yardım etmek suçuyla yargılanabilir, kitap satın alan kişinin senin suçlu olmadığına yönelik ifadesine rağmen tutuklanabilirsin,... ne değişir? HİÇ... Ben ki umudu elden bırakmam direnirim azalırsa çoğaltırım, ama böyleleriyle karşılaşınca içimde umudun zerresi kalmıyor. Nasıl toparlayacağımı şaşırıyorum.  

Her fırsatta gezdiği Evropa ülkelerini, o ülkelerdeki medeniyeti ve özgürlüğü imrenerek anlatan birinin ağzından "Ya ama Gezi çok abartıldı" lafını duymak da aynı güne kısmetmiş. Gezi olaylarını bir çeşit inatlaşma olarak gören ve kendini dışarıda tutarak güvende kalabileceğini sananları, yüzlerce insanın ölümünü bilmemkaçbinlira kazanamadığı için öfkeyle ananları, azıcık büyüseler Recep ya da Egemen olabilecek kapasiteye sahip insanları n'apıcaz hiç bilmiyorum.
 
Yüzünden ses tonundan oturuşundan gözlerinden her yerinden, hırs ve bencillik taşan canlılar olmasaydı belki dünya daha güzel bir yer olurdu kim bilir.
 


YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.