İşgal evlerinde kilit sorunsalı

01.08.2014 15:55:47
A+ A-

Yaklaşık bir yıl önce Kadıköy Yeldeğirmeni'nde Türkiye'nin ilk işgal evi Don Kişot Sosyal Merkezi kapıdaki mevcut kilit kırılarak yeryüzündeki bütün direnişlere armağan edilmişti. Eylemin ilk hareket noktası ise içeride keşif yapıp ihtiyaçların belirlenmesi, fizibilite yapılması ve çalışma başlayana dek girilmemesi için yeni bir KİLİT takılmasıydı. Bahsi geçen kilidi takan şahıs iki gün önce provakatif bir şekilde Taksim Dayanışma ve Yeldeğirmeni Dayanışmasını hedef göstererek işgal evinin kilidini kıran şahıstan başkası değildi.

Ne değişti de bu tür davranışlar gelişti?

Gezi Direnişi sonrası filizlenen mahalle dayanışmaIarı ve işgal evleri-bostan işgalleri sonrası görebildiğimiz temel sorunlardan bazıları iktidar ve mülkiyet hırsı idi.

Gözünü iktidar hırsı bürümüş, herkese ve aynı zamanda hiç kimseye ait olmayan bir evi kendi mülkü sanan, egosundan kontrolden çıkan bir kişinin kendi yaptığı kapıya kendi taktığı kilidi kara propaganda yürüterek kırması gayet anlaşılır bir durumdur.

Kapı neden kilitleniyordu?

İlk etapta karşılaştığımız sorun işgal evine armağan edilen malzemelerin çalınmasıydı. Üzerinde mülkiyet olmayan eşyanın yer değiştirmesi veya kamulaştırma değildi söz konusu olan. Örneğin, elektrik malzemesini bir gecelik esrar veya kokain için çalan kişilerle karşı karşıyaydık.

İkinci sorun ise Dünyanın her yerinde squatlarda karşılaşılan tiner, esrar vs. müptelası gençlerin kalabalık bir şekilde gelmeleri, işgal evini kriminalize etmeleri ve mahallede yakaladığımız bağı zedelemeleri idi.

Bu tipler çoğaldıkça taciz vakaları da aynı oranda arttı.

Bu süreçleri hiç bilmeden "İşgal Evinin kapısı kilitlenir mi?" şeklinde kara propaganda yürütenler için yazıldı bu kısa yazı. 

Mezkûr şahıs sürekli girip çıktığı, kullandığı, anahtarla açıp girebildiği kendi üretimi olan kapıdaki kilidi kırarak sözde işgal eylemi yapmıştır.

Komik ve acınası bir durumdur.

Mahalle dayanışmalarının evIe olan ilişkisi muhtaçlık üzerinden değil, hele hele mülkiyet üzerinden hiç değil.

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak...YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.