Kürtler Gezi'de nerdeydi?

09.06.2014 06:31:45
A+ A-

Son günlerde en çok zoruma giden "Gezi'de Kürtler nerdeydi?" sorusu oldu. Beni tanıyan bu soruyu bir daha sormasın. Çünkü beni tanıyan Kürt olduğumu bilir. Elime illa bir bayrak mı almam lazımdı? Hayatımda bir kere 1 Mayıs'ta bayrak aldım. O da kızıl bayraktı. Kıpkırmızı bir bayraktı. Kimin bayrağıydı neyi temsil ediyordu onu dahi bilmiyordum. Ama kızıldı, hoşuma gitti. Üstünde hiçbir sembol yoktu. Onun dışında bir kere elime bayrak alıp sallamışlığım yok. "Doğunun gıkı çıkmadı" diyenler... Gezi'yi küçümsemek anlamında söylemiyorum ama Doğu'da yüzlerce Gezi yaşandı. Binlerce insan öldü. Binlercesi sürgün yedi. Binlercesi cezaevlerinde çürüdü. İşkenceden akli dengesini yitirenler mi dersin, gözleri kör olanlar mı, parmakları kesilenler mi... Bundan 10 yıl öncesinin işkencelerini anlatmaya gerek yok sanırım. Kürtler bunları yaşarken laylaylom yaşayıp, Gezi'de "Kürt şehirleri isyan etmedi" diye isyan etmek aslında kocaman bir saçmalık. Çünkü ben doğuda yapılan onca katliama rağmen batıda bir isyanın çıktığını hatırlamıyorum. Varsa hatırlayan bana da haber versin.

Ayrıca bu soruyu sormak ayrıştırmaktan başka bir boka yaramıyor. Buda aklınızın bir ucunda bulunsun. Bu arada Gezi'de yokmuydu Kürtler? Ben 27 Mayıs'tan başlayıp yaklaşık bir 20 günümü Gezi'de geçirdim. Geçirdim derken orda yatıp, kalktım. Ordan işe gittim. İşten çıkıp tekrar Gezi Parkı'na geldim. Gazımı da, plastik mermi de yedim. Hatta yüzüme gaz fişeğimi de yedim. Allahtan sekerek geldi de kaşımda ve burnumda sadece yırtılma oldu. Bir kaç santim sağa yada sola kaysa fişek gözüme girebilirdi. Neyse ki şanslıydım. Bu arada kısa bir anımdan da bahsedeyim. Gezi'yi işgal edeli bir hafta olmuştu. Aktif olarak görev almasamda, bileşenleri gezip ihtiyaca göre destek olmaya çalıştım. Taksim Dayanışması'nda görev alan arkadaşlarıma yardım ederken bir grubun isyanına şahit oldum. Sabah 6 civarıydı. 3-5 kişi Taksim Dayanışması'nın standına gelip: "Girişteki BDP'liler işgalden bu yana, sabaha kadar halay çekiyor. Onların sesinden uyuyamıyoruz" diye isyan ettiler. Arkadaşıma "uyaralım" dedim. Biz uyardık ama "Polis uyuduğumuzu, yorulduğumuzu görürse müdahale eder. Dinç ve güçlü olduğumuzu görsünler. Müdahale edemesinler diye halay çekiyoruz." diye cevap vermişler. Haklıydılar. Velhasıl kelam direnişe selam, halaya devam!

Bunları anlatmamdaki sebep Lice'ye verilmeyen destek! Şimdi çıkıp "Türkler nerede?" gibi saçma sapan sorular sormayacağım. Çünkü bu tarz sorular. Bizi birbirimizden ayrıştırmaktan başka hiç bir işe yaramıyor. Diyebileceğim tek bir şey var oda "SES VER! Lice'de katliam var!" demek

 YORUMLAR

bir önce ki yorumu yapana -

Ya Allah'ın seversen ölen kişiler sivilken yaptığın muhabbete bak. Solcu değilmiş sağcı değilmiş. Ne olursa olsun ister sağcı, ister solcu bu benim için bir şey ifade etmiyor. Ölenlerin insan olması ilgilendiriyor beni. Ölenin elindeki bayrağa bakmam! Ölen kim olursa olsun üzülmüyorsan insanlığından şüphe ederim!

3 0
serbest çelebi -

Kimse Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kendisini devlet gibi göremez,yol kesip kimlik kontrolu yapamaz.Bunu yaptıgınız için öldürülüyorsanız kusura bakmayın ama Allah rahmet eylesin bile denmez! Her terörist Solcu değildir,her solcu da Gezici değildir!

3 5
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.