Modern salonlar değil, adalet istiyoruz!

10.05.2014 01:36:05
A+ A-

Devletimiz, iktidarımız sağolsun! Sürekli köprüler, hastaneler, yollar, binalar, saraylar yapıyor. Zaten olması gereken işleri meşru hale getirip göz boyuyor. İstanbul'u beton çöplüğü yapıp, ağaçları, parkları yok edip, onların yerine beton yığını yaratıyor! Ha bir de unutmadan Avrupa'nın en modern mahkeme salonlarını yapıyor. Öyle mahkemeler ki, içinde ne adalet var, ne de hukuk.

Gezi Parkı protestoları sırasında ölen Ali İsmail Korkmaz'ın katili oldukları iddiasıyla 4'ü polis 8 sanığın yargılandığı davanın duruşması için Kayseri Adliyesi'nde konferans salonunun hazırlandığını okudum. Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Usta ''Konferans salonu, bırakın ülkemizin Avrupa'nın bile en modern salonu oldu'' demiş. Peki o salonda yapılan hukuksuzluklara ne diyeceğiz? Avrupa'nın bile en modern salonlarında hukukun katledilmesi ne olacak?

Ali İsmail Korkmaz'ın annesine, ''Duruşmalar artık modern mahkeme salonlarında görülecek'' desek, acaba bizlere ne cevap verirlerdi?! Çocuğunu kaybeden annelerin öfkesini modern salonlar yaparak mı dindireceksiniz? Yoksa çocuğunun katilini bulup, yargılayarak mı? Hoş katiller ortada, deliller ortada ancak ne hikmetse davalar neredeyse bir senedir erteleniyor.

Hep aynı tiyatro!

Bir senedir ertelenen mahkeme, pazartesi günü tekrar saat 09:00'da başlayacak. Yine binlerce çevik kuvvet ekipleri, TOMA'lar nöbet tutacak. Avrupa'nın en modern mahkeme salonunda yapılan hukuksuzluğu korumak için görev yapacaklar!

Türkiye'nin belki köprülere, havalimanlarına, lüks mahkeme salonlarına ihtiyacı var ama Türkiye'nin en çok adalete, insan haklarına ve demokrasiye ihtiyacı var. Ali İsmail Korkmaz'ın katilleri yargılanıp, ceza alana kadar kimse bu topluma 'lüks mahkeme' salonlarından bahsetmesin. Sadece Ali İsmail'in katilleri değil, ''Elimizde kamera kayıtları yok'' dediğiniz Berkin Elvan için, Ethem Sarısülük için ve nice Gezi'de hayatını kaybeden gençlerin katilleri için. 

Bizlerin lüks mahkeme salonlarına değil, daha çok demokrasiye, daha çok insan haklarına ve daha çok adalete ihtiyacı var.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.