Tüm Hristiyan alemine özür mektubu

10.12.2014 17:01:26
A+ A-

RIXOS Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Antalya’da yılbaşı için süsleme olmadığından yakınmış. “Hristiyan değiliz ama biz de turizm şehriyiz” demiş. Yeni yıla girileceği için yapılan süslemeleri dine bağlaması üzerinde hiç durmayacağım ancak anladığım kadarıyla ağırlayıp parasına para kattığı Hristiyan müşterileri “Christmas” zamanı gelip Antalya’da herhangi bir süsleme göremeyince rahatsız olmuşlar. Kendisi de bu durumdan olumsuz etkilenmiş.

Sevgili Hristiyan kardeşlerimiz,

Kusura bakmayın ama her girdiğimiz yeni yılda biz biraz daha geri gittiğimizden, sizler gibi yeni bir yıla daha girmek yerine olduğumuz yılda kalmaya karar verdik.

Ben mesela şahsen en son 2013’te kaldım. En son o zaman umut yeşerdi içimde. Belki duymuşsunuzdur Gezi Parkı protestolarını. 2013 Haziran ayında İstanbul’da başlayıp tüm ülkeye yayılan bir direniş hareketiydi. Ülke bir anda ileri gitmeye başlamıştı sanki. Yıllardır bastırılmakta olan özgürlük duygusu öyle bir atağa kalkmıştı ki “Tamam artık nefes alacağız” demiştik. Ta ki sizin konaklamakta olduğunuz otel ve onlar gibi bazı iktidar yanlısı para sevdalıları, ülkemizin aydınlık gençleri kötü gidişata karşı direniş gösterdiğinde onların karşısında durup, kendilerine sığınanları polisin önüne itene, onların ölümüne, sakat kalmasına sebep olana kadar. Canımız çok yandı... İşbirlikçi yandaş zenginleri de kendilerine destek olduğundan işleri daha kolaylaştı. Belki parkı yıkamadılar ama gün geçtikçe bizi daha çok yıktılar.

Halbuki o gençler hepimiz için direnmişti; kadınlar, erkekler, dindarlar, ateistler, sağcılar, solcular, mini etekli kadınlar, kapalı kadınlar, alkol almak isteyenler, ibadetlerini gerçekleştirmek isteyenler... Ve daha nicelerinin yalnız kendi istediği şekilde yaşayabilmeleri için baş kaldırdılar. Yeni yılı kutlamak için, evlerini caddelerini süsleyenleri belli bir kalıba sokamasınlar diye... Işıklı bir çam ağacını da dini inançlarla yargılayamasınlar diye...

Ama maalesef sizin konaklamakta olduğunuz o otel o gün bunları anlamadığı gibi, belediyesini de gençlerin muhalif olduğu partiden seçti, ideolojisiyle de o partinin yanında oldu. İşte bu sebeplerden de yeni yıla girmeyi hak etmemişlerdir.

Siz yine de merak etmeyin; gün gelecek biz kaldığımız yerden; 2013 Haziran’dan devam edeceğiz. Daha nice, ışıl ışıl yeni yıllar, aydınlık yarınlar göreceğiz. Caddelerimiz de parlayacak, geleceğimiz de... Çünkü bizler cebimize daha fazla para girsin diye güçlünün yanında olmadık; evine ekmek götürürken öldürdüklerini zannettikleri Berkin Elvanlar olarak yeniden doğduk.

Şimdilik olmayan süslerimizden dolayı sizlerden özür dileriz.

Siz en iyisi 2015 kutlamaları için bizi affedin. Bir başka yılda (umarım yakın zamanda) sizleri en iyi şekilde ağırlamak dileğiyle.

Mutlu yıllar,

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.