Twitter devrimi

21.10.2013 18:22:54
A+ A-

Evet son zamanlarda ülkemizde bir sürü şey oldu. İç içeyiz bunla. İlk gezi parkı daha sonra odtü ormanı. Halk direnişte. Ve bunu Twitter sayesinde öğreniyoruz. Olaylar hiçbir gazetede kanalda yayınlanmıyor. Bu olaylarda gazeteciler Türk basını sınıfta kaldı. Ülkede çok şey oluyor. Hem de her gün. Topraklarımız parsel parsel satılıyor belki de. Ya da başka devletler ülkemizde söz sahibi. Belki de iç işlerinde antlaşmalar var ve bizi uyutuyorlar. Artık ayağa kalkma vakti belki de. Peki bu ülkeyi kim uyandıracak?

 Önceleri çok merak ediyordum bu sorunun cevabını. Gençlerimize bakıyordum ve hepsi kapitalist düzende boğulmuş değerlerini kaybetmiş ya da yobazlık içinde boğuluyor biz nereye gidiyoruz diye devamlı düşünüyordum. Acaba benim gibi tedirgin olanlar var mıydı? Daha sonra Gezi Parkı ülkemizin gündemine oturdu her ne kadar basın bundan haberdar olmasa da. Ve gezide birçok gencimiz direnişte canından oldu. Ne yazık ki basın bundan da habersizdi. Halkımız hep birlikte direndi. Ve polis bu olayda aşırı güç kullandı. Biber gazları, TOMA’lar…

Benim yurt dışındaki arkadaşlarım Türkiye’de savaş mı çıktı diye sorular sarf ederken Anadolu şehrindeki bir insan bundan habersizdi. Çünkü haber kanallarında ülke güllük gülistanlık gösteriliyordu. Ben basına kızmıyorum çünkü yukarıdan susturuluyorlar. Mecburlar… Polise de kızmıyorum çünkü emir kulu. Ama halkı alkışlıyorum çünkü uyandılar.

Geziye destek verdiğimi öğrenen çevrem çok tedirgin oldu. Sakın internete bir şey yazma başın belaya girer diye sürekli uyarı aldım. Çünkü düzeni bozan başını belaya sokar. Benim yapmam gereken büyüksün padişahım diye el pençe olmak. Ama devir değişti. Padişahlık yok bu ülkede. Duran adam çıktı. Olayı durarak protesto ediyordu. Ne etrafa taş atıyor nede tezahürat. Sadece duruyorlar. Susuyorlar. Çünkü konuşsalar kimse susturamaz. Savaşa ırkçılığa ayrımcılığa karşı dimdik duruyorlar.

Bu gençler provokatör, terörist, marjinal grup olabilir ama bu gençler adaletsizliğe savaş açtılar.

Cesurlar çünkü çok şey yaşadılar.

Twitter devrimi demiştim değil mi, evet Twitter devrimi.

 Daha nice devrimlere… #direnODTU #direngezi #duranadam

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.