16 Mart 1988.

16.03.2013 14:51:56
A+ A-

Tarih 16 Mart 1988.
      Tam 25 yıl önce. Irak diktatörü Saddam Hüseyin, adını Kuran'daki El Enfal süresinden alan Enfal hareketiyle binlerce Kürdü zehirli gazlarla katlettiği kara bir gün olarak geçti tarihe. Takvim yapraklarının gösterdiği bu gün, sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Bu saldırı sonucu resmi rakamlara göre 5.000'den fazla insanın öldüğü, 7.000'den fazla insanın da yaralandığı açıklandı. Ancak Irak Savaşı'ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük ve trajik olduğu tespit edildi.
Hardal, Sarin ve tabun gazları kullanılarak ağırlıklı olarak çocukların olduğu 5000 civarında insanın katline ve bir o kadarının da yaralanıp sakat kalmasına neden olan bu saldırı ve soykırıma ne yazık ki dünya hep seyirci kaldı. Nice yıllar sonra İsveç, Norveç, Yakın tarihte de İngiliz Parlamentosu bu vahşeti Kürtlere karşı yapılan bir soykırım olarak kabul ve ilan etti.
      Fakat ne gariptir ki, Müslüman toplumlar bu olaya karşı hep sesiz ve duyarsız kaldı. Filistinli çocuklara gözyaşı döküp, onlar için ağlayanların, bu kadar vahşice bir olay karşısında adeta taş kesilmeleri onların ne kadar ikiyüzlü olduklarını bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Müslüman'ın Müslüman'a karşı işlediği suçu mubah, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği suçu da bir İslami milliyetçilik anlayışıyla suç sayan bu anlayışın, nasıl adaletten, vicdan ve izandan yoksun bir anlayış olduğunu da böylece görmüş oluyoruz.
        Kardeşlik söylemini dillerinden düşürmeyenler acaba bu tarih için ne düşünüyorlar? Araplar gibi durup seyretmeyi mi? Yoksa tıpkı İsveç, Norveç ve İngiltere gibi bu olayı bir soykırım olarak görmeyi mi? Yeni bir süreç başladı. Bu sürecin iyi gitmesi için bazı jestlerin olması gerekir. Kürtler için kara olan bu günü soykırım günü olarak tüm dünyaya ilan etmek bence jestlerin en büyüğü olacaktır. Çünkü kardeşlik acılara ortak olmak ve ağıtları birlikte seslendirip onları paylaşmaktır.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.