ACININ DİLİ, DİNİ, IRKI VAR MIDIR? VARSA KRİTERİ NEDİR?

28.01.2013 03:37:36
A+ A-

 

Geçen gün belediye otobüsüne bindiğimde önümde oturan iki kadının konuşmasına kulak misafiri oldum. Şoför koltuğunun arkasındaki cama asılı olan Suriye'ye yardım afişi hakkında konuşuyorlardı. Özetle çok yazık onlara yardım etmek lazım diyorlardı. O an aklıma Kocaeli'nde bir kuafördeyken haberlere yorum yapan iki kadının konuşması aklıma geldi. Televizyonda Van depremini gösteriyordu. Biri Van hak etmiş diyordu. Diğeri Van olmasına rağmen yine de yazık diyordu.

Bende depremde Van'daydım 2 yaşındaki oğlum ve ben son anda kurtulmuştuk ölmekten. Biz Vanlı değildik ama yine de hak etmiş miydik deprem acısını yaşamayı. Yoksa ölmeli miydik? Van neden hak etmişti deprem acısını? Doğuda olduğu için mi? yoksa Türkiye'nin en büyük gölü orda olduğu için mi? Ya da Van gölü canavarı yüzünden mi? Kim acıyı hak eder, kriter ne? Hepimiz kardeşiz deriz hep. Komşusuna üzülen, yardım etmek isteyen yurdum insanı  kardeşine yardım etmek, üzülmek  biryana dursun neden hak etmiş der.

Biz birbirimizin acısına üzülmediğimiz, sevincine sevinmediğimiz öteki kelimesine unutmadığımız sürece kardeş olamayız. Bırakın kardeş olmayı komşu bile olamayız.

 

 

PINAR TURAN UŞAR

TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENİYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.