Adalet ve Umut

20.07.2013 05:06:38
A+ A-

   Yaz çoğumuz için hafifleme mevsimidir.Son birkaç yıldır bu duygudan uzak yazlar yaşadık ama sanırım bu yıl bu duyguyu daha da ağır hissediyoruz.Gezi olaylarıyla başlayan gergin ve sıcak gündem sürekli tazeleniyor.Ateş körükleniyor.Umalım ki bu gergin hava yoğunlaşarak seçimlere kadar sürmesin.

   Sokak gösterilerinin kontrolden çıkışıyla yaşanan tatsızlıklar,Anayasa konusunda uzlaşılamaması,çözüm sürecinin tıkanması...Bazen farklı yanlardan bakmaya çalışıyorum.Yaşadığımız şu olayları bir psikolog koltuğuna uzatıp geçmişlerine götürüyorum,biraz daha geçmişe,kökenine doğru götürüyorum.Çoğunun altından adalet acısı çıkıyor.Canı yanmış olanlar can yakıyor.Ve daha kötü olan şu ki adalet birilerini acıtmaya devam ediyor.

   Koca şiddetinden kurtulamayan kadın adalet istiyor.

   Tacize,tecavüze maruz kalan çocuklar adalet istiyor.

   Bir türlü yakalanamayan  hırsızlarca defalarca soyulan esnaf

   Suçu kesinleşmeden yıllarını tutuklu geçirenler

   Kayıp on sekiz dakikada oğullarına ne olduğunu merak eden ana baba

   Kayıp üniversite yıllarının hesabını soran türbanlı kızlar...

   Yani nasıl etiketlendiği önemli değil,herkes adalet istiyor.Ancak atladığımız çok önemli bir şey var ki sadece kendimiz için istediğimiz adalet ,adalet olmayacaktır.Birbirimizin acılarını görmezden geldikçe,karşıtımıza yapılan haksızlık bizim işimize yaradıkça adalet istemek boşuna olacak.

   Son yıllarda birbirimizi kabul etmek konusunda iyi yol aldığımızı düşünürken üst üste yaşanan gelişmeler durumun öyle olmadığını gösterdi.Adalet isteyen bizler birbirimizi hala yargılıyormuşuz.Birlikte yaşayabilmek için aynılaştırmak,ötekileştirmek şartmış gibi davranıyormuşuz.

   Daha fazla kutuplaştırılmadan vicdanlarımıza kulak versek.Kalıcı adalet ve barışın ancak millet vicdanıyla sağlanabileceğine inansak.Birbirimizin yaralarını saramasak da en azından o yaraları görebilsek..Kavgayla,savaşla varlığını sürdürenlere barış çağrıları hep komik gelir.Son gülen olmak için umuda devam.Çok iyi biliyoruz ki bu kutsal ayda -oruç tutsun ya da tutmasın-milyonlarca kişi her akşam Allah'a "rahmetini,yardımını esirgeme ülkemizden" diyerek dua ediyor.

    Belki de çoğumuzun hayalini kurduğu Türkiye resmi Miraç kandilinde Gezi'de yaşanan gibidir.İnancımız ,ibadetimiz farklı da olsa birlikte dua edebildiğimiz sürece umut hep olacak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.