Adam yahut insan olmak

11.05.2013 23:42:31
A+ A-

Alevi felsefesinde "Adem- Adam" olmak ile "İnsan" olmak aynı şey değil. Adem insanın atasıdır ama topraktan yaratılmış. İnsan ise kanlı canlı bir yapıdır ve üstelik; düşünen, fikreden, fehmeden, acıyan, seven, aşık olan bambaşka bir yapıdır. 
***
Barış planı her bakımdan iyi işliyor. Daha başından beri herkes gibi sonucun nasıl düğümleneceğinin merakı içindeyim.
Çünkü hiçbir şey almadan - vermeden herhangi bir sözleşmenin yapılması akıl ile izah edilemez.
PKK ile yapılan sözleşme her ne kadar bilinmeyenler içeriyor olsa da işe yarayacağı şimdiden anlaşılıyor.
***
Bazılarına göre "Masanın bir tarafında Öcalan, diğer tarafında Erdoğan var."
Sorarsanız bunu bir küçümseme olarak gösteriyorlar.
Oysa bir atalar sözümüz var; "Neyi nerede kaybettiyseniz orada arayınız." Çarşıda kaybettiğiniz şeyi ormanda aramaya kalkarsanız, bu akıllıca olmaz.
Aynen bunun gibi, "barış" hasım taraflar arasında yapılır.
Uygulanmakta olan bu barış sözleşmesini küçük görmek isteyenler, Erdoğan ile Öcalan'ı karşılaştırıp güya aynı kefeye koyuyorlar.
Herhalde bu barış Türkiye ile Yemen arasında olamazdı.
***
Sanıyorum Lise birinci sınıf tarih dersindeydik. Hocamız Fransız ihtilalini öyle bir anlattı ki, İhtilal günü orada, Paris'te olsaydık bu lezzeti alamazdık. Yeni kurulan Fransız meclisinde, meclis Başkanına göre sağda oturanlar hali vakti yerinde olanlar, solda oturanlar ise ayak takımı yahut köylü ve işçilerden oluşuyordu. Oturumlarda karşılıklı sataşmalar olurmuş. Başkan da aşırıya kaçanları; "Sağdakiler!" "Soldakiler!" diye ikaz edermiş. Sağ ve Sol sözcükleri o başkanın üretimiymiş.
***
Bu iş dikkatimi çekti, parmak kaldırıp hocama sordum; "Bu durumda oturuş şekli farklı olsaydı yani zenginler solda, fakirler de sağda otursaydı, günümüzdeki söylem de ona göre mi olacaktı. Daha doğrusu bu hesaba göre (sene 1965) Demirel solcu, İnönü sağcı mı olacaktı?"
"Elbette" dedi. Ben de elimde olmayarak;
"Tuh!" demişim. Hoca dikkatle yüzüme baktı.
"Ne oldu?"
"Yanlış oturmuşlar hocam" deyince gülümsedi.    
***
CHP'nin saati 1930'lara ayarlandı ve orada dondu kaldı.
Ne tamire götürüyorlar ne de yeni bir saat almıyorlar.
Kamuoyuna ne işe yaradığı pek belli olmayan 12 madde açıklayan Kılıçdaroğlu; Anadilde eğitim tehlikelidir ve Türkiye'yi böler diyor. (Taraf 11.05.13) Oysa bu barış sözleşmesi biraz daha geç kalsaydı zaten bölünmeye adaydık. Üstelik de anadilde eğitim söz konusu bile değildi.
***
11.05.13 tarihli Radikal gazetesinin haberine göre; "Sen misin Türkçe konuşan siyasetçi!
Bulgaristan'da Pazar günü yapılacak seçim öncesinde son kez halka seslenen Hak ve Özgürlükler Hareketi lideri Lütvi Mestan, konuşmasını Türkçe yaptığı için 2 bin 500 Euro ceza aldığını söyledi."
Ulusalcı CHP'lilere duyurulur.
***
Türkiye'de sadece adamlar yok, insanlar da var.
Hiçbir şey alınıp verilmeden yapılan anlaşmanın altını doldurmak istiyorlar. Çünkü böyle giderse ve barış sözleşmesinin arkasından muhkem bir demokratikleşme gelemez ise sistemin yıkılabileceğini görüyorlar. 
***
Taraf gazetesinden Dicle Baştürk'ün haberine göre; "Türkiyenin önde gelen aydın insanları 'Barış ve Demokrasi' konferansı düzenleyecek. Yaşar Kemal, Tarık Ziya Ekinci, Vedat Türkali, Orhan Pamuk, Murathan Mungan, Rakel Dink, Prof. Dr. Yakın Ertürk, Prof. Dr. İonna Kuçuradi, Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Arif Sağ ve Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın öncülüğünde yapılacak konferans, 25 Mayısta Ankara'da başlayacak. İki gün sürmesi planlanan konferansın büyük bir tekrarı İstanbul ve ardından Anadolu'nun çeşitli illerinde yapılacak. Barış ve demokrasinin acil bir ihtiyaç olduğu vurgulanacak ve demokrasinin nimetleri sıralanacak."
***
1960'larda halkın yüzde 70 veya 80'i köylerde yaşardı. Yoksulluk bir sel gibi, insanları önüne katmış götürüyordu. Memleketin işlenebilir toprağının ancak yarısında tarım yapılabiliyordu. Üstelik işlenebilir toprağın yüzde ellisi yüzde on'un elindeydi.
***
Bizim nesil o yıllarda toprak reformundan söz ederdi. İlginçtir hiç toprağı olmayan adamlar önce dinler sonra da "Komünist" diye gerekli yerlere giderek bizleri ihbar ederlerdi. Bunu da günümüze bir tecrübe notu olarak düşmek istedim.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.