Ahmet Altan?ı Onuncu Köye Bekleriz

11.01.2013 15:33:51
A+ A-

 

Dün gece rüyamda Ahmet Altan'ı gördüm. Ne zamandır Taraf'ın böyle darma duman dağılışına taktığımdan mı, yoksa yazarlığına pek bir öykündüğümden kendisine son dönem yapılan holigan hakaretleri sindiremediğimden mi bilmem giriverdi rüyama. Bir pencere önünde sohbet ediyorduk. Sevdiğin bir yazarla tanışınca muhabbetini artırmak için hem zeki görünmeye çalışır ama bir yandan da kendisiyle tanışan bütün okurların benzer şeyler söylediğini düşünüp daha bir aptal hisseder ya insan, işte bu med cezirle geçiyordu rüya.

Anlayacağınız, ben Ahmet Altan'ı kitapları, yazıları dışında hiç tanımadım. Onu tanıyan bir arkadaşıma "Ya beni de bir tanıştırsana" dedim, oralı olmadı. Ama uzaktan Ahmet Altan bana hep bir kafası karışık, hep bir aydınlık geldi. Zaten benim kafamda adaletli olmaya çalışan, kalemini önüne gelene dipçik misali savurmayan yazar kafası karışıktır, hem kendine hem dışarıya eleştireldir. Geçenlerde Ayşe Böhürler, Altan için "iki ucu keskin bıçak" yazmış. Ne güzel demiş! Bence yazan, düşünen bir insan düzenin halleşemediği yanlarını eleştirirken bir yandan da kendini yaralar. Hakkaniyetli bir insanda o bıçağın bir ucu toplumda hep nedense sadece bazı odaklarda toplanıveren gücü, o paylaşılmak istenmeyeni keserken, diğer ucu da habire kendini kanatır. Böyle insanlar değişir, kendine ters düşmekten çekinmez. Başkaları için de "ben zaten seni bilirim, senden bana ne?" demez, diyemez. Onları da dinler, böyle büyür, farklılıklarla çoğalır. Bu yüzden Altan'ı "liboşluk, döneklik" v.b. bilumum çarkıfelek lakapla anmaktan çekinmeyenlerin hafızasına şaşıyorum. Kâh muhafazakârlara yaranmaya çalışmış da o olmamış da ondan kızmışmış da mış mış mış. Bireysel hafızalarınıza deli gömleği mi giydirdiniz ey insanlar? Pek bir Beckett sahnesi absürdlüğünde gördüm sizi. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Hakkaniyetli bir insana, yani güç neredeyse, popülarite neredeyse oraya değil de hak adalet neredeyse o yana 'taraf olan' insana bu lafları etmek için insanın çok cahil olması lazım. Ama bir bilenin dediği gibi "bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün olur" misali, bu ifadeleri en okumuş en 'bilmiş'lerden duyuyoruz. Çok kızardım "Burası Türkiye, napıcaksın" diyerek bu coğrafyayı bilmem kaçıncı dünyalılığa yazgılı görenlere. Şimdi Ahmet Altan gibi bir insana edilen lafları duyunca karabasanlarım hortluyor. Ona bu hakaretleri reva görenlere şunu diyorum: Siz hiç değişmeyin olur mu? Dünyayla aranıza ördüğünüz o güzel ipek kozalarınızın konforundan hiç ayrılmayın. Hiç kelebek olmayın mesela. Kimsenin göğünde uçmayın ve konmayın serçe parmağına. O kozaların içinde kalın. 'Ben' böyle diyorum deyin, 'benim fikrim' 'benim görüşüm' deyin. Dünya alıp yürüsün siz hala kafanıza uymayanları hiç ama hiç hazmedemeyin, bütün farklılıkları tek potada hallaç etmek için gününüzü bekleyin.

İşte bu yüzden duramadım, söylüyorum: sevgili Ahmet Altan, dokuz köyden kovulsan da lütfen vazgeçme, biz barışa ve insanın güzelliğine inananlar seni bildiğimiz bilmediğimiz bütün dillerimizle onuncu köye buyur ediyoruz. Ne yazık ki sayımız da azığımız da çok değil bugünlerde. Ama kapımız sana her zaman açık.

 YORUMLAR

ahmet altanı nasıl bilirdiniz -

misyonunu tamamlayıp köşeye çekildiğini düşünen kesimin Ahmet altanı hiç okumadığını bilmediğini düşünüyorum,çünkü onun beş makalesini okuyan biri o kullandığı kelimelerin arkasındaki onurlu duruşu görebilir. aydın kelimesini duyduğumda aklıma gelen ender insanlardan biridir.hayat tarzlarımız çok farklı olsa da hani ''yiğidi öldür hakkını yeme'' derler ya,buda öyle.onu kendine verilen bir misyon gereği hareket eden biri olarak değil. doğuştan gelen barış sever biri olarak tanımlanması gerektiğine inanıyorum.

0 1
Yazılarınız Harika -

Hocam yazılarınızı ilgiyle takip etmekteyim. Siz hep yazın, biz hep okuyalım olur mu :)

1 2
değer timsali -

Ahmet Altan,21.YY Türkiyesi'nin gelmiş geçmiş en sağlam karakterlerindendir.Edebiyatın ruhunu okuyan ender bir kişiliğe sahiptir.kalemi keskin,özü ve sözü birdir.Vicdan onun kalemiyle en güzel dile getirilir.zira kendisi bana göre bir değer timsalidir. yazınızda belirtmiş olduğunuz duruma kesinlikle katılıyorum.evet belki barışın sesini savunanlar azdır ancak,yer yüzünde tek bir kişi dahi barışı dillendiriyorsa emin olun ki,o ses tüm seslerden daha güçlü ve daha etkilidir. saygılarımla. baran kılıç hukuk fakültesi öğrencisi

0 2
Birinci köyden başlasak... -

Taraf gazetesi'ndeki misyonunu tamamlayan Ahmet Altan kendine yeni bir görev verilinceye kadar cep telefonuyla uçak düşürmece oyunu oynar herhalde

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.