Akil İnsanlar; ne için? Neden şimdi?

07.04.2013 19:38:25
A+ A-

 

Akil insanlar komisyonu oluşturulması ve çekilme süreci ile ilgili mecliste bir komisyonun oluşturulması Kürtlere yaşatılan sorunların sona doğru yaklaşması açısından umut verici gelişmeler olarak yorumlanabilir mi? Ben çok umutluyum ve evet hayra yoralım diyorum.

Akil insanların seçilme şeklini beğenmemiş olabiliriz, hatta komisyondaki bazı isimleri de beğenmiyor olabiliriz ama bu durum bizim ve Hükümetin bu komisyondan beklentilerinin farklı olmasından kaynaklanıyor bence. Benim için böyle bir komisyonun en önemli işlevi, yıllarca garabet bir milli eğitim politikası ile resmen beyinlerini yıkadıkları ve şimdi hassasiyetlerinden dem vurulan Türk Hassasiyet Fetişisti kitleleri bazı gerçeklerle yüzleştirebilmesi ve adının da Hakikatleri Araştırma Komisyonu olması olacaktı. Ancak bu oluşturulan komisyonun amacı sadece Halkla İlişkiler. Hükümet buna ihtiyaç duyacak mı? Elbette ki duyacak zaten bu yüzden daha önce yazdığım yorumlarda hep belirttim; Kamuoyunu oluşturma çabasına girişilmemiş her adım benim için samimiyetten yoksundur. Peki hangi kesimler hedef alınıyor; benim şahsi kanaatim çözüm yanlısı olan kesimler değil, çözüme tam olarak karşıt olan kesimler de değil, hedef alınan kitle Başbakan'a güven duymakla birlikte süreçten rahatsız olan ve Milliyetçi-Muhafazakar eleştirilerde etkilenip hassasiyeti bir anda artabilecek olan kesimler dikkate alınarak böylesi komisyon oluşturuldu. Yeterli mi peki? Hayır! En kısa zamanda filmler belgeseller kitaplar ve dergiler, her türlü medya ve iletişim aracı ile, Kürtlere yaşatılan zulüm bu Milliyetçi-Muhafazakar kitleye anlatılmalı.

Yeniden belirtmek gerekiyor; bu iyi bir adımdır. Peki kötü olan nedir? Bu komisyonun ne anlatacağını, anlatacaklarını neye dayanarak anlatacaklarını ve o dayandıklarını sandıkları şeylerin olmaması halinde ne yapacaklarının bilinmemesi. Demem o ki, hükümetin sadece silah ve PKK olarak konumlandırmaya çalıştığı bu devasa sorun ile ilgili halkı hangi çözüme ikna etmek için yola çıkıyorlar? Halk onlara sormayacak mı; Özerklik mi olacak? Şehidimin kanı yerde mi kalacak? Bu Kürtler bizi bölecek mi? Evet Ege'de Karadeniz'de bu sorulara ne cevap verecek bu komisyon? Bilmiyoruz, ama en nihayetinde akan kanın durmasının yararlarını anlatacak insanlardan oluşuyor olması da işe yarar. 'Bu ülkede Akil olan bunca kadın var iken neden bu kadar az kadın var komisyonda' sorusuna cevabın sadece 'kişileri seçen kişinin kadına bakışının bir yansımasıdır' olacağını düşünüyorum. Muhatap oldukları Kürt siyasetinden hiç değilse Kadın Temsiliyeti ile ilgili biraz feyz alsalar keşke...

Sahi bu yararlar neler? Neden devlet bunda bir yarar görmeye başladı? Hadi bir çevremize bakalım; çok uzağa gitmeyelim Türk Hava Yollarının her gün sefer düzenlediği Erbil'e gidelim önce. Kürtler güney topraklarında Türk işadamları ile muazzam bir kalkınma ivmesi kazanıyor. Ekonomik anlamda ciddi bir Pazar oluşturacak bir halktan söz ediyoruz; Hayvancılık ve tarımın yeniden güçlendiği, kanın akmayıp şiddetin durduğu bu bölgenin ekonomik sisteme entegre edildiğini, ve savaş için harcana her kuruşun yatırıma aktığını, uluslararası sistemin yatırım olarak bölgeye geldiğini düşünün. Ve en önemlisi dünya enerji rezervleri açısından böylesine zengin toprakların size kucak açtığını düşünün. İşte ancak o zaman bu ülke dünyanın ilk on ekonomisinden biri olabilir. Bunu şimdiye kadar görmüyor muydu bu devlet, maalesef ki görüyordu ancak bu devleti yönetenlerin bu devlet ve halka bağlı olduklarını ben düşünmüyorum. Arap baharı- Amerika, İran-İsrail... Hangisinin hangi hesabı olursa olsun önce bizim oturup düzgün hesap yapmamız gerekir. Kürtler bu ülkenin asli ?kurucu unsuru mudur, evet öyledirler ve bu haklarını kendilerine iade edersek hep beraber kazanırız. İşte bu Akil insanlar bu argümanları kullansalar bile faydalı olacaklardır.

Umarım hükümet, Silahlı PKK militanlarının sınırdan geri çekilmesine dair ' Nasıl girdilerse öyle de gitsinler- Silahları gömsün ya da mağarada bırakıp gitsinler' türü özensiz ve lakayıt açıklamaları bu komisyon ve sürecin geri kalan kısımları için kullanmaz. Zira geri dönemeyecekleri noktaya doğru ilerliyorlar. Halk olarak barışın kokusunu aldık, ben kolay vazgeçeceğimizi düşünen politikacıları buradan bir uyarayım dedim :)YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.