Alevilerin Tarihle İmtihanı

02.10.2013 13:02:13
A+ A-

Franzsız Kültür Derneğinde İrene Melikoff'un ölüm yıl dönümü anısına yapılacağını duyduğum törene nedense katılmak istemiştrim. Kahramanmaraş Elbistanlı olmamdan dolayı, kürtleri de, alevileri de yakından tanıma imkanım olmasına rağmen hiç bir bilgim olmadığını fark ettim aslında. İnsanların kendini ait hisettiği sınıflarla barış içerisinde olduktan sonra hiç bir problemi olmayan ben alevileri o gün tanımıştım.

Rahmetli İren Melikoff kadar yüce gönüllü olamamak üzmüştü beni. O taa Fransalardan kalkıp gelmiş, yıllarını alevilik inancına ve Hacı Bektaşı Veli'ye adamıştı ancak ben arka mahallemde bulunan Cem evine bir kez bile merak edip gitmemiştim. 

Utandım...

Alevileri dışlayan zihniyetten, onları kapı dışına koymak isteyenlerden, kırk bin aleviyi katleden bir padişahın Yavuz bilinmesinden, haklarında çıkarılan yalanlardan ve iftiralardan utanmıştım. Elinde dinmetre, ahlak metre olan insancıkların her şey hakkında ahkam kesebilmeleri şaşırtmasa da beni utandırmıştı. Öz be öz Türk kültürü ile beslenen, kaynağını bir çok dinden alabilecek kadar hümanist, doğa ve ilahi aşk barındıran o şiirleri, cemleri, sözleri, kitapları keşfettiğimde hissettiğim huzur ise başkaydı ama utancım büyüktü.

Gerçi daha kaç yıl oldu ki Sivas katliamına, daha kaç yıl önce biri çıkıpta televizyonda onara hakaret etmedi ki? Gezi olaylarında öldürülen çocuklar eğer Alevi değilde sünni inançtan grupların evladı olsa aynı tepkisizliğ sürüdürebilr miydi Devlet büyüklerimiz.

Şimdi bazen durduk yere Arif Sağ dinliyorum, durduk yere cem törenlerini izliyorum. İlber Ortaylı'nın anlattığı alevi kadınların tabiriyle ''Melikoff bacıı'' sözleri yankılanıyor kulaklarımda. Devletimiz maalesef insanına, değer vermiyor, vermemekte de direniyor ve ben utanmaya devam ediyorum. 

Sünni olduğum kadar alevi olmaktan gurur duyuyorum ve şimdi oturup üvey evlat muamelesi gören o kardeşlerimizi uzaktan aşk ile dönerken, katliama karşı direnirken, adam yerine koyulmak için çabalarken izliyorum. Mahcubum ama hak ettiklerini alacaklarını bildiğim için de gülümsüyorum. 

Hem siz bakmayın paketlere, tanımazlarsa tanımasınlar Cem evlerini, kendi kıytırık mimaride ki, her cuma faturası kesileden milyonlarca nereye gittiği bilinmeyen para topladıkları camilerini kabul etsinler, diyanetlerine diyanet katsınlar. 

Siz Cem'e devam edin, yer bulamazsanız bir ağaç buluruz kesilmedik, onun gölgesinde semah ederiz. Saz, söz, muhabbet, aşk yeter Aleviye.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.