Anadil

10.04.2013 12:29:23
A+ A-

 

Anadil muhabbeti birilerinin egosunun, aldığı eğitimin pranga vurduğu zihninin derinlerini kaşısa da, halledilmesi gereken bir şey... İzmir'de zihinsel yetersizlik tanısı almış (şu an böyle deniyor zeka geriliğine) çocukların büyük bir çoğunluğu İzmir'e göç etmiş Kürt, Arap veya  sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları... Evet bir kısmı doğru tanılanmış olabilir ama bir kısmı ile ilgili de şüphelerim var. Yaşantısal zenginlik, kalıtım, düzgün iletişim, beslenme, annenin eğitim düzeyi gibi bir ton şey insanın zekasını etkiliyor.

Dün selektif mutizm tanısı almış, İzmir'e 3-4 ay önce yerleşmiş, 5-6 yaşlarında bir kız çocuğuna adın ne diye sorduğumda bakışları tedirgin, konuşup konuşmama arasında kalmış bir şekilde baktı yüzüme. Aklıma bildiğim Kürtçe iki cümle geldi. "Nave te çiye?" dedim. Oturma odası konforunu sağladı bu cümle ve adını söyledi gülümseyerek. Ardından "çave başe" dedim, "iyi" dedi:) Aslında tam olarak ne dediğimi bilmiyordum "nasılsın" dediğimi cevabından fark ettim. Sonra açıldı. Pepe'yi seviyordu. Giderken "iyi akşamlar" dedi. "İyi akşamlar" dedim. Kaygılı bir çocuk anadilinde dahi tedirginken, başka bir dilde nasıl rahat hissedecekti ki? Kendi diline başka dil demem bile koyar üst algılı insanlara ama durum bu. Çocuğun tek sorunu anadil kaynaklı değildi ama sorunlarını anadilinde çözmek çok daha kolay ve acısız olacaktı.

Kimse kendi kimlik algısını başka bir insana dikte etmemeli. Kimlik verilmez, seçilir. Ben bu hürriyetle geldim dünyaya. İstediğim kişi olarak yaşamaya. Bunu da istediğim dilde yaşayabilmeliyim. Toprak parçalarından daha kutsaldır insan. Toprağın ta kendisidir. Çamurdan yaratılmış, çamuru anlamlı kılan şeydir. İnsandır. Üst ve alt algısının olduğu yerdeysen, sende de bu tip algılar varsa zordasın demektir. Yaratanın senin için seçtiği yaşamdaki yerini başkalarından üstün tutmak gibi aptalca bir değerlendirme içine giriyorsan, vay haline? Hadi açıkla neden bir Sırp olmadığını? Ya da Amerikalı? Ya da pakı? Evet bizi zehirlediler yıllarca. Daha çok panzehir lazım. Başkasının acısını görmek, başkasını okumak lazım. Okumak lazım her türlüsünden. Ve bunu sakin ve emin adımlarla yapabilmek...YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.