ARAP DÜNYASINDAKİ DÖNÜŞÜME NE BAHARI DİYECEĞİZ?

12.02.2013 12:19:08
A+ A-

 

Arap dünyasında 2007'den beri bir dönüşüm ve değişim süreci var. Bazı kesimler buna "Arap Baharı" dediler ama bu ne kadar doğru bir kavram olur ya da daha kapsamlı bir isim mi lazım bunlara biraz bakacağız.

Bilindiği gibi Ortadoğu'da diktatörlere karşı bir ayaklanma başladı. Ancak bu dikta rejimlerine baktığımız zaman birçoğu Müslüman ülkeler ve bu ülkeler mevcut düzeni yıkmaya çalışıyorlar, yıkıyorlar.  Örneğin Tunus'ta Gannuşi ve askerleri, Yemen'de Islah Hareketi, Mısır'da İhvan Hareketi vs. Bu oluşumların yaptığı dönüşüm hareketleri başarıya ulaştı. Devrimleri İslam devrimi diye isimlendirmediler. Ama Müslüman ülkesi olan bu yerlerde şu soru da soruldu. İslam Devleti nedir? Bu sorunun cevabını Yemen'den Islah Hareketi Lideri Dr. Muhammed Abdullah el Yeduni'den alalım. "Herhangi bir devlet İslam'ı uygularsa, halkına adalet ve özgürlük verirse, uygulamalarda İslam'ın sınırlarına, Hakka dikkat ederse o devlet İslami bir devlettir. Dönüşümün gerçekleştiği ve gerçekleşmeye yakın olduğu Arap ülkelerinde zaten İslam Hukuku hakim. Buradaki sorun anayasa ya da kanunlar ile değil, kanunların uygulayıcısıyla" (Bkz. Sancaktar Dergisi - Adem Özköse - 5.Sayı Sayfa: 8 - 9)

Şimdi Dr. Muhammed Abdullah el Yeduni'nin sözlerinden yola çıkarak değerlendirelim. Arap dünyasındaki dönüşüm Arap Baharı değil bence İslam Baharı'dır. Yeduni gibi diğer liderlerinde ( Muhammed Mursi, Gannuşi, Yeduni vs. ) aynı görüşteler. Burda ıslah çalışmaları olmalı, müslümanlar ıslah edilmelidir. Arap dünyasındaki sorun batı emperyalizminin görülerine uyan liderlerle çalışmaktı. bunu akabinde bir uyanış gerçekleşti. Bu uyanış sonucunda da bilindiği gibi Müslüman Kardeşler ve mensupları ülke yönetime geldiler. Dikkat edilmesi gereken başka bir hususta İran örneği. Eğer İran İslam Devrimi gibi Arap Dönüşümü olacaksa durum vahimdir. Humeyni birçok bedel ödedi, İranlı gençler birçok bedel ödedi ve bir devrim gerçekleşti. Herkes İran'da İslam Baharı beklerken tam tersine Hamaney diktatörlüğüyle karşılaştılar. Yeni dönemde İslam Baharı dediğim bu dönüşüm sürecinde eğer Müslümanlar ıslah edilmezse, bölge ıslah edilmezse İran'dan öteye geçemezler.

Arap Dünyası'ndaki dönüşüm "Arap Baharı" değil, "İslam Baharı"dır. Herhangi bir isim takmaya gerek yok. Yoksa ben merkezcilik farklı sorunlar getirecektir. Batının ve emperyal güçlerin vermek istedikleri isim Arap Baharı, bu ismi kabullenmek bu kadar emeği boşa çıkarabilir. İslam ülkelerine yakışan hiçbir ideolojiye ve hiçbir tekele dayanmayan İSLAM BAHARI'dır     

Savaş HOŞTAŞYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.