Bahçeli Barışı İstemiyor mu?

08.01.2013 19:48:24
A+ A-

Kürt sorununda ve PKK ile olan savaşta görüşmeler devam ederken; siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, aydın ve yazarlar görüşlerini açıklamaya ve 'saf'larını belirlemeye başladı. Bu sürece bu yönden bir ayırım koymak belki hatalı ama devam eden açıklamalara bakıldığında gerekçeyi anlamak mümkündür.

 

Bugün grup toplantıları günüydü. BDP süreçten memnun olmanın yanında parantez açıp görüşme şartlarının geliştirilmesi gerektiğini; CHP sürece destek vereceğini açıkladı. Peki ya MHP...

 

MHP zehir zemberek geliyor. Hükümete, BDP ve CHP'ye döktü döküştürdü bugün grup toplantısında Sayın Bahçeli.

Peki Sayın Bahçeli barışı istemiyor mu?

İstememesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü herkes bu savaştan sıkılmış, usanmış durumda. Sayın Bahçeli, barışı geleneksel yöntemlerle istiyor galiba. Kandil'e bayrak dikilerek, kara harekatı yapılarak gerçekleştirileceğine inanıyor.

 

"Barış için İmralı ile görüşülebilir." gibi düşünceleri yerden yere vuruyor. Hükümeti, CHP, BDP ve destek veren herkesi adeta vatan hainliğiyle suçluyor.

 

MHP anlayışı; İmralı'ya gidip Öcalan ile görüşmeyi, sözkonusu barış olsa bile kaldıramıyor. Bu anlayış, katı bir anlayış gibi görünüyor. En azından çözüme katkı sağlayamayacağı gayet açık. Bu anlayış savaşçı bir anlayış. Yıllardır süregelen bu savaş, yitirilen canlar, ağlayan analar, sızlayan kemikler MHP tabanında herhangi bir anlayış değişikliğine yol açmamış. Halen daha kara harekatını düşünüp belki de binlerce askerin hayatını kaybedeceği gerçeğini engelleyecek seviyeye ulaşmış durumda değil.

 

"Barışın bir parçası olmayan, savaşın bir parçası olur." düşüncesinden hareketle, MHP'yi de bu sürece dahil olmaya davet ediyorum. Bu ülke hepimizin ve benim olduğuı kadar, MHP'lilerin de ülkesi. Kürt sorununun olası çözümü tüm ülkenin vatandaşlarını etkileyebilecek bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı herkesin sürece dahil olması gerekmektedir.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.