''TÜRK'' bayrağı yerine ''TÜRKİYE'' bayrağını aramayanlar: ''MHP-CHP''

22.03.2013 00:20:35
A+ A-

 

Toplum olarak yaşanılan acılara ve inkarlara barışla sünger çekerken, muhalefetin(MHP-CHP) barış süngerinin önüne çomak sokmasına anlam vermiş değiliz. Millet size niçin oy verdiğini hiç düşündünüz mü? Millet size ülkede barış, huzur ve sükûnet için proje ve barış girişimleri beklerken, barışa nasıl çomak sokarız edasıyla hareket etmeniz kime faydası olacak, toplum olarak anlamış değiliz?

Mitingin amacını doğru okuyup bu sürecin sonuçlarını olumlu bir gelişme olarak görerek mecliste sunacağınızı beklerken; mecliste bayrak açarak, bayrak asarak bu ülkeye barışı ve huzuru getiremezsiniz. Mecliste provakasyon yapmak yerine, barış ve çözüm için araştırmalar, projeler ve  girişimler yapmak daha doğru olmaz mı? Toplum olarak en anlamlı barışa koştuğumuz bu süreçte prokavatik açıdan değil empatik açıdan bakmak gerektiğini anlamanın zamanı gelmedi mi? Empatik açıdan bakamaya çalışırken de benim senin doğrularını empoze etmek yerine karşılıklı anlayış açısından bakmak gerektiğini unutmadan yaklaşmalıyız. Ülkede artık benim senin bayrağını aramak yerine bütünün bayrağını yeşertmekle uğraşmak gerek. Mitingte;'' Türk bayrağını niye yok!'' söylemi yerine, ''Mitingte Türkiye bayrağı niye yok?'' demek daha doğru olmz mıydı?

Ülkede barışın önündeki silahları yok etmeye çalışırken siyasi terörü yaratmanın kimseye faydası olmaz. Özellikle toplum ve medya olarak barışa en çok sahiplendiğimiz bir dönemde ülkede sahte milliyetçi kabadayılığına soyunmak gerekmiyor. Mitingde bayrağın eksikliğini sormanız için, bugüne kadar milli bayramlarda, eğitim sisteminde, haritalarda ve tarih kitaplarında başta Kürtler başta olmak üzere, ülkede yaşayan bütün halkların bayraklarını ve değerlerini bugüne kadar neden göstermediğiniz sorusunu kendinize sormalısınız. Siz, milletvekilleri varken bayrağın mitingde olmamasının eksikliğini topluma veya başkasına yükleyemezsiniz.

Boş bir bardağı barışın zem zem suyuyla doldurmaya çalışıldığı bu dönemde; bardak ne kadar boş kaldı demek yerine, boş bardağı ne kadar doldurduk söylemlerini artık söylemeliyiz.

Bardağın boş kısmını sorgulamayı milliyetçi bir davranış olarak toplumun önüne çıkarsanız, topluma milliyetçiliğinizi sorgulatırsınız. Hem milliyetçi ve ulusalcı olduğunuzu bağırıp çağırarak anlatmanız bize bardağın dibi olarak göründüğünüzü söyleme gereğini duymuyoruz değiliz. Milliyetçi bir parti kendisine :'' Mitingde Türk bayrağı niye yok?'' söylemi yerine, ''bayrağın değil kendilerinin orda niye olmadığını'' kendilerine söyletmeleri gerek. Milliyetçi olmak isteyen  bir parti, ülkenin sadece on şehrinde bağırıp çağırarak milliyetçi olunmaz. Ülkede millet sadece Türklerden ibaret olmadığı gerçeğini kabullenerek bütün topluma sarılmak gerekli olduğu gerçeğini, bir tek siz anlamadığınız gözüküyor.

Yılardır toplum için çözümcü muhalefet yerine, savaşın muhalifleri olarak görev yapmaya devam etmeniz, barış bardağın boş kalan tarafını dolduramazsınız. Milleti ve değişimleri anlamak yerine kalıp yargılarınıza sığınarak sürece yaklaştığınız her adımınızda, çemberinizin etrafında dönmekten başka bir değişim yaratmaz. Bu ülkede gerçek anlamda milliyetçi olduğunuzu kabullendiğinizi görmek için ülkenin milletvekilleri olarak milletin yıllardır sizden beklediği özürleri ve sorularının cevaplarını vermeniz gerekir.

Millet sizden ne mi bekliyor?

Millet sizden;

- Sizden daha çok bu ülkeyi seven Hrant Dink'i anlamak için ne yaptığınızı,

- Dersim'de öldürdüğünüz binlerce insanın ailelerine katliam yaptığınızı kabul edip ve özür dileyip dilemediğinizi,

- Yıllarca okullarda bütün çocukları ''tek''-leştirmek için okutulan and'ı kaldırmak için ne yaptığınızı,

- Ülkede, öcüleştirdiğiniz Kürtleri anlamak için ne yaptığınızı,

- Tekçi bir anayasada kendilerini bulamayan Kürtler ve diğer halklar için hangi yasal düzenlemelere giriştiğinizi,

-  Yıllarca kutladığınız milli bayramlarda neden Kürtlerin ve diğer halkların bayraklarını ve değerlerini anlatan davranışlarında bulunmadığınızı,

- Roboski'de öldürülen 34 vatandaşın katillerini ortaya çıkartmak için ne yaptığınızı 

- Galatasaray lisesi önünde yıllarca çocuklarını arayan Cumartesi annelerin acılarını anlamak ve çocuklarının katillerini bulmak için ne yaptığınızı,

  *****

Ve bunun gibi birçok soruya, millet sizden cevap bekliyor.

Millettin beklenti ve ihtiyaçlarını, partinin istek ve çıkarların altında gördüğünüz sürece sağlıklı çözümlere ulaşamazsınız. Milletin bir kısmına dayı bir kısmına yeğen olarak bakmak yerine, herkesi kardeşçe yaklaşmanız gerekir. Milliyetçi ve halkçı olduğunu savunan partiler olarak halkın çıkarlarına uzak çıkışlar yaptığınız sürece toplum gerçekliğinde yer bulmanız imkansız olur. Millete; benim, onun ve senin bayrak ve değerlerini sorarak milli bir bütüncü kimliğe bürünemezsiniz. Savaşı ve çözümsüzlüğün yarattığı ölümün tarafında yer alarak ülkenin milliyetçisi olamazsınız. Hele barış ve çözümden çok savaş naralarıyla toplumun karşısına çıkmanız, ileriki süreçlerde toplumun hafızasında çözümsüzlük dipnotu olarak kalmaktan öteye gidemeyeceğiniz bir durumda olduğunuzu göreceksiniz.

RONAHİYA ROJEYORUMLAR

''Türk'' bayrağı değil ''Türkiye'' bayrağını artık arayın... -

üstünlük bildiren ifadelerle barışa koşulmayacağı anlaşıldığı bu günlerde, benim senin kavramları yerine bizim kavramına odaklanmalıyız. onun için ülkede Türk bayrağı yerine artık Türkiye bayrağını aramalıyız.

1 3
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.