Barış eşitsizliklerin tutsağı

08.04.2013 00:44:16
A+ A-

 

Barış biz canlıların doğasına aykırı ama bir o kadar da ihtiyaç duyduğumuz bir yöntem ama çıkarlarımıza göre de kullandığımız bir cümle… Biz canlılar dünyasında her canlı bir başka canlıyı yemekle müşkülken nasıl bir barıştan bahsedebiliriz.

Barış kelimesi başta olmak üzere birçok kelimeyi öyle kolay kullanıyoruz ki zamanla aşındırıyoruz her şey bir birine karışıyor. Herkes birden barış kelimesini kullanır hale geliyor. Dünün kavgacı kabadayıları bir gece de barış güvercini olabiliyorlar. Öyle kolay mı acaba, dün şahin iken birden güvercin olup, bembeyaz görünmek…

Hangi taraf olursa olsun kavga eğer savunmayı aşmışsa ve bir kontrol yok ise, işte orda kirlilik vardı ki, zaten insan kendi dünyasında barışı yaşamadığından ancak bu kelimeyi ihtiyaç duyduğunda kullanır.

Yaşadığımız Samanyolu galaksisine bir avuç toprak parçasına ne zaman barış gelecek sizce? Gün gelecek insan fizyolojisi kendi kendini tüketmeyi bırakıp yaşamını uzatacak. Ve iç dünyasında genetik Barış ve demokrasi kuşaktan kuşağa aktaracak. Dünyacı bir kimlikle ben dünyalıyım diyecek uzaylılara. Yakın bir gelecekte artık dünyalı marslı gibi kavramlar daha etkili olacak. Yani bu hikâyede uzayıp gidecek. Neden mi çünkü insan olan biz canlılar barışı iç dünyamıza yedirtemesek hiçbir yere barış gelmez bu Barış kavramı ve sözü ayakları hava da kalır.

Biz canlının bir başka canlıyı yiyerek beslendiği ve biz canlılar (insanlar) bir birimiz sömürdüğümüz sürece barışı unuttun ancak ne olur kavga edenler yorulurlar bir ara dururlar. Buna da barış derler oysa bu barış değildir bir ara duraklamadır. İki tarafın ya da tarafların soluk alma yöntemidir.

Barış mı istiyorsunuz? O zaman herkes kendi için ne istiyorsa. Hakkım dediği ne varsa, herkes içinde istemeli: evin var mı, herkesin de bir tane olmalı, bir işin mi var, herkesin olmalı, bir araban mı var, herkesin de olmalı. Dilini İnancını rahat yaşıyormuşsun. Herkes de yaşamalı, Sen tokken başkası aç ise, işte böyle bir toprak parçasında bizler barışı göremeyiz. Herkesin eşit olduğu günler barışın geleceği günler olabilir. Ve barışı uzakta aramayın barış eşitsizliklerin ve haksızlıkların karanlığıyla kurulmuş hapishane de tutsak tutuluyor…

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.