BARIŞ ve SONRASI

01.03.2013 21:51:21
A+ A-

 

BARIŞ

 

Bugün artık Kürt sorunu ile ilgili yazılmamış, konuşulmamış hemen hemen  hiç bir şey kalmadı. Gerek toplumsal gerek bireysel olarak her türlü acı yaşandı  herkesin yüreği sızladı en çok anaların en çok da yoksulların. Tam da bunlardan ötürü gerek devlet ve paydaşlarının gerek PKK ve ilgili taraflarının yürütülen barış sürecini bir takım basit nedenlerden dolayı kesintiye uğratmaya veya yeniden savaş yaşatmaya hakkı yoktur.

 

'Barışın Kaybedeni Olmaz'  

 

Herkes samimi olmalı; galiba en önemli sorun da bu! Hükümet PKK'nın maksadının barış olmadığından, başka niyetinin bulunup süreci bu niyetlerine ulaşma aracı yaparak süreçten fayda elde etmeye çalışacağından şüpheleniyor, PKK ise hükümetin maksadının barış değil barış sürecini kullanarak örgütü tasfiye etmek ve talepler yerine getirilmeden süreci tamamlamak gibi bir niyeti olduğundan şüpheleniyor. Ne kadar da bir birimize benziyoruz değil mi... Çünkü biziz başkası değil, çünkü bizim canımız yandı başkasının değil.

 

Düşmüşüz  zafer peşine neyin zaferi kimin zaferi? Bakkal hesabı gibi süreçten sağlanacak menfaat hesabı yapılmamalı. Tabi olarak müzakereler olacak ancak daha sakin ve serin kanlı ve daha samimi bir çerçeve içerisinde olmalı... Herkes bu süreçten ne kazanacaklarını bir kenara koysun, herkes kazanç hesaplarını ayrı hesaplasın fakat unutulmamalıdır ki kim ne kazanırsa kazansın barış olmazsa herkes kaybeder.

 

SONRASI

 

Temennilerimiz sürecin olumlu ve başarılı biçimde tamamlanıp tüm ülkeye barışın hakim olmasıdır. Eğer bu başarılırsa siyasetçisi, askeri, öğrencisi, gerillası, berberi, akademisyeni, çiftçisi, esnafı herkes çok şey kazanacaktır. Gerçekten düşlemek zor değildir doğudan batıya, kuzeyden güneye ekonomik, siyasal, sosyolojik ve psikolojik anlamda bir bahar havası yaşanacaktır. Süreç bu şekilde tamamlandığı takdirde olumlu anlamda neler olabileceği yazmakla saymakla bitmez gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum.

 

YA OLUMSUZLUKLAR...

 

Süreç tam olarak olumlu ve başarı biçimde tamamlansa dahi önümüzde hatırı sayılır düzeyde sosyal problemler bizi bekliyor.

 

On yıllar süren savaşın sosyal ve psikolojik faturası ağır. Savaşın yarattığı travma başta güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere tüm ülkede ciddi tahribatlara neden oldu ve olmaya devam ediyor. Bu tahribatı yaşayan ve baştan aşağı sağlıksız bir sosyal yaşantıya mahkum olan bölge insana nasıl bir yardım da bulunulacağı çok önemli. Bölgede doğan ve büyüyen çocuklar travmatik olaylardan dolayı normal çocukluk dönemi  yerine şiddet sarmalı içerisinde bir daire şeklinde dönüp duruyorlar.

 

REHABİLİTASYON

 

Bölgede savaşın yarattığı sosyolojik ve psikolojik olumsuzluklar olduğu aşikardır peki bu durumu düzeltici ve önleyici tedbirlerle nasıl ıslah edebiliriz?

 

Rehabilitasyon ve psiko-sosyal danışmanlık bu tür savaş ortamlarında gerek savaş süresince gerekse savaş sonrası halka sunulan temel hizmettir. Bizim ülkemizde onlarca yıldır savaş sürmesine rağmen maalesef bu uygulamalar hayata geçirilmemiştir.

 

Rehabilitasyon ve psiko-sosyal danışmanlık için iki temel muhatap vardır: Merkezi hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yerelde Belediyeler.

 

Amerika, Fransa, Almanya, Japonya gibi bilimsel ve ekonomik olarak gelişmiş devletler doğal afetler ve savaş gibi durumlarda ilgili bölgelere afet veya savaştan etkilenmiş insanları rehabilite ve danışmanlık için başta sosyolog ve psikolog olmak üzere sosyal bilim mezunları görevlendirilmektedir. Bu konu hassastır, Belediyelerle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı diğer sosyal uygulama alanlarında yaptığı gibi, bu uygulamalar için konunun ehli olmayan öğretmen, mühendis, veteriner, İİBF mezunu  görevlendirirse, bu bölge insanına rehabilitasyon ve danışmanlık değil sosyal felaket olur.

 

'Barış; bir damla kan daha dökülmeden gelmelidir, sonrasında sosyal enkazı kaldırmak üzere sosyologlar ve psikologlar başta olmak üzere sosyal bilimciler görevlendirilmelidir.'YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.