Barış yolunda her şey mübah mı?

16.11.2013 16:32:06
A+ A-

Sürekli kendimize sormamız gereken yeni sorular üreten bir ülkenin insanlarıyız değil mi? Gündeme bir göz atmayagörün, her yanı ahlak her yanı din her yanı insanlık, barış, huzur, kardeşlik... Ülke olarak sürekli boyumuzu aşan terimlerin peşinden koşuyor ve bu terimler üzerinden siyaset yapıyoruz. Genlerimizde mi var nedir? Gündelik işler bizlere göre değil! Her işimizin dünyaya bir katkısı, barışa kardeşliğe bir artısı olmak zorunda. Oysa bu tavrımız değil mi bu terimlerin içini boşaltan ve samimiyetimizi kaybetmemize neden olan! 
 
Kendini, insanı değerlerin kanını emerek besleyen bir siyasi anlayışla yönetiliyoruz ve her sabah güne yeni bir "insanlık için" cümlesi ile uyanıyoruz. "Büyük oyanamak"  tabiri burda çok uygun düşüyor sanırım. Araştırmadım ama sosyolojide buna "ülkesel ego" gibi bir terminoloji üretilebilir. Egosu yüksek bir toplumuz evelallah. Biz milletce hep büyük oynuyoruz. 
 
Ego problemi olan insanlara bir bakın. Çabuk unuturlar, çabuk inanırlar ve çabuk aldatılırlar. Çünkü onlar için önemli olan gerçek değildir. Kendilerine göre gerçektir. Onlara duymak istedikleri şeyler söylemeniz yeter kandırmak için. Hemen cesaretlenir, amiyane tabirle gaza gelirler değil mi? Peki şimdi bir bakar mısınız etrafınıza! Ülkesel Ego ifadesini siz hangi ülke için kullanırdınız? 
 
Bu gün bir bakın çevrenize ve düşünün! Neyin kafasını yaşıyor bu ülke? 
 
- Vahşet ve kanı kendisine felsefe edinmiş bir örgütün yaptıklarının unutulup barışın bir ortağı ilan ediliyor olmasının kafası mı? 
 
- 30 yıllık terör geçmişimizin (resmi rakamlara göre) aramızdan aldığı 35bin 576 canın yarattığı melankolinin kafası mı? 
 
- Diplomatik ilişkilerini eline yüzüne bulaştırmanın ardından, güçlü olduğunu ilan ettiği bölgede yapayalnız kalmanın verdiği korkuyla önüne gelene sarılıp, 5 yıl önce ciddiye bile alınmayan bir peşmergenin devlet konuğu olarak ağırlanıyor olmasının kafası mı? 
 
- Kardeşlik kelimesini ağızlarda sakız edip laçkalaştıranların kafası mı?
 
Hak veriyorum sizlere. Şöyle bir etrafınıza baktığınızda insanı sarhoş edecek bir karmaşanın içinde yaşadığımız doğru. Anlamak çok zor biliyorum. Kabullenmek çok zor ama siz yine de bir deneyin olur mu? Şöyle bir etrafınıza bakın. Bakın ve kendinize şu soruyu sorun;
 
Gerçekten değer mi? Daha nelerden vazgeçmemiz, neleri görmemezlikten gelmemiz, neleri unutmamız gerekecek? 

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.