Barışa nöbet durma vaktidir

25.04.2013 22:20:11
A+ A-

 

Ölümün ecelsiz, kurşun ve bombalarla geldiği kocaman bir 30 yıl. Faili belli cinayetler, yanlışlıkla patlatılmış bombalar, 13 yaşında 33 kurşun ile bedeni parçalanan çocuklar, yakılan yıkılan köyler ile hatırlıyoruz o amansız ve acımasız savaşı.  Şehitlik ve kahramanlık kisvesi ile sakladığımız gerçek artık çuvala sığmadığı gibi bugünü biraz da mecbur kıldı muktedirlere.

 Savaşı yapanlar şimdi barış masasında ve bizim gözlerimiz onlarda. Samimi bir sorgulama ve sorularla bakıyoruz. Başkasını ölüme gönderip, onun üzerinden vatansever naraları atanların havasında değil;  tam aksine sakın bu sefer sorun çıkmasın korkusuyla yaklaşıyoruz.

haber/">Diyarbakır Newroz'u ile başlayan ve bugün belki de  zirve yapan bir süreç ile mayınlı yollar ağır ve emin adımlarla temizleniyor. Savaşı kutsayan ve her şeyin altında dış güçleri arayan güruhları saymazsak ve hatta kulaklarımızı onlara kapatarak düşünürsek gerçekten Barış güzel bir duygu. Kaç aydır bir çatışma, ölüm haberlerini artık vermiyor haber kanalları. Tabuta sarılmış ağlayan eşler ve çocuklar yok. Çocuklarının cansız bedenini dağdan alan ve biber gazları altında gömen anneler, babalar da yok. Gazete manşetlerinin soğuk ölüm istatistikleri de artık yok. Bu bile sevinmeye yetmiyor mu ? Barışın ipine sıkıca sarılmamız gerektiğini bizlere göstermiyor mu ?

Vurup öldürmekle sonuca ulaşacağını sanan zihniyetin bunu görmesi veya azdırdığı taraftarlarına bunu anlatmasını elbet beklemiyoruz. Klavyedeki tuşları bir tetik gibi kullananların vicdansız ve alaycı üsluplarında insanlığı da arama niyetinde değiliz. Kendisinin verdiği 3 kuruş vergi ile bütün Doğuyu geçindirdiğini sanan zevata da derdimizi anlatamayacağımızı biliyoruz. Bildiğimiz bir şey var ise oda bu savaşın galibi  olmadığı gibi mağluplarının sayılamayacak  kadar çok olduğu.

Kaybedilen hayatlar, hayaller bir daha geri gelmeyecek lakin bunlara yenisini eklememek için her daim Demokles'in kılıcı gibi Barış koltuğunda oturanların  üzerinde sallanmamız gerektiği aşikar.

Cahit Sıtkı Tarancı'nın hayalindeki memleket için Barışa nöbet durma vaktidir.

 

Memleket isterim

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

 

Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

 

Memleket isterim

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

 

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

 

Cahit Sıtkı TarancıYORUMLAR

Teşekkürler -

Yorumunuz için teşekkür ederim..

0 0
Barış adına yazılmış güzel yazı -

Tebrikler.

0 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.