Barışalım mı?

27.08.2013 14:17:53
A+ A-

Barış için savaşmayı düşünen bir canlı türü. Mutlu ve huzurlu olup hiç kimsenin ölmemesi için önce bir kısmının ölmesi gerektiğini söyleyen tür önderleri. Zaten kısıtlı olan kaynakları insanları eğitmek ya da daha iyi yaşatmak yerine, hayali çizgilerini hayali çizgilerinin yerini değiştirmek isteyenlerden korumak adına silahlara yatıran tür liderleri. Liderlerinin eylemlerini beğenmeyen, gerçek olmayan sorunlar yaratıp o sorunları yalnızca kendilerini çözebileceğini öne sürüp korkularla beslenen tür lideri adayları. Sorunların sistemlerde olduğuna inanan ve bunların değişmesi için yeri geldiğinde yine silahlara ve şiddete başvurulabileceğinden bahseden tür aydınları.. Esasında nerde ve neden orda olduğunu bilmeden, her nefesini sonuncusuymuş gibi alıp karşısına çıkacak benzer his ve amaçları olan kişiyi öldürmeyi düşünen ve onun için eğitilmiş tür askeri ve huzurlu yuvasında mutlu bir şekilde oturuyor olabilmesinin sebebinin, bir başkasının bir yerlerde onun için ölüyor olması olduğu inandırılmış ve bunun devamı için türlü zorluklarla kazandığı gelirinin bir kısmının yeni öleceklerin yetiştirilmesine harcanmasını kabul eden tür bireyi.

Hangimiz Full Metal Jacket'ı izlemedik ki. Kubrick'in kusursuz anlatımını bir kenara bırakırsak, o filmi o kadar etkileyici kılan, çok ama çok gerçek oluşu, onların hepsinin yaşanmış, yaşanıyor ve yaşanacak olması ve şu an, ben bunları yazar ya da siz bunları okurken, bir yerlerde, birileri, bu filmde anlatılanları bire bir yaşıyorlar. Kamuflajının omzuna bir bayrak resmedilmiş bir kişi silahını sebebini tam olarak bilmese de ateşliyor ve kolunda başka bir resim olan bir kişi, kahramanlıkla, uğruna şarkılar yazılacak bir özveriyle yere düşüyor, yaşayacak onca şeyi varken son nefesini veriyor, küçük bir çocuğa, neden diğer insanlar iyi yaşayabilsin diye bir daha babasının eve gelemeyecek olduğu anlatılmaya çalışılıyor, ordu stoklarından bir kurşun eksiliyor, ülke liderleri sorumluluklarını yerine getirmiş oluyor, vergi ödeyenler huzurlu bir gün daha geçiriyor, ve geceleri nasıl uyudukları merak edilen silah üreticileri yeni bir kurşun siparişini daha gülümsemeyle karşılıyor.

Savaşlar savaşarak sonlanmaz, ancak uğruna savaşılan şey ortadan kaldırılarak bitirilebilirler. Sınırlar ve ülkeler soyut şeylerdir, varlıklarımızın sebebi ya da koruyucuları değildir. Kurşunlar barışı sağlamazlar, saplandıkları canlının hayati bir organını parçalayarak bir daha nefes alamamasına neden olurlar ve bombalar savaş esnasında ölüm saçarken asker ya da sadece vergi ödemiş insan ayrımı yapmazlar, patladıkları yerleri yok ederler.

Barış korunmaz, yaratılır.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.