Barışı isteyen tüm kadınlara...

26.07.2013 00:39:43
A+ A-

Hayatlarını, hiç nokta konulmadan yazılmış bir çocuk romanı olarak yeniden kurmak isteyen kadınlara...

Kadınlar: şiir, roman, buğday tanecikleri, tomurcuklanan fideler, filmler, en güzel şarkılar, illegal Rodoslar, eğlenceli mizah, bazen çekilmezler, özlenenler, dikenli teller, sirenler, ambulanslar, töre, can/a dair olanlar, anlık ve çokluk neşeler, gazinolarda, pavyonlarda bedenleri sömürülenler, ömür, çamurlu elbiseler, ağlayanlar, en çok yananlar, uyuyamayanlar, anneler, kızlar, analık hakkına sahip olanlar, acı duyanlar, acı çektirenler, kırgınlar, kıranlar, asker anneleri, gerilla anneleri, Mezopotamya coğrafyasının kadimleri, ilk tanrıçalar, mübarekler, kentlerin kasabaların, varoşların kalabalıklarında ölümle hayat arasında mekik dokuyanlar, âşık olunanlar, janyalar! Kan davasında meydana tülbent atanlar.

Doğuranlar, şefkatliler, Petrogradlı dokuma işçileri, emekçiler, Berfo analar, Sema’lar, Zekiye’ler, Beritan’lar, Clara Zetkin’ler, sakineler, Rosa Luxemburg’lar, Leyla Kasım’lar, Tezer Özlü’ler, Gülten Akın’lar, Roboskili anneler, sert ve kararlı savaş verenler, Saraybosnalı anneler, sanatçılar, öğretmenler, eşitlik özgürlük ilkeleriyle yola çıkan devrimci erkek sınıfının hiç bir zaman bu sıfata eriştirmedikleri, hemşireler, doktorlar, tandırda ekmek pişirenler, Ardeşen’de fındık toplayanlar, Söke’de hasada gidenler, Yörükler, Çukurova’da pamuğa gidenler, 2780 rakımda tanrısal bütünlüğü yakalayanlar, bağcılarda konfeksiyoncular, Ankara’da Tekel işçileri, Rize’de çay toplayanlar, şiir yazanlar, şarkı söyleyenler, en iyi devrimciler, erken evlilikler, bakışları acı yüklü olanlar, savaşların acı çekenleri, özel mülkiyet ve sınıflı toplumların ilk kurbanları, üretim sürecinde yerini kaybedenler, yönetimdeki yerini erkeğe devretmek zorunda kalanlar, ezilenler, şiddetin duvarları, sistemin çarpıklıklarında yananlar, barışın güvercinleri, yüreği kaldırabilenler, gözyaşı dökenler, eline silah yerine oyuncak bebek verilenler, evin sahibi, en yüksek yaptırım gücüne sahip enerji, bıçaklananlar, intihar edenler, yaşamın güzellikleri, annem, eşim, sevilenler, dostlar, elbak, yedi bölge, dört iklim, yedi gün, yirmi dört saat, ülkem ve dünya!

Soluklanalım sayın okuyucu... (Çay vereyim! Kaçak çay iyidir!)Popüler kültürün, medya kuşatmasının ana teması kadınlar… Evlilik ya da meşru AŞK/ın diğer adı kadınlar... Sırf bir kürt kadını olduğu için uzağına nasıl yadsıdığının farkında olanlar. Doğada dişi seçer, erkek ise tohumlarını saçarak gezer. Binyıllarca kadın bir duygudaş (sempatizan) olarak kalmıştır. Erkeğin yaptığı da sadece duygudaşlıktır... Çok feminen bir yazı olmuş olabilir... Ama unutmayalım ki yüzyılın bütün düşünce akımları feminist düşüncenin süzgeçlerinden geçti, kendi eksikliklerini bu düşüncenin sayesinde belirledi..

Velhasıl uzun uzadıya yazmak gerek belki ama... Yazımı Roboskili kadınlara, emekçilere, ezilenlere, katledilenlere ve barışı isteyen tüm kadınlara adıyorum…  Vahdettin Polat/8 mart/elbak...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.