Barışın dili olsa herkes dilsiz kalırdı

23.05.2013 22:38:20
A+ A-

 

Yıl 2013 gündem kürt halkının özgürlüğü....

Özgürlük neydi insanoğlu? Bilmem kaç yıldır 17 yıl emek verdiğin çocuğunu dağa gönderip ölmesine müsaade etmek mi?

Ben bir anneyim. Hem Kürt anası, hem Türk anası, hem Çerkez, hem Ermeni, hem Çeçen, hem Bulgar. Ben adına Türk denen milletin karma halkının anasıyım. Kaç ananın yüreğinde dinmeyen bir sızı. Madem yapılabilirliği vardı bunca yıldır bundan rant sağlayanlara soruyorum neden öldü çocuklarımız. Neden sizin değil de bizim çocuklarımız öldü özgürlük uğruna. Sizinkiler yurt dışında, bilmem en rahat askeriyenin ocağında bir eli yağda bir eli balda korudu ülkesini.

Peki diyelim ki ülkenin bir tarafı bölünmemesi için diğer tarafı hak hukuk özgürlük için öldü. Kendi dilini konuşmak için öldü.

Yok Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda söz verdi de, sözünü tutmadı da, bu yüzden ülkesine sırt çevirdi, öldü, öldürdü…

Şimdi haydi Recep'in oğlunu ya da hiçbir şeye itiraz etmeyen ses çıkarmayan sözüm ona son onaycımız Abdül’ün oğlunu gönderelim de hele bir ölsün. Ya da daha iyisi Apo’ya soralım İmralı’da otelcilik hizmetiyle mahpus yatarken uğruna işkence çeken, ölen, yuvası sönen, F tipi ceza evinde yalnızlığa mahkum beyni kendini kemiren halklarının yoldaşlarının hepsinin ölmüş ruhunu üstüne salsak ne ederdi. Değdi mi? Halay çekmekle mi bitti söz verildi diye mi bu eğlence?

Haydi Kürdistan’ı kurdun diyelim, haydi sömürgesi olduklarında sözünü tuttu. Başın arşa mı değdi, fazladan malın mı oldu?

Tapusunu mu aldın rahatladın, nedir seni rahatlatan? Yoksa özgürlük derken daha egonun esiri özgür olamamış ruhun mu tatmin oldu?

Ben barışa saygılıyım. Barış bize böyle öğretilmedi. Yıllarca barış için bu denli densizce bilinçsizce sömürge altında hak elde ettik diye sevinilmedi. Oynanmadı. Evine gidilip bahçesinin hiç bir anlamı olmayan toprağından medet umulup kendi evine taşıyan aptal yumağına emanet edilmedi.

Sorarım size barışçılar bu muydu başlangıçtaki hayaliniz sömürge hayatınızdan çıkıp barış altında başka sömürgeye geçmek mi? Yıllarca babasının hayrına mı kolladı sizi bu ülkeler. Beyazı havadan mı gönderdiler. Durun yoksa ektiniz biçtiniz emeğinizle mi aldınız?

Ülkem nereye gidiyor çocuklarım nasıl insanlarla büyüyecek ve ben onları nasıl koruyacağım sizin gibi zihniyetlerden.

Barışın dili olsa siz dilsiz olurdunuz çünkü dillerinizi kökünden keserdi ki barış kendi kalsın anlamı bozulmasın.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.