Barışın Önünde Kendi Yarattığımız Engeller Var

08.01.2013 21:46:25
A+ A-

Herkesi heyecanlandıran bir diyalog sürecine girildiği doğru. Peki, barışa dair ümitlerimiz ne kadar gerçekçi? Hangi bakış açışı daha olumlu? Gerçekten Kürt sorununu çözmek mi istiyoruz, yoksa amacımız sadece PKK'nin silahlarını bıraktırmak mı?

Kürt sorununun çözümünün bu kadar zor bir hale gelmesi sanırım sorunu algılayış biçimimizden kaynaklanıyor. Büyük bir kesimin Kürt sorununu, PKK sorunu olarak gördüğü bir gerçek. Dolayısıyla bu problemin nasıl çözüleceğiyle ilgili bakış açısı da bu noktada kitlenip kalıyor. Oysa Kürt sorunu, 200 yılı aşkın bir süredir bu topraklarda varolan bir sorun. Üstelik 200 yıl boyunca da, çözülmek için değil daha da büyütmek için üzerine gelinm bir sorun bu. Uzun yıllar boyunca, devlet eliyle insanlara enjekte edilen fikirler, okullarda öğretilen ve hala öğretilmeye devam eden, tartışmaya açık olmayan, doğruluğuna kesinlikle inanılması gereken bir ideoloji, ana akım medyanın savaş çığırtkanlığı, bu sorunun büyümesinin sebeplerinden birkaçı yalnızca. 

Milliyetçi tabulardan, önyargılardan kurtulup empati yapmak Türk halkının görevidir. Kürt hareketine destek vermek için Kürt olmak gerekmez. Tek taraflı düşüncelerden, kutsal bir zorunluluk olarak görülen milliyetçi, hatta ırkçı ideolojilerden kurtulma cesaretini göstermek gerekir. Dünyaya geleli beri bize kötülenen şeylerin esasında kötü ve yanlış bir tarafı olmadığını görebilmek kolay iş değildir. Fakat Kürt sorunu için kalıcı çözüm ancak bu şekilde sağlanabilir. 

Bu sorun, Kürt halkının doğuştan sahip olduğu, kültürel ve siyasi haklarına ambargo konularak çözülemez. Eğer bu sorunun gerçekten çözülmesini ve birçoğumuzun hiç göremediği barış ortamının oluşmasını istiyorsak, önce tarafsız kaynaklardan bu sorunun tarihi kökeni hakkında doğru bilgiler edinmeli ve önyargılarımızdan kurtulmalıyız. Her şeyi bir yana bırakıp, barış içinde ortak bir yaşam sürmemizin önünde hakiki hiçbir engel olmadığını görebilmeliyiz.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

BARIŞ, -

BARIŞ NİYE BU KADAR UZAK,TUZAK NİYE BU KADAR YAKIN,

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.