Beklenti Köleliktir

06.12.2013 22:45:14
A+ A-

Olaylar ve durumlarla beslenen bir ruh halim var ve yazma kapasitem etrafta olan bitenlerle doğru orantılı işliyor. Yaşanılanlar arttıkça yazıyor, hatıralar biriktikçe derinleşiyorum.

Son zamanlarda içerisinde bulunduğumuz kargaşa ortamı, içinden çıkılamayacak kadar karmaşık bir labirente dönüştü. Kötü olaylar, iktidarın dikteleri bizi birbirimize kenetledi. Zaman kavramının içinde silik bireyler olmakla birlikte sabrımız, inancımız, hayata bakışımız anlamsızlaşmaya başladı. Tüketim toplumunun içinde değerleri,  örf, gelenek ve görenek gibi toplumun mihenk taşlarını tarihin tozlu raflarına kaldırdık.  Bunlar da yetmedi Türkçeyi gün be gün katlettik.  Türkiye ingilizcesi diye bir dil daha var.

Yaşadığı, doğduğu ve büyüdüğü ülkeye bizim kadar yabancı olan başka toplum var mıdır diye düşününce cevabı bulmakta zorlanıyorum. Yüzyıllardan beri aşamadığımız aynı mozaiğinin içinde bu toplumu oluşturan,  Türk'e, Laz'a, Kürt'e, Çerkes'e aslında herkese -öteki insan - muamelesi yapan, ama batılı kafada olduğumuzu iddia eden, fason bir millet haline geldik. Yıl olmuş 2013 biz hala daha coğrafyaya göre insan sınıflaması yapıyoruz. Kürtçe konuşması, Alevi olması hala daha sınıfsal olarak ayrışmalara sebep olabiliyor.

Ama ben gelecekten umutluyum.

"Umut etmek güzeldir beklenti köleliktir."

Bu cümle ile tanıştıkta sonra, hayat felsefem değişti. Hayattaki beklentilerinize  'hırslarınız'  yön veriyor. Hırsınız arttıkça içinizde ki o minik canavar 'Ego'  büyüyor. Küçük dağlar sizin olsun istiyor, çayır çimenin bile size itaat etmesini bekliyorsunuz. Bu duruma en güzel örnek siyasi partilerdir. Eğer amacınız Türkiye'yi kalkındırmak ve refah seviyesini iyileştirmek değilse; bu ülkeyi parçalamak için elinizden geleni yaparsınız. Açık-kapalı, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Müslüman- Gayrı Müslim diye insanları gruplara ayırır, daha sonrasında bu ayrımcılık iklimi ılımanlaştırmaya çalışır gibi göstererek bu olaylardan kazanç sağlarsınız. Yandaş tarafı çoğaltmak için, 3 çocuk diye tutturur, mecliste başörtüsüne onay verirken, pantolonu yok sayar;  bir kısmı cennete bir kısmı cehenneme gönderirsiniz. Nitekim bu gibi vasıflarınız da olsa gerek! Zira % 50 olduğunu farz ettiğiniz çoğunluk size Mesih gibi davranıyor.

Her zaman çok seslilikten yanayım, ama ülkemin bir kısmından ses değil, vızıltı çıkıyor. En can acıtanı da Atatürk'ü yok sayarak Türkiye Cumhuriyeti'ni var sayanlar, olmasaydın da olurduk ilanları, Atatürk'ü sevmiyorum diyenlere 'yürü cesur yürek' diyenler.  

Öyle bir toplum haline geldik ki anlatması anlamaktan daha zor.

Bütün bu olaylara cevabım ' Keser döner sap döner gün gelir hesap döner.'YAZARIN DİĞER YAZILARI