Bekleyip görelim mi?

03.11.2013 14:25:31
A+ A-

 

Yandaş medyada ele alınan konulara hiç dikkat ettiniz mi ?Hiç ilginç bir fikir yok ,sadece bu iktidardan önceki dönemleri karalamak için birbirleriyle yarışıyorlar. İktidara şirin görünmek için köşe yazarlarının bu ara dillerine doladıkları bir ifade beni çok etkiledi.Aynen aktarıyorum;"pesimistler ,içinde su olan bardağın boş kısmına bakarlarmış optimistler yani iyimser olanlar, bardağın dolu kısmına bakarmış ;Kemalistler ise bardağın boş ya da dolu kısmıyla  ilgilenmez sadece bu bardak olmazsaydı hiçbirşey olmazdı diye söylenip dururlarmış".

Bugüne kadar, yepyeni  bir ulus yaratmak için harcanan tüm çabaları  ve kazanımları  koro halinde aşağılamaya çalışılmaları;insana bu nefretin  sonu neden gelmiyor dedirtiyor.

İşbirliği içinde ,yavaş yavaş ve sinsice kafalarındaki düzeni hayata geçirebilecek uygulamalarda yol aldıkça, atılan her adımda direnci yıkmak için bu karalama taktiğini uyguladıkları  açık.  Direnç gösterince; statükoya bağlı olmakla ve bu statükonun cumhuriyet tarihinden günümüze kadar devam eden sorunların temel kaynağı olduğunu söyleyerek ,çabaları ve kazanımları değersizleştirmeye çalışıyorlar. Kürt sorununu ortaya  çıkaran temel unsurun devlet politikası olduğunu söylemeleri  gibi -dini inancın gereklerini yerine getirmemenin ,yine devletin katı bir laikçilik anlayışının etkili olması gibi... Bu anlayış biçimi artık hastalıklı bir hal almaya başladı.Cumhuriyetin kurucuları ve savunucularının bu ülkeye teröristlerden daha büyük zarar vermiş gibi muameleye tabi tutulması ne acı verici değil mi?

Ülke topraklarını -kurumlarını , bir mirasyedi gibi hoyratça harcayıp tüketme isteği ağır basınca "bardak olmasa bardağın boş veya dolu olmasının bir anlamı olmaz"biçiminde oluşturulmuş cümlelerle  ikazların direnişin tiye alınması ;engellerin temizlenmesi için geliştirilmiş bir taktiğin bir parçası olduğunu biliyoruz...

- tabii ki "bu ülke; büyük emeklerle kurulmamış olsaydı ,üzerinde kendi hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir vatan bile bulamıyacaktınız ,

"-kimbilir hangi ülkenin sömürgesi olacaktınız ,

İcraatlarının her aşamasında,ulusal değerlerimizi  hatırlatma zorunluluğu doğuyor. Ama hedefe öyle bir kitlenmişler

ki uyarılar bize  ulusal değerleri değersizleştirme olarak geri

dönüyor. Bazen diyorum, "bekleyip görelim mi"?

Topraklarımızın elimizden kaymasına, çağdaş uygarlıktan uzaklaşmaya göz yumalım  mı? Ama

ulusal değerler öyle bir yerleşmiş ki ,bir yurttaş olarak aklım buna izin vermiyor. Acaba ,bu satırları özetlemek adına aşağıdaki cümle ile tamamlasam ne demek istediğim anlaşılabilir mi?

Uyarılarımız ,her ne kadar tiye alınmış cümlelerle ifade edilmiş olsa bile susma...

 "susma sustukça  sıra hilafete gelecek"(1)

 

---

---------------------------------------------------

(1)Mehmet FaraçYAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.