Bir hayalim var benim

19.02.2013 10:28:38
A+ A-

Yıl 1963. İş ve Özgürlük için Washington'a Yürüyüş  eylemi  için toplanan büyük kalabalık Lincoln anıtının  önünde konuşma yapan siyah bir adamın hayalini  dinliyordu.

Evet. Bir hayalim var benim.
Gün gelecek, bu ulus ayağa kalkacak ve kendi inanç değerlerini tam anlamıyla yaşayacak. Şu husus apaçık ortadadır ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.
Bir hayalim var benim!.
Gün gelecek, bir zamanlar köle olanların evlatlarıyla yine bir zamanlar köle sahiplerinin evlatları, Georgia'nın kızıl tepelerinde, birlikte kardeşlik sofrasına oturabilecekler.
Bir hayalim var benim.
Gün gelecek, Mississippi eyaleti bile, adaletsizliğin ve baskıların ateşiyle bunalmış olan o eyalet bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.
Bir hayalim var benim.
Gün gelecek, dört büyük çocuğum, derilerinin rengine göre değil, karakterlerinin yapısına göre değerlendirilecekleri bir ülkede yaşayacaklar.
Bugün bir hayalim var benim.
Gün gelecek, Alabama eyaleti, şirret ırkçıları ile, ağzından hep müdahale ve yasaklar yönünde sözler dökülen valisi ile, o eyalet bile, minicik siyah erkek ve kız çocuklarının, minicik beyaz erkek ve kız çocukları ile, kardeşçe el ele tutuşabilecekleri bir yer olacaktır.
Bugün bir hayalim var benim.
Evet, bir hayalim var.! Gün gelecek, özgürlüğümüzün önünde birer engel olan bütün vadiler yükselecek, bütün dağlar eğilecek, engebeli yerler hizaya gelecek ve Allah'ın yüce şanı yeryüzüne inecek ve bütün canlılar bunu hep birlikte göreceğiz.
Bizim umudumuzdur bu. Bu umutla Güneye gideceğiz. Bu inançla umutsuzluk dağlarını yontarak bir umut anıtı yapacağız. Bu inançla ülkeyi saran ahenksiz sesleri kardeşliğin senfonisine dönüştüreceğiz. Bu inanç sayesinde, bir gün özgür olacağınızı bilerek, hep beraber mücadele edecek, hep beraber hapse düşecek ve hürriyetiçin hep beraber ayağa kalkacağız.

        Güçlü bir hitabet kabiliyetine sahip  bu adamın sözleri ve şiddet içermeyen mücadele yöntemi sadece kendi renginden olanlar için değil, tüm sömürülen ve ezilen toplumlar için de bir model olmuştu. Bu adam Martin Luther King di.  Zenci hakları için bir çok sivil kuruluşta görev alıp, zencilere karşı otellerde, lokantalarda ve toplu taşıma araçlarında uygulanan ayrımcılığa karşı  382 gün süren boykotun liderliğini yapmıştır. En sonunda ırkçı beyaz adama diz çöktürmüştür. Anayasa mahkemesi otobüste uygulanan ayrımcılığa 21 Aralık 1956'da son vermek zorunda kalmıştır. Yürüttüğü özgürlük mücadelesi ile Nobel ödülüne layık görülmüş ve kazandığı 54.000 dolarlık ödülü kabul etmeyerek  insan hakları örgütlerine bağışladı.

 

        39 yıllık kısa hayatında 25 kez tutuklanmış, 4 kez suikaste uğramış ki en sonunda onu öldürmek isteyenler  amaçlarına  1968 yılında ulaşmıştı.

İşte bu dev adamın hafızalardan hiç silinmeyecek Bir hayalim var konuşması değerini bugün korumakta.

          Son bir aydır bizimde tedirgin ve ürkek bir halimiz var. Hayal kırıklığına dayanmaz bu yürekler artık.  Eskiyi hatırlayan bugüne daha dikkatli bakar çünkü.

    Gereksiz egolar ve ben bilirim tavırları olduğu sürece bizim ürkekliğimiz daha da artıyor.  Terörist dediklerinin liderleriyle görüşen hükümet onlara sarılan vekilleri günah keçisi ilan etmiş durumda. Silah bıraktırmak istiyoruz diyip operasyonlar yapmak da ayrı bir ikilem. Doğrusu bu bir stratejimi yoksa kör bir siyaset mi anlamıyoruz.  

     Kürt sorunu yok Kürt kardeşlerimin sorunu var demek ise büyük  tezat. O insanlar o dağlara uzaydan mı indi diye sormak lazım. Şuan dağlarda bulunan çocukların anneleri, babaları, kardeşleri bu topraklarda yaşıyor. Güneydoğuyu gezdiğinizde neredeyse her evden bir insan yakınını ya dağda, ya askerde yada faili meçhule kurban vermiş durumda. Kürt sorununu PKK' den bağımsız düşünmek saçma ve gereksiz. PKK' yi doğuran sebep Kürt sorunudur ve bu sorun bitmiş değildir. Anadil de eğitimi şeytani bir fikir olarak gören zihniyetin Kürt kardeşlerinin sorunlarına çözüm bulması ise kafaları iyice karıştırıyor.  Olayı hala aş-iş ekseninde görüyorlar ve buna göre hareket etmeyi düşünüyorlarsa o zaman şimdiden birilerinin onlara yanıldığını söylemesi gerekir. Çünkü sorun aş-iş değil kimlik ve eşit  yaşam isteğidir.

Şu kadarcık nedenlerden bile insan benim bir hayalim var diyemiyor. Bizim şuan için hayalimiz yok sadece beklentimiz var.

Bekliyoruz.

 

deniz0110@gmail.com

 

 

 

Kaynak : vikipediYORUMLAR

BİR HAYALİM VAR -

Doğrusu ben bu süreçte senin kadar karamsar değilim. Özellikle Başbakanın son konuşmaları bana umut veriyor. BENCE BU SEFER İYİ OLACAK

0 0
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.