Bir mektup da sen yaz...

30.07.2013 03:09:09
A+ A-

Son senelerde toplum içinde kutuplaşmanın hızla arttığı, insanlar arasında iletişimin kopmaya başladığı, birbirlerini anlamadığı, anlamaya çalışmadığı bir noktaya geldik ne yazık ki. Artık medeni tartışmalar yerini küfre, hakarete hatta şiddete bırakıyor çoğu zaman. İşte bu noktada kendi adıma Gezi olaylarında oluşan empatinin yazılara dökülmesini istedim, herkes bir şeyleri sorgularken kafalarındaki bazı soru işaretlerini naçizane kendi çapımda giderebilirim diye düşündüm. Ve malumunuz bir çözüm sürecindeydik  ve bende bu ülkenin bir Kürt vatandaşı olarak   24 Temmuz 2013 tarihinde Radikal Blog'da "Sevgili Türk Kardeşim Bu Mektubum Sana" adlı bir yazımı paylaştım:

http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/sevgili-turk-kardesim-bu-mektubum-sana-28383

Yazı benim tahmin ettiğimden çok fazla kişi tarafından okundu, beğenildi, eleştirildi, paylaşıldı. Radikal kendi web sitesinden bu yazıma yer verdi ve zaten o sayede de yazı daha çok kimseye ulaştı.

Bu yazıdan sonra bana 2 tane değerli mektup geldi ve bu mektuplar da paylaşıldı, tartışıldı. Bu sefer mektupların ismi " Sevgili Kürt Kardeşim Bu Mektubum Sana" olmuştu. Bu mektuplardan biri Tamer Serkan Subaşı'ndan "Ötekiler Postası" Facebook sayfasından geldi:

https://www.facebook.com/OtekilerinPostasiSusturulamaz/posts/203766033121140

Diğeri de  Radikal Blog'dan Özge Satman'ın mektubu geldi:

http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/sevgili-kurt-arkadasima-cevaben-28454

Bu değerli iki mektupla beraber ise aralarında gayet doğal olan olumsuz eleştirilere nazaran oldukça fazla olumlu eleştiriler aldım. Keza Tamer ve Özge de. Tweetler, emailler ve yeni mektuplar aldım. Çoğu insanın beni anladığını ve bana destek verdiğini gördüm. Çoğu insanın  bu mektuplardan sonra fikrinin değiştiğini söylediğine tanık oldum. Onlara buradan bir kez daha sonsuz teşekkür etmek isterim.

 İnsanlarda empati kapıları ardına kadar açılmış durumdaydı ve genellikle altında küfürleşmelerin hakaretlerin olduğu paylaşımların aksine bu mektubun altında insanlar birbiriyle medeni şekilde tartışıp birbirini anlamaya çalışıyorlardı. Biz bunları maalesef epey zamandır yapamıyorduk. Soluksuz kavga etmekten konuşmayı unutmuştuk.

İnsanların birbirine diyecek o kadar çok şeyi olduğunu gördükten sonra Tamer Serkan Subaşı ile beraber  bu mektuplara daha da yenilerini ekleyebiliriz, bunları da  yayabiliriz diye düşündük. Ve "Kaybettiğimiz toplumsal empati yeteneğimizi, tekrar kazanmak için bir mektup da sen yaz." sloganıyla  bir proje, bir kampanya başlattık.  Adını da "Empati Mektupları" koyduk. Kampanya için bir çok sanatçı ve gazeteciden de destek için sözler almaya başladık ve onlar da mektuplarını yazacaklar. Mektubun ilk paylaşılmasına vesile olan Radikal ve Radikal bloğa da gerçekten çok teşekkür ederim ve bu projeye destek vermelerini de temenni ediyorum.

Peki biz sizden ne istiyoruz ?

Biz bu projede sistem tarafından birbirinden uzaklaştırılan, ayrıştırılan, kavga ettirilen, düşman ettirilen ne kadar zıt taraf varsa onlardan birbirlerine mektup yazmalarını istiyoruz. Kürt-Türk-Ermeni-Arap-Çerkez-Laz-Roman birbirine mektuplar yazsın, kendilerini, dertlerini anlatsın.  Alevi-Sunni, Müslüman-Gayri-Müslim, eşcinsel- homofobik, Galatasaraylı-Fenerbahçeli, Ateist-Dindar, Komünist-Antikapitalist Müslüman, Sağcı-Solcu ,AKP'li-CHP'li, BDP'li-MHP'li de birbirlerine mektuplar yazsın, kendilerini dertleri anlatsın.  Siz karşınızdakine kendinizi, dertlerinizi, kaygılarınızı anlatmaz iseniz onlar sizi asla anlamayacaktır. Anlamak için sizden bu empati mektupları birbirinize yazmanızı istiyoruz. Siyasetten evvel birbirimize olan saygıyı, sevgiyi, güveni yeniden kazanalım. Eğer  sevgide, saygıda, vicdanda, empatide buluşabilirsek  başka bir noktada buluşmak zorunda değiliz. Sonuç olarak aynı dünya görüşünü, aynı inancı, aynı ideolojiyi aynı takımı paylaşmıyor olabiliriz. Ancak liderlerin, siyasetçilerin, kulüp başkanlarının,  provokatörlerin bizi daha da ayırmasına izin vermeyelim yeter ki. Biz birbirimizin "Akil Adamları" olalım.

Ütopik gelebilir ama eğer gerçekten güzel bir şeyler de elde edersek bu mektupları da bir kitap haline getirmeyi düşünüyoruz.

Şimdi kalemi eline al bir mektup da sen yaz.

Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım

Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz

 

Serhat Baş

https://twitter.com/Serhat_Bas

 

NOT : MEKTUPLARINIZI AŞAĞIDAKİ ADRESLERDEN ULAŞTIRABİLİR  VE MEKTUPLARI DA O ADRESLERDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. AYRICA MEKTUPLAR AÇILACAK YENİ BİR BLOG SAYFASINDA  RADİKAL BLOG'DA DA PAYLAŞILACAKTIR.

 

İletişim Adresleri:

E-Posta : empatimektuplari@gmail.com

Twitter : https://twitter.com/empatimektuplar

Facebook : https://www.facebook.com/empatimektuplariYORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.