Biz, Çiftçi ve işçi/köylü ve emekçi/tümden proleter/Kürdistan halkıyız, sen kimsin Şiwan?

17.11.2013 00:03:03
A+ A-

Em “Cotkar û karker/ Gundî û rênçber/ hemû proleter/ Gelê Kurdistan’ın Tu Kîye Şiwan?

(Biz, Çiftçi ve işçi/ köylü ve emekçi/ tümden proleter/ Kürdistan halkıyız, Sen Kimsin Şiwan?)

 

38 yıllık bir sürgün hayatından sonra Şiwan Perver Türkiye’ye-Diyarbakır (Amed) e geldi. Şiwan’ın 38 yıllık bir sürgünden sonra kendi topraklarına dönmesi insanda bir heyecan uyandırıyor tabiatıyla ama dönüş sebebine bakınca, yıllardır şarkılarıyla bir halkın uyanışına omuz vermiş, şarkıları kurşundan daha fazla tesir yaratmış bu adamla ilgili ne desek boş dedirtiyor insana. Evet, Kürt Halkı Şıwan’ın dönmesini bekliyordu bu topraklara, milyonlarca insana sesleneceği bir konser verecekti, ortalama her Kürdün hayaliydi bu. Ama Şiwan milyonlarca sevenine “Kîne em? “ demek için değil Başbakanla Barzani’nin organizatör olduğu 400 çifti evlendirmek ve yeni inşaat temellerini atmak için geldi.

Bu muhteşem üçlüye bir isim daha katıldı ki, yıllardan beri Kürt asimilasyonunda önemli roller oynamış, Kürt uyanışını popüler kültür içinde sindirmek için içerden seçilmiş bir isim, İbrahim Tatlıses. Başbakanın, Barzani’nin ve İbrahim Tatlıses’in inşaata olan meraklarını biliyoruz, fakat Şiwan da inşaata merak salmış, bunu da bu talihsiz geri dönüşü vesilesiyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Ne diyelim Güney Kürdistan’da ya da Türkiye’de birkaç ihale verirler o halde Şiwan’a. Tam bir teatrale dönüşen çözüm süreci ve demokratikleşme paketlerinin bir çıktısı olsa gerek tüm bu olanlar. Çözüme-barışa katkı diye toplanan bu dört zatın konuşma sıraları da normalden farklı oldu. Önce Barzani kürsüde Başbakana methiyeler dizdi, var olan çatışmasızlığın “büyük lider Erdoğan” ın eseri olduğunu defaten vurguladı ve şükranlarını sundu. Ardından Şiwan ve Tatlıses de birlikte Erdoğan’ın kahramanlıklarından bahsedip selamladılar. Bu üç büyük! Kürt’ün övgüleri ve bir kısmı bindirilmiş kıta olarak meydana toplanan kalabalığın muhteşem sloganlarıyla (Recep Tayyip Erdoğan… tekrar eder…) sahneye çıkan Başbakan kendini bir kez daha orta doğunun halifesi ilan etme şansı buldu.

Şiwan Perwer’e;

1)Sizin şarkılarınız bir toplumda benliğin tekrar uyanışında çok büyük roller onadı, öyle ki binlerce insan “Kîne em?” sorusuna cevap verip dağların yolunu tuttu ve binlercesi de bir daha dönemedi “em Kurdın” diyebilmek için. Bunun bir anlamı var mı sizin için?

2)Milyonlarca Kürt sizi özgür yaşamın hüküm sürdüğü Kürdistan coğrafyasına, şarkılarınızı özgürce söylemeniz için bekliyordu. Siz Akp ve Barzani’nin inşaat projelerinin açılışı için geldiniz 38 yıllık sürgünden sonra kendi topraklarınıza.

3)Siz Tatlıses’le birlikte Başbakanı överken, birkaç ay önce AKP tarafından öldürülen Medeni’nin annesi tek başına Erdoğan’ı protesto ediyordu. Kardeşlik hukuku ölü sayısındaki azalma ile mi orantılı, yoksa Roboski’deki insanlar Demokrat Parti döneminde mi F-16 larla bombalanarak öldürüldü?

4)Rojava’da,Lazkiye’de aylardır AKP destekli çetelerin Kürtlerin ,Alevilerin kafalarını kestiklerinden haberdar mısınız?

5)Suriye’de Kürtlerin yaşadığı hat ile Türkiye sınırı arasında örülen utanç duvarı neyi amaçlıyor ya da öve öve bitiremediğiniz demokrasi havarisi Erdoğan’ın ve yeni ortağı Barzani’nin Rojava’dan gelen mültecilere kapıları kapattığını duydunuz mu ?

6)Sizin Diyarbakır’da düzenlediğiniz açık hava tiyatrosu esnasında Berkin Elvan için Çağlayan Adliyesi’nin önünde toplanan insanlara AKP polisinin barbarca saldırdığını biliyor musunuz? Yaz boyunca 7 canımızın AKP polisi tarafından katledilmesi sizce bir doğrudan demokrasi uygulaması mıydı?

7)Kürtlerin neredeyse yarım asırlık demokrasi mücadelesi ve bu mücadele uğruna yitirilen on binlerce canına basarak, bugün gelinen noktayı Erdoğan’ın başarısı olarak görme cüretini nerden alıyorsunuz?

8)1980’den bugüne zindanlarda en fazla tutsağın olduğu dönemin AKP dönemi olduğundan haberiniz var mı, kendi elleriyle hapishanelere doldurdukları binlerce siyasetçi vedahi seçilmiş insanın demokrasi mücadelesindeki yeri nedir sizin gözünüzde?

9)Barış için geldim diyorsunuz,1980’li 1990’lı yıllarda sizin de unuttuğunuz gibi “barış” yoktu ama bu kadar karakol-kalekol-duvar da yoktu. Askeri amaçlı barajların yapılması, yüksek güvenlikli kalekolların inşa edilmesi Kürt sınırlarına duvarların inşa edilmesi birer demokratikleşme göstergesi midir?

10) Ve son olarak İbrahim Tatlıses’le “sakıncasız” bir kaset çıkarıp ardından AKP’nin kanallarından birinde Kürtçe bir program yapmayı düşünüyor musunuz?

Sayın Şiwan Perwer, Büyük Kürt ozanı Cegerxwîn’in ,”Kîne em?” sorusunun cevabı olan “Cotkar û karker/ Gundî û rênçber/ hemû proleter/ Gelê Kurdistan.” (“Çiftçi ve işçi/ köylü ve emekçi/ tümden proleter/ Kürdistan halkı). Bu dizeleri sizin ağzınızdan duyan on binlerce genç özgür bir yaşam hayaliyle demokrasi mücadelesinde yitip gitti. Bugün geldiğimiz ve sizin Erdoğan’ın eseri olarak gördüğünüz kısmen de olsa Kürtlerin inkarından vazgeçilmesi noktası o yitirilen on binlerin eseridir, o on binler de size şu soruyu soracak; Em “Cotkar û karker/ Gundî û rênçber/ hemû proleter/ Gelê Kurdistan’ın  Tu Kîye Şiwan ?

Tuncay Şur

surtuncay@gmail.com

https://twitter.com/surtuncay

YORUMLAR

NE DERLER ? Yüregine ve eline SAGLIK Arkadas ! -

".../ Suç ben de./ Suç`ta/ Suçlu da benim,/ Aramam onu ben başka bir yerde/ SUÇ BENDE!/ Çünkü;/ O "olmayacak"denilen şeyler için değil,/ O "hayallere" değmiyecek insanlara vermiştim/ Ben bu yaralı yüreğimi.../ sevgi ve saygilar... yasar Ekin

0 1
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.