Büşra Ersanlı: Monologdan diyaloğa...

11.05.2013 22:18:07
A+ A-

"Monolog esaslı bir ülkenin insanlarıyız. Monologdan diyaloğa geçebilirsek, diyalogdan da birlikte çalışmaya, birlikte yaşamaya doğru gidebiliriz.  Diyalog her zaman eşitlikçidir"

Kelimesi kelimesine aynı olmasa da Büşra Ersanlı'nın söyledikleri böyle. Büşra Ersanlı'yı bilirsiniz.  Hani 2011'in 28-29 Ekim'inde yapılan KCK operasyonunda aralarında yayıncı Ragıp Zarakolu'nun da bulunduğu 47 kişi ile birlikte gözaltına alınan ve nöbetçi hakim tarafından "terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla tutuklanan Profesör Doktor Büşra Ersanlı. 8.5 ay tutuklu kaldıktan sonra 2012'nin temmuzunda serbest bırakılan ve serbest kaldıktan sonra "Dışarı çıktığımıza sevindim ama arkadaşlarımızı orada bırakmak bizi üzdü." diyen Büşra Ersanlı.

"Türk olduğum için böyle yaptılar. Bir Türk'ün Kürt partisi diye bilinen BDP'de yer almış olması, bunları düşünmeye alışık olmayan insanlar için bir fecaat. Yıllarca Kürtlere köle olarak bakmışlar. Bir aydın, kadın hem de Türk olan birisini bu yoldan caydırmak istediler"  de diyen Büşra Ersanlı, İzmir'deydi.

Eğitim-Sen İzmir 2 No'lu Şube'nin düzenlediği 'İzmir Barış'ı Konuşuyor' isimli panele,  EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi MYK Üyesi Saruhan Oluç ve BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile birlikte konuşmacı olarak katılan Büşra Ersanlı, zaman zaman sesinin kısılması ve öksürükler arasında yaptığı konuşmasında, cezaevlerinde düşüncelerinden dolayı tutuklu bulunanların serbest bırakılmasının, adem-i merkeziyetçi, güçlendirilmiş yerel yönetimlerin, barışın sağlanmasında olmazsa olmazlar arasında olduğunun altını çizdi. Ama özellikle içinde bulunduğumuz barış sürecine, kadınların katılımının önemine ilişkin söylediği sözler önemli ve önemli olduğu kadar da öncelikliydi benim için. İlk kez söylenmedi bu sözler ama yinelemekte fayda var kanımca. Fayda var çünkü sürecin sağlıklı yürütülebilmesi için kadınların katılımı çok değerli. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da toplanan Barış İçin Kadın Girişimi'nin açıklanan sonuç bildirgesinde de Erşanlı'nın söylediklerinin birçoğu kapsamlı olarak dile getirildi. Ama dedim ya, sürekli söylemek, yazmak, duyurmak gerekiyor.

Büşra Ersanlı'dan aklımda kalanlar, unuttuklarım da olabilir.

- Kadınlar olaylara, konulara daha duyarlı baktıkları için,

- İktidar hırsları olmadığı için (Veya daha törpülenmiş olduğu için)

- Her kesimle iletişimleri daha iyi olduğu için,

-Olaylar karşısında sabırlı oldukları, çabucak usanmadıkları için,

-Cezaevlerindeki sorunları bıkmadan gündeme getirdikleri için,

- Verimlilik ve randıman açısından sürece daha fazla faydalı olacakları için, kadınların barış sürecine katılmaları çok önemli.

Büyük büyük laflar etmedi Ersanlı. Bu yüzden kuramsal, bilimsel konuşmaların, büyük projelerin yanında yukarıda  yazılanlar bazı kesimlere basit gelebilir. Ama yaşamın kendisi de basit değil mi zaten? Basit ve o kadar da karmaşık. O basitliği ve karmaşıklığı çözecek olanlar da yine kadınlar olacak.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.