CHP?nin bölünmesinden sosyal demokrasi çıkar mı?

06.02.2013 16:11:44
A+ A-

Chp'nin ve sosyal demokrasinin geleceği tartışılırken farklı farklı olasılıklardan bahsediliyor. Kimisi Chp içindeki ulusalcı kesimin temizlenmesinden, bu kişilerin partiden ayrılıp diğer oluşumlara katılmasından, geride kalanların da Chp'yi tekrar (!) ortanın solu bir partiye dönüştürmesinin gerekliliğinden bahsediyor, kimisiyse Chp'nin bölünmesinin sadece Akp'ye yarayacak olduğundan, Chp'nin dağılmadan birliğini koruyup daha popüler politikalar (nedir bu popüler politika denen şey bilmiyoruz ama Koray Çalışkan'ın iddiası bu) ile Akp'ye ciddi bir alternatif olması gerektiğinden dem vuruyor. Tabii bu ikinci olasılık için en azından parti içinde rahatsızlık yaratacak kadar sivri çıkışlar yapan (Birgül Ayman Güler gibi) kişilerin istifası gerektiği, diğer ulusalcı parti üyelerinin de en azından daha usturuplu bir dil tutturmaları gerektiği söyleniyor.

 

Bu iki olasılığın da aslında ne Chp, ne Türkiye sosyal demokrasisi için mantıklı ve umut verici senaryolar olmadıkları görmek isteyen herkes için malum. Hele Chp'nin bölünmeden bugünkü yapısını korumaya çalışıp Akp karşısında gerçek bir alternatif olması olasılığı fazla iyi niyetli ve saf bir hayalden ibaret. Kaldı ki Chp bölünmeden gelecek seçimlere kadar idare edebilse bile (ki bu bile zor) olabilecek en iyi olasılık yine bugünkü gibi yüzde yirmi civarı bir oy alarak Akp'ye ufak da olsa bir çelme takamayacak olmasıdır. O yüzden "Chp'nin bölünmesi Akp'ye yarar, bu yüzden de Chp'nin bölünmesini isteyenler gizli Akp'lidir" imalarının çok bir kıymeti yoktur. Chp'nin bölünmemiş hali asıl Akp'nin işine gelmektedir çünkü.

 

Düşünün bir, sadece Kürtçe anadilde savunma gibi zaten insanın insan olmakla kazandığı doğal bir hakkın verilmesi (ki o da yarım yamalak verilmesi) üstüne o mantığı bile çiğneyen ırkçı çıkışları yapan insanlar acaba Chp bölünmeden dururlarsa gelecek seçimlere kadar hiç mi yeni çıkışlar yapmayacaklar? (Konu üstüne önceki yazım "Güler'in bilimselliği" http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/gulerin-bilimselligi-13263) Bugünkü durumun sabitlenerek gelecek seçim zamanına kadar böyle gideceğini mi düşünüyorsunuz? Oysa sürekli yeni bir gelişmenin olduğu günlerden geçiyoruz. Habur'dan üç beş militan girdi diye kıyamet koparan ulusalcı kesim yarın anadilde eğitim lafları edildiğinde sus pus mu duracak sizce? Öcalan'ın Kandil'den bir heyetle yüzyüze görüşmesi ve heyetin yine Kandil'e geri dönmesi gibi dedikodular dillendiriliyor. Böyle şeyler gerçekleşirse Chp'nin ulusalcıları acaba o hayalinizdeki "usturuplu dil"i ne kadar tutturabilirler ki? Chp bölünmediği sürece Güler'in tetiklediği krizlerin çok daha şiddetlilerinin yaşanacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

 

Fakat Chp'nin bölünme ve ulusalcılarından arınıp sosyal demokrat bir partiye evrilme olasılığı da aynı düzeyde naif bir hayalden başkasını sunmuyor. Peki o zaman hiç mi kurtuluş yok? Aslında kimsenin bahsetmediği bir üçüncü olasılık var. Gerçekleşmesi bugün için pek mümkün görünmese de illa ki gelecekte olacak olan olasılık bu. Ve sosyal demokrasinin tekrar canlanabilmesi için belki de tek çıkış yolu. O da Chp'nin bölünmesi, ama, Chp'den gidenlerin ulusalcılar değil, sosyal demokratlar olması.

 

Chp'nin ulusalcılarının neden Chp'den gitmeleri gerektiği konuşuluyor zaten bir muamma. Chp'yi kendi sosyal demokrat parti hayallerinden birine çevirmek isteyen insanlar Chp'yi asıl kimliğinde tutan Kemalistlerin partiden atılmalarını istiyorlar. Oysa Muammer İnce'nin de dediği gibi Chp'nin gerçek ev sahipleri ulusalcılardır, eskaza partiye girmiş sosyal demokrat insanlar misafirdir. Hatta öyle ki Chp bazılarını zamanla dönüştürüp ulusalcı bile yapabilmektedir ("Sizin korumadığınız cumhuriyeti biz koruyoruz"). Eğer Chp'de bugün ulusalcı üyeler ihraç edilirse geriye kalanlar Atatürk'ün partisinde, altı okun altında, Kemalist ideoloji dahilinde ne kadar solcu politika yapabileceklerdir ki?

 

Bu olasılık gerçekleşirse, yani bugün Chp'de bulunan ulusalcılar ayrılıp başka ulusalcı partilere (İşçi partisi, Ulusal parti vb) katılırlarsa, geride kalanlar da yine zaten ulusalcı ve Kemalist olan Chp'de politika yapmaya devam ederlerse elde edeceğimiz şey bugünkünden farklı bir şey olmayacaktır. Yine Akp, ve yine alternatif olarak irili ufaklı bir sürü ulusalcı parti... ve "ah sosyal demokrasi nerdesin" diye ağıt yakan köşe yazarları.

 

Oysa asıl kurtuluş sosyal demokratların Chp'den ayrılması ve kimbilir belki de tekrar Shp'yi kurmalarıdır. Chp'den sosyal demokrat parti çıkmaz, Chp dönüşmez bu mümkün değil. Kemalizm ve insan haklarına saygılı bir sosyal demokrasi artık 2013 yılında beraber yürütülemez. Yetmişlerin Ecevit hayalini tekrar canlandırmak isteyenler yetmişlerin üstünden kırk yıl geçtiğini, kırk yıl önce bu ülkede bilgi kaynaklarının ağırlıklı olarak milli eğitim ve üç beş (yine milli eğitimden geçmiş) insanların kitapları olduğunu, bugünse müthiş bir bilgi havuzuna sahip olduğumuzu artık farketmeliler. İdam sehpasında "yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği" diye slogan atan, ama aynı zamanda Mustafa Kemal yürüyüşü tertipleyen gençler ancak Kemalizmin günahlarının bugünkü insanlar kadar farkına varmamış, duymamış olmalarıyla açıklanabilirdi. Bugün artık iki tıkla Kemalist asr-ı saadet döneminin katliamları, mübadeleleri, hak ihlallerine ulaşabiliyorsak artık Kemalizm ile demokrat herhangi bir ideolojinin uyuşmayacağının, bu yüzden de Chp'nin asla sol bir partiye dönüşemeyeceğinin ayırdına varmamız gerekiyor.



YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.