CHP'nin demokratikleşme önerileri ve AKP'ye çağrısı!

01.07.2013 10:03:57
A+ A-

Ana muhalefet partisi olarak CHP, Türkiye’nin demokratikleşmesi, özgürlüklerin sağlanması, olağanüstü hal dönemlerinin açtığı yaraların sarılması vd. konularında TBMM’ne sunduğu teklifler, hükümet tarafından dikkate alınmamakta, Meclis’in raflarında görüşülmeyi beklemektedir. CHP tarafından hazırlanan, ülkenin siyasi ve toplumsal yaşamını ileri götürebilecek adımlar olan bu öneriler; Türkiye açısından olmazsa olmaz öneriler niteliğindedir…

CHP’nin demokratikleşme kapsamında ve barış için 26 kanun teklifi verdiğini, ancak hiçbirinin iktidar tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Artık yeter. Barış istemiyor muyuz? Barış isteniyorsa bu yasalar çıkarılmalı” dedi.  Vatandaşların bu konuda iktidar kanadına “baskı” yapması gerektiğini de vurgulayan Tanrıkulu, “Çözüm süreci yasal düzenlemeler yapılmadan başarıya ulaşamaz. Vatandaşlar, demokratik talepleri iktidara iletmeli. Bizim önerdiğimiz düzenlemeleri iktidar getirsin, onların önerileri olsun, biz destekleyelim. İnsanlar, ‘CHP bir şey yapmıyor’ diye eleştiriyor. CHP daha ne yapsın? Allahını seven önerilerimize baksın. Bunlar öyle boş öneri değil, hepsi teklif olarak Meclis’e verilmiş. CHP yapması gerekenlerin tamamına yakınını yapmıştır. Anayasa süreci de devam ediyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Meclis’in tek Liceli milletvekili olarak ilçede yaşanan olayları şöyle değerlendirdi: “Başbakan’ın kullandığı üslup önemli. Lice’de Başbakan’ın karakol açıklamaları, bu olayı tetikledi. Karakol açıklamasına ne gerek vardı? Zaten bıçak sırtı yaşanan bir süreç var. Elbette karakol tadilata alınabilir, yapılabilir, ancak insanları tahrik edici bir üslupla açıklamaların yapılması doğru değil. Bu üslup ve yaklaşımın kabul edilebilir yanı yoktur. Karakol demek, bölge için çatışma demek, savaş demek. Her yeni yapılan karakol, acıları depreştiriyor Lice’de. Lice’nin Kürt siyasi hareketindeki hep önemli yeri olmuş. Buradaki halkın siyasal duyarlılıkları çok hassas ve derinliği var.”(Kıvanç El’in haberi, Vatan, 01.07.2013)

CHP’nin Meclis’te Görüşülmeyi Bekleyen 26 Kanun Teklifi Şöyle:

1-Seçim barajı düşürülsün, 2- Siyasi partiler Türkçe dışında da dil kullanabilsin, 3- Seçime katılan siyasi partilere aldıkları oy oranlarına göre yardım verilsin, 4- Mayınlı araziler köylülere dağıtılsın, 5- Koruculuk kaldırılsın, 6- Değiştirilen köy-mezra adları iade edilsin, 7- Travmaları hatırlatan isimler kaldırılsın, 8- Diyarbakır cezaevi müze olsun, 9- Newroz resmi bayram olsun, 10- 16 Mart 1988’de Halepçe’de gerçekleştirilen El- Enfal katliamı tanınsın, 11- Dersim arşivleri açıklansın, 12- Köye dönüş yasası yeniden düzenlensin, 13- İfade özgürlüğünün eksiksiz sağlanması bağlamında TMK ve TCK’da değişiklik yapılsın, 14- Toplantı ve gösteri yürüyüşleri önündeki engeller kaldırılsın, 15- Orantısız güç kullanımı engellensin, 16- Biber gazı yasaklansın, 17- Özel yetkili mahkemeler kaldırılsın, 18- Tutukluluk süreleri yeniden düzenlensin, 19- Yasadışı dinlemeler engellensin, 20- Gizli tanık uygulaması kaldırılsın, 21- Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımı olmasın, 22- Cezaevlerindeki hukuksuz uygulamalara son verilsin, 23- Gözaltında avukat görüşmeleri önündeki engel kaldırılsın, 24- Cemevleri ibadethane olarak kabul edilsin, 25- İfade özgürlüğü önündeki yasal engeller kaldırılsın, 26- Zamanaşımı uygulaması düzenlensin.

 

Nevzat Çağlar Tüfekçi

karyatv@gmail.com

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.