Cizre'deki "asayiş" tiyatrosu ve ciddiyet!

27.06.2013 18:31:28
A+ A-

Bu ülkede en büyük sorunlarımızın başında gerçekçi olamamak geliyor. "Aynı şeyi yapıp farklı sonuçlar bekleme" hastalığını bir türlü yenemedik.

Örneğin geçen sene bu zamanlarda "ölme ve öldürme" çok kutsallaştırılıyordu. PKK'yi silahla bitirme, Kürt Halkı'nı operasyonlarla uslandırma taktiği biricik tercihimizdi.

Neyse ki o taktik sonunda iflas etti ancak çok cana mal oldu. Onlarca kişiyi toprağa verdikten sonra nihayet diyalog kurmanın zor olmadığını yeniden keşfettik.

Şimdi bulunduğumuz nokta her şeye rağmen "güzel" evet tek kelimeyle tarif etmem gerekirse "güzel".
 

PKK ve Kürt siyasal hareketi bana göre 21 Mart'tan bu yana üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Diyalog-ateşkes-geri çekilme şartlarını bir bir yerine getirdi.

Öcalan'ın şahsına duyulan "saygı ve güven" nedeniyle "beklenen" hatta bazı kesimlerce "istenen" direnci göstermeden İmralı'dan gelen talimatlara aynen uydular. Hükümetten daha fazla insiyatif alıp sürecin ilerlemesi için mücadele ettiler.
 

Sonuç; uzun zamandır ilk defa "kansız" bir bahar ve yaz mevsimi geçiriyoruz. Masa başından kalkıp Doğu ve Güneydoğu illerini gezen herkes bu olumlu havayı rahatlıkla teneffüs edebilir.
 

Tüm bunların ortasında Cizre'den uzun zamandır al bayraklı tabut görmemenin huysuzluğunu yaşayan bazı gazeteleri sevindiren görüntüler geldi. Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi adı verilen bir grup asayiş birimi oluşturduğunu tiyatral bir törenle ilan etti.

Peki kim bunlar, PKK militanlarının tek tek geri çekildiği bir zamanda neden böyle bir görüntü verme ihtiyacı hissettiler?

YDG-H adı daha önce de gündeme gelmişti, molotoflu saldırılar düzenledikleri iddiasıyla KCK davalarında bu yüzden ceza alanlar da oldu.

Yaş ortalamaları oldukça düşük olan ve son zamanlardaki sokak eylemlerinde öne çıkan oluşum, uyuşturucu ile fuhuşa karşı da mücadele ettiklerini iddia ediyor.

Şimdiye kadar pek dikkat çekmemişlerdi ama "barış sürecinin aşama kaydettiği" iddia edilen bir zamanda Cizre'de "diploma töreni" düzenleyip yol kontrolü yaptıkları görüntüler ortaya çıkınca ilgi çekmeleri zor olmadı.

YDG-H'nin KCK sözleşmesinde sık sık geçen "öz savunma gücü"yle bir ilgisi olduğunu sanmıyorum ama belli ki ortaya çıkış fikri oradan geliyor.

Kaldı ki "öz savunma gücü"de oldukça tartışmalı bir konu, daha önce DTK toplantılarında da konuşuldu ama Şerafettin Elçi gibi isimleri geçemedi, kabul görmedi. Bu güçlerin kime karşı kullanılacağı da ayrı bir tartışma konusu.

Düşünsenize, hangi Kürt aracının bu gençler tarafından durdurulup kontrol edilmesini hoş karşılar, Kürt meselesinin varacağı nihai hedef bu mu yani? Halk meclisleri bile olmadan direk kolluk kuvvetleri oluşturmak.

Herhangi bir anayasaya, hukuka, kanuna ve yanlış yaptığında onu yargılayacak uluslararası kabul görmüş bir cezayi yapıya bağlı olmayan asayiş birimleri kaos ve karışıklık yaratmaktan başka bir işe yaramaz.

PKK'nin kendi öz savunma güçleri, paşa paşa İmralı'dan gelen emirlere uyup haftalarca yol yürüyüp geri çekilirken, Cizre'nin ortasında yüzü puşili gençlerin araç durdurup kontrol yapması bir tiyatrodan öteye geçemez.

Hem insan merak edemeden duramıyor, yol kontrolünde gerçekten sürücülere ne soruyorlar, ehliyet ruhsat mı yoksa TC. kimlik no sorgulaması mı yapıyorlar?

O görüntülerin Türk medyasındaki yansımalarına baktığımızda olay oldukça vahim, süreci baltalayan bir girişim olarak resmediliyor. Ancak görüntülerin ham hali ve çocuk seyirciler YDG-H'nin diploma töreninin ciddiyetini ele veriyor.

BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş'ı şaşırtan, PKK'ye "gençler yapmış haberimiz yok" açıklaması yaptıran bu görüntüler ancak birilerini tahrik etmek için fırsat kollayan ulusalcı gazetelere meze olur.

Ne Kürt meselesine ne de sürece zerre kadar katkısı olmaz. Öcalan'ın barış sürecinde "2. aşamaya geçiyoruz" dediği bir zamanda bu tiyatroya hem izin verenler hem de imza atanlar biraz daha ciddi olmalı.

Zira geldiğimiz nokta bu tür anlamsız şeylerle heba edilmeyecek kadar çok emek gördü. Dahası çatışmanın bitmesi ve diyalogun başlaması için haftalarca açlık grevi yapan ve o eylemlerinin sonunda bunu başaran onlarca kişiye de büyük bir haksızlık  bu tür "şımarık" hareketler...

twitter.com/normalgasteci


 

YORUMLAR

kürtler kürtler'e karşı! -

işin ciddi olmadığı belliydi zaten "çoluk çocuk işi" biraz ama örgütün ve kck'nın çok önemsediği öz savunma gücü denilen şeyi anlamak mümkün değil zaten, belliki birileri alan hakimiyetini kaybetmek istemiyor... öz savunma gücünü herhalde yine kürt halkına karşı kullanacaklar!

2 2
YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.