'Demokratikleşme paketi' ve 'Ben yaptım oldu' anlayışı

27.09.2013 03:07:41
A+ A-

Bir ülke düşünün. Ütopik olmayan ve bir o kadar da uzak olmayan, yaşanılan acılara kayıtsız, yükselen feryatlara duyarsız yöneticiler tarafından asırlardır yönetilen güzel bir ülke düşünün.

Asırlardır  bu topraklarda dökülen gözyaşlarına aldırmayan, köhneleşmiş beyinlerin 'devletin bekası' şiarına sığınıp fütursuzca insanları aşağılamasını düşünün.

Bireyi değil, devlet mekanizmasını her şeyin üstünde tutan 'Devlet bireyden üstündür' sözleriyle bireyi ezen, halkını korkutan, acıları umursamayan, acı yaşatan, yöneticısı olduğu kurumun asıl gücünü halktan aldığını unutarak halkına kan kusturan bir ülke ve o ülkenin her devir de değişse de yöneticileri, bir karabulut gibi daima o ülkenin başına musallat olan zihniyeti düşünün. öyle bir zihniyet ki algıda yoksunluk, düşünce de anti-empati, anlayış'ta durağanlık ilkesine sığınmış kişiler tarafından her daim yönetildiğini düşünün.

Kabuğunu kıramayan bir ülke düşünün, dünya da yalnız olduğunun farkına varamayan bir ülke, yanı başındaki komşusunu dahi düşman gören, farklılıklara tahammül edemeyen o ülkenin yöneticilerini düşünün, farklı kültürlere sahip vatandaşlarını hakir gören, asimile eden/etmeye çalışan köhnemiş zihniyetlerini 'devletin zihniyeti'ymiş gibi kural haline getiren her daim birbirine benzeyen kişiler farklı fakat zihinler/düşünceler hep stabil olan  yöneticileri düşünün.

Ve evet. az da olsa bir asrın sonunda değişmiş gibi algılara yer edindirmeye çalışsa da bu zihniyet ne yazık ki hala aynı formda hızını korumakta, ve ne yazık ki çoğumuz bu zihniyetin değiştiğine inanmakta.

Demokratikleşmeyi, insana saygıyı, özgürlüğü, bireye hakkı olanı vermeyi bir pakete indirgeyen ve bu paketi de köhneleşmiş düşünceleriyle oluşturan bir zihniyet düşünün.

Düşünün ve hala bu toprakların "ben yaptım oldu/ben yaptıysam doğrudur" diyen zihniyetlere sahip kişilerce yönetildiğini unutmayın.YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.