Devlet önce Kürt çocuklarıyla barışmalı

30.06.2013 18:47:05
A+ A-

Sizin anneniz hiç size okula giderken "Aman ha kimseye Türk olduğunu söyleme" dedi mi? Sizi bilmem ama benim annem ben okula giderken  Kürt olduğumu herkesten saklamamı söylerdi. İstanbul'da Ümraniye'nin şu an sitelerin rezidanslarının olduğu eskiden varoş olan mahallemde ben okula bu ikazlarla hep böyle giderdim; sınıftaki arkadaşlarıma anneleri " Allah zihin açıklığı versin yavrum " derken. O zaman yaşlarımız 8-9...

O yaşta bu ikazları annenizden alırken sorguluyorsunuz Kürt ne demek, Türk ne demek, biz mi onlardan korkuyoruz, yoksa onlar mı bizden korkuyorlar, ama yan yana aynı sırada oturuyorum onlarla, söylesem ne derler ki ama yok yok  söyleme dediğine göre bildiği vardır anacığımın. Böyle bir korku cumhuriyeti vardı ne yazık ki ailemde, tüm batıdaki göç eden Kürt ailelerinde olduğu gibi. Ve politik olmaya başlar Kürt çocuğu o yaşta. Evinde konuşulanları dinler, 2.ci çanak antenden yayın yapan "Med Tv’yi (İlk çıkan Kürt Kanalı, sonradan kapatıldı) izler. Akşam saat 7 de başlayan Türk kanallarındaki haberleri izler, ardından bir saat sonra Med Tv'de başlayan haberleri izler. Med Tv'deki ölüm haberleri, polis-asker zulmü gösterilmiyordu Türk kanallarında. 10 yaşına gelirken haberleri izlemeye başlıyorsun işte, arkadaşlarına bir şey anlatmaya kalksan onlar sadece Kürt kelimesinin "kötü, uzak durulması gereken, pis kokan," olarak biliyorlardı. Neyi nasıl anlatacaksın? Anlatsan anlarlar mıydı? 

O zamanlar  kaset dinlerdik, ve gidip bir müzik markette istediğiniz şarkıyı kasetlere doldurabilirdiniz. Abimin ya da küçük amcamın olsa gerek elime bir doksanlık kaset geçmişti. Sürekli okuldan akşamüstü gelince babamın beyaz Toros arabasına biner, kaset dinlerdim. Bu doksanlık kasette kimlerin şarkıları yoktu ki. Ahmet Kaya, Grup Yorum, Selda Bağcan, Cem Karaca, Ferhat Tunç, Haluk Levent ve başka şarkıcılar. Ve tüm şarkılar protest damarlı şarkılar malumunuz. İlk dinlediğim şarkı Ahmet Kaya' nın " Bir Acayip Adam " adlı şarkısıydı. Orada evden kaçan çocuğun hikayesi duygulandırmıştı beni -ki ileride ben de öyle evden kaçmıştım-. Kasedi sürekli geri sarıp o şarkıyı dinlerdim. Hem Ahmet Kaya'nın sesi, hem şarkıların sözü beni vurmuştu. Şarkıdan anlamadığım ama en çok merak ettiğim kelime şu dizenin içinde gizliydi.

Bir cebinde "Das Kapital"

O zaman gazete kuponlarından aldığımız 24 Ciltlik ansiklopedi seti vardı. Ve "Das Kapital" araştırdım buldum. Fakat bu sefer yeni kelimeler başıma bela oldu. "Sermaye, burjuvazi, kapitalizm, sosyalizm, komünizm" ve daha nice bir sürü kelime… Şarkıda da dediği gibi "Niye anlamıyorum ben bu adamın dediklerini?" Ve sonra gene şarkıdan alıyordum cevabımı... "Bildiklerini yüzleştir hayatla ve sınamaktan korkma..." Daha ne kadar politize edilebilirsiniz ki kendinizi...

Her şey "Sakın okulda Kürt olduğunu kimseye söyleme" ikazları ile başladı. Başka Kürt çocukları benim gibi romantik olarak politize olmadı. Onların size "Sizin anneniz hiç size okula giderken ‘Aman ha kimseye Türk olduğunu söyleme’ dedi mi,” sorusundan farklı soruları var.

- Siz hiç iki polis tarafından çocukken yerlerde süründürülüp polis aracına götürüldünüz mü?

- Sizin hiç annenizi gözünüzün önünde copladılar mı? 

- Sizi hiç bir düzine polis amca copladılar mı, tekmelediler mi? 

- Sizin hiç kulağınızdan polis tutup sen terörist misin sen dedi mi? 

- Siz hiç babanızı polis götürürken " Baba " diye arkasından bağırdınız mı? 

- Siz hiç annenizin ölüp ölmediğini daha 7 yaşında gözlerini açarak kontrol ettiniz mi? 

- Siz hiç polisten kaçarken 2.5 metrelik duvardan çekilip yere düşürülüp koma girdiniz mi? 

- Siz hiç iki baklava çaldı diye 25 sene hapis cezası aldınız mı? 

- Sizin hiç polis kolunuzu polis kamerasına göstererek kırdı mı?

- Sizin hiç arkadaşınızı Uğur'u 11 yaşında 13 kurşunla öldürdüler mi? 

- Sizin hiç 9 yaşındaki arkadaşınızı Ceylan'ı askerin attığı havan topu öldürdü mü? 

- Sizin hiç 8 yaşındaki arkadaşınız İbrahim, polis kurşunuyla öldü mü? 

- Siz hiç polise taş attınız diye 8 sene hapis yattınız mı? 

- Sizin hiç gece yarısı evinizden babanız apar topar götürüldü mü? 

- Sizin de içinde bulunduğunuz araçta anne-babanız infaz edildi mi? 

 

İşte devlet önce bu sorulara evet diyen Kürt çocuklarıyla barışmalı, çünkü onlar halen öfkeli, halen yaralı, halen güvensiz, halen eğitimsiz... Ve barış ağacının suyu; işte bu çocukların ellerindedir. Barışı yeşertecek olanlar da onlardır.

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.