Dil ve uslüp

15.05.2013 16:35:27
A+ A-

Demokratikleşme ve anayasal değişikliklerin çözüm sürecine yönelik toplumsal barışı ve kürt halkının özgürlük talepleri çerçevesinde mevcut paradigmayı değiştirecek ve dönüştürecek ve anlamda daha önce dönemlerin aksine güven ortamının biraz artması sürecin tarihsel misyonunu ve rolünü daha da önemli kılıyor.

Bu süreçte önemli olan bir faktörde yapısal alanda yapılmak istenen değişikliklerin yanı sıra zihniyet ve toplumdaki mevcut psikolojik unsur ve tutumlarında yaratılan kamuoyu ortamından etkilenip değiştirilebilmesidir.

Aslında Türkiye de bütün bunları birden beraberce yapmak ve uygulamaya çalışmak şartlar açısından biraz zor çünkü mevcut şartlar ve yapı mevcut zihniyet yapısıyla bunu şuan da kaldırması biraz imkansız.peki bu düzeyi yakalamak yada bu şartları oluşturmak için ne yapılabilir? Bana göre ilk önce bireylerde var olan toplumun genelinde kangrenleşmiş doğmatik ideolojileri, önyargıları yıkabilmektir. Bunuda mevcut hükümet ve medyasının kullandığı üslup ve dili olacaktır.tabi Bülent arınç gibi hükümetin psikolojik savaşı medya üzerinden sürdürerek toplumun sinir damarlarıyla oynayarak değil !!

İşin ilginci arınç medyadan sorumlu olması tamamen psikolojik ruh haliyle ilişkili..dikkat ederseniz aynı toplumsal olaylarda farklı reaksiyonlar bunu üzerinde ağlama sendromları göstermesi ilginç değil mi sizce ?

bu anlamde demokratik temelde bütün hakları kapsayacak bir dilin farklılıkları özümseyecek hoşgörüyle yaklaşacak bir dilin üslubun kullanması gerekir.

Bu sürecin en önemli gücü ve bunu ileriye götürecek olan da Kürtlerdir.kürt siyasal hareketidir.özgür bir yaşamı,onurlu bir barışı bizlere yaşatacak onların kararlı mücadelesi olacaktır.

Özgür bireyler olarak olarak herhangi bir bireysel çıkar ve menfaat çerçevesin de değil teorik ve pratik fikirlerimiz uzlaştırıp bu konuda çevremizi bilinçlendirmeliyiz.insanlarla bunu tartışıp değerlendirmeler yapabilmeliyiz.YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZ
Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.